Własny ogród figuruje gdzieś na listach marzeń Polaków jako coś, czym zajmą się na emeryturze, jeśli tylko zdrowie pozwoli. Pytanie, dlaczego nie zacząć od razu? Nie chodzi tu rzecz jasna o wyrywanie się z motyką na słońce, jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością wolnego czasu. Najpierw zacznijmy od małych rzeczy.
Zalety ogródka warzywnego
Widzimy je coraz częściej na prywatnych posesjach, działkach, w przestrzeni miejskiej, a nawet na balkonach. Na fali promocji ekologicznego stylu życia oraz życia slow life ludzie szukają czegoś przeciwnego do konsumpcjonizmu i jedną z tego typu aktywności jest uprawa roślin, szczególnie warzyw. Wysiłek włożony w uprawę warzywnika zwróci się w postaci wolnej od chemii, zdrowej, świeżej i samodzielnie wyprodukowanej żywności o nieporównywalnym smaku. Jeśli kiedykolwiek zjemy warzywo prosto z ogródka, nigdy nie spojrzymy tak samo na warzywa z marketu. Walory smakowe i zdrowotne dla wielu będą główną motywacją, aby taki ogródek zagospodarować, ale nie zapominamy o czymś jeszcze – o walorze rekreacyjnym. Uprawa roślin wymaga nieco wysiłku; aktywność fizyczna spędzona na świeżym powietrzu fantastycznie wpłynie na naszą siłę, wytrzymałość i zdrowie psychiczne. Każdy człowiek ma w sobie coś z artysty, wszyscy chcemy tworzyć rzeczy dobre, pożyteczne, a przy tym piękne i do takich z pewnością należą samodzielnie zasiane, doglądane i zebrane warzywa.
Zioła
Łatwo wziąć się za zioła, których uprawę możemy rozpocząć w skrzynce na balkonie. Nie tylko pięknie wyglądają, ale również mają doskonałe właściwości medyczne i walory kulinarne. Początkujący mogą zakupić nasiona ziół dostępne na przykład na sklepdlaogrodu.pl, gdzie znajdziemy różne gatunki roślin. Rzeżucha, czosnek, pietruszka, szczypiorek, koperek, trawa cytrynowa, mięta, lawenda, bazylia, kolendra, lubczyk, majeranek, oregano, rozmaryn, rumianek, szałwia, tymianek czy cząber to przykłady roślin, które wyglądają zjawiskowo w doniczkach i skrzynkach, a które możemy zbierać okrągły rok. Dodają niesamowitego posmaku do kanapek, sałatek i zup, a mogą być też wykorzystywane we własnoręcznie robionych kosmetykach. Kierując się instrukcjami na opakowaniach, dowiemy się, czy nasze zioła lubią słońce, czy raczej cień oraz jaka powinna być odległość między poszczególnymi grządkami.
Warzywa
Początkującym ogrodnikom poleca się warzywa. Nie wymagają aż takiej troski, a do nich należą pomidory, ogórki, dynie, fasola oraz sałata czy rzodkiewka. Jeśli mamy do dyspozycji nieco więcej miejsca niż oferuje nam balkon czy taras, warto zastanowić się nad marchewką, burakami i ziemniakami. W dużym ogrodzie z powodzeniem możemy pozwolić sobie na krzak cukinii czy arbuzy. O czym pamiętać? Aby zapobiec konkurencji, a zatem kradzieży wody i substancji odżywczych z gleby, rośliny powinny różnić się od siebie systemem korzeniowym, z tego powodu nie sadzimy obok siebie gatunków z tej samej rodziny. Posadzenie obok siebie dyni, cukinii i arbuza zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Wiemy na pewno, że marchew polubi się z cebulą i porem, pomidor z sałatą, burak z kapustą, zaś ogórki z fasolą. Jeszcze jedno, nawet jeśli planujemy uprawiać wyłącznie zioła i warzywa, warto posadzić kilka roślin ozdobnych, które odstraszają szkodniki, a należą do nich wymieniona wcześniej lawenda oraz dalie czy nagietki.
Artykuł sponsorowany