Strona głównaOgródCiekawe iglaki w ogrodzie

Ciekawe iglaki w ogrodzie

Iglaki to jedne z najpopularniejszych drzew i krzewów w naszych ogrodach. Jest to spowodowane bardzo dużą różnorodnością roślin iglastych – każdy znajdzie spośród nich coś dla siebie. Każdy gatunek ma inne preferencje, jednak niemal wszystkie iglaki świetnie odnajdują się w naszym umiarkowanym klimacie. Wybór oryginalnych iglaków do ogrodu nie jest trudny, gdyż jest to szeroka grupa, w której na pewno znajdziemy bardziej niecodzienny gatunek, który wzbogaci nasz ogród. Kupowanie bardziej egzotycznych iglaków do ogrodów jest coraz popularniejszą praktyką, której efekty widzimy przed wieloma domami.

Jakie iglaki do ogrodu wybrać?

Przede wszystkim warto jest wziąć pod uwagę rozmiar naszego ogrodu, to ile mamy w nim miejsca do zagospodarowania na nowe rośliny. Iglaki mogą osiągać naprawdę spore rozmiary, dlatego koniecznie trzeba zaznajomić się z kupowanym przez nas gatunkiem. 

Praktycznie wszystkie rośliny iglaste są odporne na mróz, dlatego odpowiedzi na pytanie „Jakie iglaki do ogrodu mam wybrać?” będzie mnóstwo. Ich podziałów jest sporo. Jednym z nich, jest podział na odcień igieł. Ozdobne iglaki do ogrodu występują w kolorach igieł o zabarwieniu: zielonym, niebieskim oraz złocistożółtym. Araukaria chilijska to jeden z egzotycznych iglaków do ogrodu o zielonym zabarwieniu igieł. Jego uprawa jest jednak dość wymagająca, gdyż araukarie chilijskie nie znoszą dobrze spadków temperatur ani suchego powietrza. Kolejnym oryginalnym iglakiem do ogrodu jest jodła koreańska. Jest to piękny iglak do małego ogrodu, gdyż jest to raczej niski i mały gatunek.

Ozdobne iglaki do ogrodu pełnią różne funkcje, jest to kolejne kryterium ich podziału. Solitery dobrze wyglądać będą posadzone w pojedynkę np. na środku ogrodu, ponieważ ich przekrój jest atrakcyjny, a gałęzie mają dużą rozpiętość. Przykładami najładniejszych drzew iglastych do ogrodu, które pełnią funkcję soliterów są m.in.: cyprysik nutkajski i jałowiec pospolity. 

Ciekawymi iglakami w ogrodzie są również iglaki żywopłotowe, które mogą pełnić funkcję żywopłotów. Oryginalnym iglakiem do ogrody, który świetnie wygląda w formie wysokiego żywopłotu, jest cyprysik Lawsona. Podział ze względu na funkcję, jaką drzewo czy krzew ma pełnić, uwzględnia jeszcze: iglaki płożące (inaczej okrywowe), iglaki do nasadzeń grupowych oraz do sadzenia w pojemnikach. 

Najładniejsze drzewa iglaste do ogrodu

Pięknymi iglakami do małego ogrodu są sosny, głównie sosny fastigiata, czarne sosny nana czy sosny pospolite kluis pyramid. Są one łatwe w uprawie, tolerują suche gleby i mróz. Jednym z najładniejszych drzew iglastych do ogrodu jest sośnica japońska. Ten ciekawy iglak w ogrodzie prezentuje się znakomicie. Osiąga wysokość 7-8m. Należy jednak pamiętać, że ten gatunek musi być podlewany przez cały rok. Zraszanie również może pomóc w utrzymaniu jej igieł w jak najlepszym stanie.

Ciekawym iglakiem w ogrodzie jest jodła kaukaska. Jej igły mają nietypowy kolor, gdyż są bardzo ciemne, a od spodu mają szarawy odcień. Z racji na ich duże rozmiary, korzystnie prezentują się posadzone w pojedynkę.

Ozdobne iglaki do ogrodu

Jakie iglaki do ogrodu wybrać kiedy nasza przestrzeń do zagospodarowania nie jest duża? Piękne iglaki do małego ogrodu to na pewno wszelkiego rodzaju karłowate odmiany tych roślin. Jednym z najczęściej kupowanych gatunków jest świerk biały conica. Ma on stożkowy kształt i jasnozielone, gęsto rosnąco igły. Nie ma szczególnych wymagań, lubi żyzną, średniowilgotną glebę. Dobrze znosi mocne mrozy, nawet te w granicach -25°C. Ładnie prezentują się donicach, które postawić można na tarasie przy ogrodzie. Równie atrakcyjnie prezentują się w zestawieniu z innymi roślinami, najlepiej o kontrastowym zabarwieniu.

Kolejnym przykładem pięknego iglaka do małego ogrodu jest świerk pospolity pusch. Jego szyszki są dość nietypowe, gdyż przybierają czerwonofioletowy kolor. Osiąga zaledwie pół metra wysokości, przez co możemy posadzić go np. po obu stronach dróżki w ogrodzie. Ze względu na swoje rozmiary nadaje się także do doniczek. Lubi gliniasto-piaszczyste, lekko kwaśne podłoże. Dobrze komponuje się w połączeniu z innymi iglakami np. posadzony między nimi. 

Iglaki nie są wymagającymi roślinami. Wybór danego gatunku powinien zależeć przede wszystkim od wielkości naszego ogrodu. Niektóre drzewa iglaste osiągają bardzo duże rozmiary, co w małej przestrzeni może być uciążliwe. Warto jest się również zastanowić nad funkcją, jaką mają one w naszej przestrzeni spełniać. Różne odcienie igieł gatunków, dają pole do zabawy przy tworzeniu ogrodowych kompozycji. Bardziej egzotyczne iglaki do ogrodu, mogą być ciekawym i oryginalnym dodatkiem przed naszymi domami.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze