Strona głównaOgródCo sadzić w czerwcu?

Co sadzić w czerwcu?

Czerwiec to czas, który może być uważany przez niektórych za zbyt późny okres do sadzenia, bądź wysiewu roślin. Jednak nic bardziej mylnego. To miesiąc, który idealnie nadaje się do sadzenia roślin, które są wrażliwe na niską temperaturę. W tym artykule dowiesz się, co sadzić i siać w czerwcu, jakie warzywa siejemy i jakie kwiaty sadzimy w czerwcu.

Co sadzić i siać w czerwcu?

Zastanawiasz się, jakie kwiaty możesz posadzić w czerwcu? W tym czasie odpowiednie będzie posadzenie bylin, takich jak orlik, sasanki, gęsiówka, smagliczki, rogownice, ubiorki, mydlnice i goździki pierzaste. W czerwcu możesz posadzić także kwiaty dwuletnie-niezapominajki, goździki brodate, bratki, stokrotki. Kwiaty posadzone w czerwcu będą cieszyły nas swoimi kwiatkami do późnej jesieni. Oprócz wyżej wymienionych odmian, możesz posadzić także nagietki, groszek pachnący, rezedę czy łubin żółty. Wiesz już, jakie kwiaty sadzimy w czerwcu, ale co z warzywami? Jakie warzywa siejemy w czerwcu? Mogą to być jedynie gatunki, które lubią ciepło i długie słoneczne dni. W pierwszej połowie czerwca możesz wysiać cukinię. Wysoka temperatura sprawia, że cukinia w szybkim tempie osiąga duże rozmiary. Jednak nie można dopuścić do tego, aby w upalne dni nie została podlana. Kolejnym warzywem, jakie siejemy w czerwcu, jest kukurydza i okra. Te warzywa należy wysiać maksymalnie w pierwszej połowie czerwca. Co jeszcze możesz siać w czerwcu? Kabaczki uwielbiają ciepło, więc i one nadają się do wysiewu w tym okresie. W drugiej połowie czerwca możesz wysiać endywię. Najlepsze warunki do wzrostu tego warzywa to ostatni tydzień czerwca. Kolejnym warzywem jest koper włoski, jednak należy pamiętać o jego częstym nawadnianiu. Sałata łodygowa jest także odpowiednim warzywem, które jest bardzo proste w uprawie. Niezależnie od tego, czy wysiew ma się odbyć na początku, w środku, czy na koniec miesiąca, możesz posiać takie warzywa jak: burak ćwikłowy, fasola szparagowa karłowa, koper ogrodowy, rzeżuchę.

Jakie kwiaty sadzimy w czerwcu?

Zastanawiasz się, jakie kwiaty możesz posadzić w czerwcu?

Czerwiec to dobry czas na wysiew kwiatów, jak smagliczka skalna, kocimiętka, mydlnica bazyliowa, żagwin, dzwonki karpackie, czyścica alpejska, szarotka, mikołajek płaskolistny, astry alpejska, dzwonki brzoskwiniolistne. Posadzić możesz także takie kwiaty, jak dziewanna, dziewięćsił bezłodygowy, chabry, czyściec wełnisty, driakiew kaukaska, firletka smółka, firletka wieńcowa, odętka, gailardia, liatra kłoskowa, żurawki, łubin trwały, macierzanka piaskowa, ostrogowce, przegorzan, rozchodniki, jeżówki, sasanki, szałwia omszona, turzyca alpejska, tojeść kropkowana, ubiorki wiecznie zielone. Co jeszcze siać i sadzić w czerwcu? Krwawniki, lepnicę pierzastą, lepnicę nadmorską.

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że uprawa roślin wieloletnich przez wysiew może się okazac trudniejsza niż uprawa roślin jednorocznych i dwuletnich. Wymaga ona regularnej pielęgnacji, nawadniania i odchwaszczania. W kolejnym akapicie dowiesz się, jakie warzywa siejemy w czerwcu.

Jakie warzywa siejemy w czerwcu?

Zastanawiasz się, jakie warzywa siejemy w czerwcu? Otóż wszelkie rośliny szybko dojrzewające, jak sałata czy rzodkiewka. Możesz także posadzić rozsadę pomidorów, papryki, czy oberżyny. Obfite plony, daje wysiew w czerwcu takich warzyw jak, buraki liściowe i ćwikłowe, ogórki gruntowe i karłowata fasolka szparagowa. Jak powinien wyglądać wysiew nasion? Przed posianiem powinieneś namoczyć nasiona przez kilka godzin w letniej wodzie. Czerwiec to nie tylko czas wysiewów, ale obfitych zbiorów. Ten miesiąc jest niezwykle lubiany przez fanów truskawek, poziomek, czereśni i wczesnych odmian malin. Warzywa, jakie obfitują w czerwcowym okresie to rzodkiewka, dymka, szczypior, pietruszka, groszek zielony, bób, kalarepa. Pełnia lata daje ogrom witamin i składników odżywczych, dlatego także ważne w naszej diecie jest jedzenie warzyw sezonowych.

Jak widzisz, pomimo tego, że mogłeś obawiać się, że czerwiec może okazać się zbyt późnym czasem na wysiew warzyw czy sadzenie kwiatów, możliwości jest naprawdę sporo.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze