Strona głównaOgródJak nawadniać kwiaty podczas urlopu?

Jak nawadniać kwiaty podczas urlopu?

Rośliny i kwiaty doniczkowe, które znajdują się na parapetach naszych domów, wymagają od nas systematycznego nawadniania. W upalne letnie dni, bez odpowiedniego podlewania kwiatów doniczkowych, wysoka temperatura może doprowadzić do tego, że rośliny wyschną i w ten sposób nie będzie możliwości ich odratowania. W związku z tym należy zapewniać takim roślinom warunki, które zapewnią im optymalnym wzrost poprzez systematycznie dostarczanie im cennej wody. To wszystko jest możliwe nawet w sytuacjach naszej nieobecności w domu. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak nawadniać kwiaty i rośliny podczas urlopu, albo wtedy, gdy nas nie ma w domu, jak zabezpieczyć kwiaty doniczkowe poprzez zastosowanie domowego systemu nawadniania roślin.

Jak zaopiekować się kwiatami podczas urlopu?

W takim razie, jak nawadniać kwiaty podczas urlopu? W sieci znaleźć można wiele sposobów i możliwości na to, aby zapewnić swoim roślinom, kwiatom balkonowym i doniczkowym odpowiednie nawodnienie, wtedy, kiedy jesteśmy na urlopie, poza domem. Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, aby zapewnić roślinom odpowiednie nawodnienie, to przymocowanie do doniczki plastikowej butelki, która jest napełniona wodą, następnie odwracamy butelkę do góry dnem. Ten domowy system nawadniania roślin jest bardzo skuteczny, jednak najważniejsze jest to, aby butelka była w stabilny sposób przymocowana do doniczki. W tym przypadku w wielu sklepach ogrodniczych można nabyć specjalne końcówki na butelki plastikowe, które są m.in. zakończone ceramicznym trzpieniem, w ten sposób powstaje możliwość, aby woda była przepuszczana wolnym strumieniem.

Czy istnieje jeszcze jakiś inny sposób na to, jak nawadniać i podlewać kwiaty i rośliny podczas urlopu? W sklepach ogrodniczych znaleźć można również tzw. „podlewaczki”, najczęściej spotkać je można w formie ptaków, taka rzecz umieszczana jest w doniczkach i po jej uzupełnieniu wody, będzie ona się sączyć powoli do ziemi, zapewniając kwiatom i roślinom odpowiednie nawodnienie podczas urlopu. Wadą takiego systemu jest to, że są one drogie.

Jak zabezpieczyć kwiaty doniczkowe przed wyjazdem?

Jak zabezpieczyć kwiaty doniczkowe przed wyjazdem? W tym przypadku warto przed wyjazdem przenieść wszystkie rośliny i kwiaty doniczkowego w jedno, chłodne pomieszczenie, w tym przypadku ze względu na występującą wilgoć, dobrym pomieszczeniem okaże się łazienka. Dodatkowo kwiaty i rośliny doniczkowe w całej grupie wytworzą mikroklimat, a woda, która paruje z liści, będzie przyczyniała się do wolniejszego wysychania się ziemi.

Kolejną sprawdzoną metodą na to, jak zabezpieczyć kwiaty i rośliny doniczkowe przed wyjazdem jest to, aby zapewnić im półgodzinna kąpiel wodną, taka kąpiel przyczyni się do tego, że cała bryła korzenna zgromadzi zapasy wody. Dodatkowo warto obficie spryskać każdy liść rośliny.

Domowy system nawadniania roślin

W sieci znaleźć można wiele pomysłów na domowy system nawadniania roślin. Jednym z takim sposób jest automatyczna konewka, jest to domowy system nawadniania roślin, który może dostarczyć wodę nawet do kilkudziesięciu roślin jednocześnie, i tym samym nie potrzebuje on stałego dostępu do wody. W takim razie, jak zrobić taki domowy system nawadniania roślin? W pierwszej kolejności należy wyposażyć się w transformator, który ma wbudowany włącznik czasowy, pompy, przewody, które będą pełniły funkcję rozdzielającą i uchwytów mocujących. Najczęściej koszt takiego systemu nawadniania roślin nie powinien przekraczać 80 złotych. Oczywiście można zdecydować się na zakup gotowej automatycznej konewki. Wtedy wystarczy to, aby przygotować zbiornik z wodą, która może znajdować się w butelce, kanistrze albo w wiadrze.

Do domowych systemów nawadniania roślin zalicza się również zastosowanie specjalnych kul szklanych, które wyposażone są w zwężającą długą szyjkę. Działają w zbliżony sposób co wcześniejsze wymienione podlewaczki i butelki. W tym przypadku jednak ze względu na pojemność, wody starcza nawet do dwóch tygodni. Po uzupełnieniu takiej szklanej kuli, szyjkę należy mocować do roślin doniczkowych. W trakcie mocowania szyjki, warto wyżłobić długi otwór po to, aby ziemia nie zatkała ujścia. Istotną kwestią jest to, aby roślinę podlać przed zastosowaniem tego systemu. System nawadniający będzie się uwalniał wtedy, gdy ziemia będzie przeschnięta.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze