Strona głównaPoradySposoby na szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach

Sposoby na szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach

Drewno przed jego użyciem, do wykonania wszelkiego typu konstrukcji, należy wyszlifować. Szlifowanie trudno dostępnych miejsc nie jest łatwe i zdecydowanie przedłuża przeznaczony na to czas. Zazwyczaj nie można do nich sięgnąć klasyczną szlifierką. Czy są jakieś sposoby na łatwiejsze szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach? 

Narzędzia do szlifowania trudno dostępnych miejsc

Przygotowanie drewna ma bardzo duże znaczenie w kontekście stworzenia całej konstrukcji. Wyszlifowane drewno można pokryć odpowiednim impregnatem, pomalować albo wykonać z nim jeszcze inne czynności. O ile płaskie, duże powierzchnie można bez problemu i szybko wyszlifować szlifierką z odpowiednio dobraną tarczą, to małe, trudno dostępne miejsce jest dużo bardziej kłopotliwe i może przedłużyć cały proces. Szlifowanie drewna, w trudno dostępnych miejscach i nie tylko, ma na celu wygładzenie jego powierzchnia, żeby nie było na nim żadnych odstających drzazg. Do tego w niektórych przypadkach chodzi także usunięcie starej powłoki, na przykład resztek lakieru. Bez tego nie będzie się na nim trzymała nowa powierzchnia zabezpieczająca.

Podstawową czynnością jest sięgnięcie po papier ścierny o odpowiedniej granulacji. Jest on cienki, a więc łatwiej jest ręką sięgnąć głębiej. Innym rozwiązaniem jest wybór specjalnej gąbki przeznaczonej do szlifowania drewna. Ona także w wygodny sposób pozwoli na szlifowanie trudno dostępnych miejsc. Oczywiście będzie to zdecydowanie dłuższe. Jest to jednak rozwiązanie tanie, ponieważ papier ścierny nie jest drogim materiałem. Dodatkowo nie trudno jest dopasować jego granulację do rodzaju drewna i efektu, jaki chce się uzyskać. 

Czasami zdarza się jednak, że małe, trudno dostępne miejsce jest takie tylko na pierwszy rzut oka. Warto sprawdzić, czy można użyć do jego obróbki klasycznej szlifierki. Takie wyjście z pewnością pozwoli zaoszczędzić naprawdę dużo czasu i siły. Trzeba pamiętać również o założeniu tarcz do szlifowania drewna. Osoby, które mają na własność szlifierkę docenią to wyjście.

Istnieją także dodatkowe stopki do szlifierki o trójkątnym kształcie. Tego rodzaju dodatki oryginalnie służą do szlifowania lameli na przykład na płotach. Innym rozwiązaniem jest urządzenie z tak zwaną główką żelazkową. Przypomina ona kształtem klasyczne żelazko, więc jak łatwo jest się domyślić nietrudno jest nim szlifować trudno dostępne miejsca. Na rynku są też takie urządzenia ze stopką prostokątną. Ona również umożliwia łatwiejsze dotarcie do mniej dostępnych miejsc. 

Jak przyśpieszyć prace przy szlifowaniu drewna w trudno dostępnych miejscach?

Jeżeli w planach masz szlifowanie drewna w trudno dostępnych miejscach o większej powierzchni, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele czasu pochłania ręczne szlifowanie. Więc przed przystąpieniem do prac najlepiej jest kupić albo wypożyczyć specjalną szlifierkę ze stopką na przykład trójkątną. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała praca przebiegnie błyskawicznie. Urządzenie pozwala na dostęp do każdego miejsca. W konsekwencji daje to możliwość dokładnego wyszlifowania przy doborze odpowiedniego papieru. Przed przystąpieniem do szlifowania przygotuj sobie dobre miejsce. Najlepiej daną rzecz ułóż na stabilnej powierzchni, wykorzystując na przykład składane koziołki. Dzięki temu zyskasz swobodę poruszania się, aby jak najlepiej dotrzeć do małych, trudno dostępnych miejsc. 

Pamiętaj, że szlifowanie trudno dostępnych miejsc jest jeszcze trudniejsze niż ma to miejsce w przypadku klasycznych przestrzeni. Trzeba wyróżniać się dużym wyczuciem, aby niczego nie uszkodzić. Istotne jest także, aby każdą powierzchnię obrabiać tak samo, niezależnie od tego, czy dostęp do niej będzie utrudniony. Pozwoli to na późniejsze właściwie zaimpregnowanie albo pomalowanie danej powierzchnia. Zagwarantuje to również idealny wygląd drewna. To szczególnie istotne w przypadku mniejszych przedmiotów z drewna, takich jak na przykład donice, zwłaszcza jeżeli będą one stały na zewnątrz. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze