W czasach, kiedy wisi nad nami kryzys energetyczny, a z każdej strony trąbi się o ekologicznych rozwiązaniach, coraz częściej zastanawiamy się nad jakością surowców, które wybieramy do ogrzania naszych domów i mieszkań. Ekogroszek cieszy się ostatnio niesłabnącym zainteresowaniem. Zastanawiasz się co to jest i jak powstaje ekogroszek? W przystępny i klarowny sposób odpowiadamy na te pytania.
Sprawdź: Ekogroszek czeski – opinie, czy warto?
Co to jest ekogroszek?
Chociaż media i politycy coraz głośniej namawiają konsumentów do sięgania po tzw. zieloną energię elektryczną, korzystanie z pieców paliwowych wciąż jest częściej wybieraną opcją. Natomiast nie muszą być skazane na porażkę, ponieważ istnieją paliwa o wiele korzystniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Przykładowo ekogroszek. Co to takiego?
Ekogroszek jest pochodną węgla kamiennego lub brunatnego. Emituje o wiele mniej dymu, gazów cieplarnianych i szkodliwych substancji, niż paliwa wysokoemisyjne, czyli klasyczny węgiel. Niskoemisyjność wynika chociażby z rodzajów kotła, w jakich się go spala. Są to na przykład kotły z podajnikiem tłokowym lub ślimakowym.
Wybór ekogroszku wiąże się z korzyściami ekonomicznymi, mimo że początkowy wkład w jego inwestycję jest dość wysoki. Ekogroszek to surowiec o wysokiej kaloryczności, co oznacza, że cechuje go wydajność. Pali się długo, dostarczając przy tym dużo ciepła.
Wracając do kwestii pieca, w którym się go spala, jego obsługa jest w pełni zautomatyzowana. Co to oznacza? Że wystarczy załadować go tylko raz, aby spalał przez kilka dni. Stawiając na jakość kotła, pozwalasz sobie na taki komfort, że urządzenie będzie samodzielnie regulować temperaturę.
Sprawdź: Ekogroszek Pieklorz PGG – opinie, kaloryczność, z jakiej kopalni pochodzi?
Z czego jest ekogroszek – skład
Pamiętaj, aby nie dokonywać zakupu ekogroszku w ciemno. Na rynku jest wielu oszustów, którzy mimo jasno określonych norm produktu, sprzedają podróbki ze złym składem. Najważniejsze pytanie, które powinieneś sobie zadać o ekogroszku to z czego jest? Jaki ekogroszek ma skład?
Jak wspomnieliśmy wyżej – ekogroszek pochodzi z węgla. Najbardziej wartościowy, czyli posiadający prawidłowe właściwości i granulację, będzie wybór węgla z polskich kopalń. Jedną z tych właściwości będzie stopień spiekalności, który w przypadku ekogroszku jest o wiele niższy, niż przy pozostałych rodzajach węgla. Dodatkowo ekogroszek w składzie nie posiada miału, dzięki czemu możesz go używać w automatycznych dozownikach węgla.
Bez względu na ilość ekogroszku, jaką kupujesz, nie zapomnij sprawdzić z czego jest i jakie ma parametry. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich:
- wysoka kaloryczność
- wysoka zawartość części lotnych
- granulacja w przedziale 5-25 mm (odpowiednia nie zaszkodzi piecu z podajnikiem)
- niska spiekalność (dobrze, aby jej wartość była niższa niż 20 RI)
- niska zawartość siarki (poniżej 1%)
- niska zawartość popiołu (poniżej 10%)
- niska wilgotność
Na stronie producenta powinieneś znaleźć informacje o wszystkich parametrach ekogroszku, który wybrałeś.
Sprawdzone źródła i certyfikaty są równie istotne przy wyborze produktu. Jednym z najważniejszych certyfikatów jest ten, który wystawił Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Jego obecność upewni cię, że ekogroszek, który wybrałeś, spełnia wszystkie niezbędne normy.
Poza składem zwróć uwagę na sposób, w jaki sprzedawca przechowuje surowiec. Wilgotny ekogroszek sprawi, że kaloryczność opału zmaleje. Rekomendujemy, aby kupować go w worku. Masz wówczas pewność, że sprzedawca dołożył starań, aby nie trafił do ciebie wilgotny produkt. Dodatkowo możesz sprawdzić wilgotność samego worka, w którym przechowuje opał. Jeśli z zewnątrz jest wilgotny, to znaczy, że mógł być przechowywany na świeżym powietrzu, a więc i środek będzie zawilgocony.
Jeśli natomiast dysponujesz mniejszym budżetem, możesz postawić na ekogroszek sprzedawany luzem. Istnieje jednak pewien warunek. Zanim przystąpisz do zakupu, upewnij się, że miejsce, w którym będziesz go przechowywał, jest suche. Najlepiej wyłożone betonową wylewką.
Zobacz też: Ekogroszek Karlik – opinie, cena, z jakiej kopalni jest węgiel?
Jak powstaje ekogroszek?
W tej części staramy się opisać w najprostszy sposób jak powstaje ekogroszek. Pierwszym etapem jest sklasyfikowanie węgla. Jako kryteria liczą się kaloryczność i rozmiar. Ekogroszek ma najwyższą wartość kaloryczną wśród wszystkich dostępnych węgli. Pożądany rozmiar wynosi od 5 do 25 milimetrów.
Gdy wszystkie wymogi są spełnione, następuje kolejny etap – kruszenie brył węgla na mniejsze części. Po rozkruszeniu węgiel przechodzi przez sito, które ma określony rozmiar. Dzięki temu kawałki, które nie spełniają wymagań wielkości, nie mają dostępu do dalszego etapu produkcji.
Cały proces ma na celu uczynienie z ekogroszku jakościowego produktu, w związku z tym następna faza to czyszczenie wodą. W ten sposób wypłukuje się osady z miału i pyłu węglowego. Przyszła pora na należyte suszenie, dbając o odpowiednią wilgotność. Jest to niezwykle ważny parametr, ponieważ zbyt wilgotny ekogroszek może zapchać nasz piec. Dodatkowo wysoka wilgotność negatywnie wpływa na jego kaloryczność, obniżając ją.
Jak powstaje ekogroszek – nie każdy wie, dopóki nie zapozna się z naszym artykułem.