Strona głównaOgrzewanieTopola do kominka - czy się nadaje? Cena, opinie, forum

Topola do kominka – czy się nadaje? Cena, opinie, forum

Każdy z nas ma taki dzień, kiedy nic nie idzie po naszej myśli. Budzik nie zadzwonił, dzieci zaraz spóźnią się do szkoły, a do tego wszystkiego kończy Ci się drewno do kominka. Dosłownie na ostatnią chwilę wpadasz do biura, szef łypie na Ciebie nieprzychylnym okiem i wszystko idzie nie tak. Na domiar złego, kiedy próbujesz odpalić komputer, ten decyduje, że to świetna chwila, by odmówić współpracy. 

Tak mija pierwsze kilka godzin, ale potem z reguły większość rzeczy się uspokaja. W przerwie na lunch próbujesz rozwiązać problem swojego kominka, który o tej porze pewnie ledwo się tli. Koniecznie musisz zamówić kolejne kubiki z drewnem. Szybki rzut okiem na  kwotę, jaka płacze do Ciebie z konta bankowego i już wiesz, że tym razem cena liczy się bardziej niż zazwyczaj. Zanim jednak podejmiesz decyzję, sprawdź wybrane drewno. Czy się nadaje do kominka? Jakie ma opinie na forum? Niska cena, choć jest sporym atutem, może też być wyznacznikiem naprawdę słabej efektywności. Zanim więc rzucisz groszami w stronę pierwszej lepszej oferty, zatrzymaj się na chwilę i sprawdź, czy topola nadaje się do kominka.

Topola do kominka – czy się nadaje? Co piszą na forum?

W kwestii topoli i tego, czy się nadaje do kominka, sprawa jest skomplikowana. Nie ma teoretycznie żadnych przeciwwskazań przed używaniem tego opału w swoim kominku, jednak opinie na forum często odradzają kupowania tego konkretnego gatunku. 

Topola ma niezmiernie niską kaloryczność, co przekłada się na bardzo szybko czas spalania i niestety niewielką ilość ciepła, jakie w ten sposób powstaje. Jest bardzo lekka i podczas spalania strasznie dymi. Jak sugerują opinie na forum, zapach tego drewna nie jest szczególnie przyjemny dla nosa. Jeśli decydujesz się na ogrzewanie domu topolą, będzie to oznaczało częste dorzucanie drewna do kominka, gdyż czas jego spalania jest szalenie krótki. Często mówi się, że do ogrzania domu potrzeba dwa razy więcej topoli niż jakiegoś wysokokalorycznego drewna. Cena, do której zaraz przejdziemy, potwierdza brak popytu na ten opał.

Jak to jest z tą topolą? Czy się nadaje do kominka, czy nie? Z pewnością nikt nie zabroni Ci korzystać z tego rozwiązania. Jest ono ekologiczne i tanie. Większość osób będzie próbowało w ten sposób ratować ciepło w swoim domu. Niestety palenie topolą przysporzy Ci więcej problemów i rwania włosów z głowy niż to jest tego warte. Zwłaszcza że, źle wysuszona, topola nie pali się wcale i kupując ją teraz, ryzykujesz, że nie będzie w odpowiednim stanie. Kupując ją na wiosnę, masz szansę wysuszyć ją do zimy, ale teraz jest już na to za późno. Dodatkowo dłużej sezonowana, topola również zaczyna drożeć i  jej zakup opłaca się jeszcze mniej. 

Topola do kominka – cena, opinie

Choć kalendarzowe lato jeszcze się nie skończyło, zima już wygląda zza zakrętu i straszy swoją siłą. Społeczeństwo jest sparaliżowane ze strachu, bo musi radzić sobie z podwyżkami cen za wszystkie produkty niezbędne do przeżycia. Jeśli palisz w kominku drewnem, to, chociaż odczuwasz różnicę, nadal nie jest ona tak dramatyczna. 

Cena opału wzrosła, ale drewno jest w dalszym ciągu najtańsze. Są jednak różne gatunki drzew i cena może się poważnie wahać od 200 do 900 zł za metr. Jest to zdecydowanie spora różnica i tańsze oferty kuszą, jednak nie jest to najlepszy sposób na podejmowanie decyzji. W momencie, kiedy będziesz musiał/a kupić dwa razy więcej drewna na opał, bo będzie się ono spalać za szybko i za słabo, kupienie tańszego gatunku, może wynieść Cię więcej, niż się spodziewasz. Przeciętnie cena za topolę oscyluje w granicach 200-500 zł. 

Znasz już opinie z forum, wiesz również, czy topola nadaje się do kominka i jaka obowiązuje za nią średnia cena. Do Ciebie należy decyzja, w co rzucisz groszem, żeby najbardziej Ci się opłaciło w przyszłości. Wiem, że musisz się spieszyć, bo czasu zostało coraz mniej, ale trzymam kciuki, że uda Ci się znaleźć odpowiedni opał dla swoich potrzeb i zdolności finansowych. Od Ciebie zależy, czy ten dzień, który zaczął się nie najlepiej, da radę zakończyć się pozytywnie.

Sprawdź:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze