Strona głównaOgrzewanieJak zrobić piec rakietowy? Wymiary, schemat, krok po kroku

Jak zrobić piec rakietowy? Wymiary, schemat, krok po kroku

Tegoroczny kryzys energetyczny poniekąd zmusił nas wszystkich do szukania alternatyw dla dotychczasowych rozwiązań. Piecem, o którym rzadko się mówi, jest piec rakietowy. Najczęściej pali się w nim drewnem oraz jego pochodnymi, piec sprawdzi się na trociny. To rozwiązanie zbiera pozytywne opinie, więc przyjrzymy się temu, jak go zrobić. W dalszej części tekstu znajdziesz instrukcję budowy krok po kroku.

Zobacz: Skup pieców kaflowych – gdzie sprzedać i za ile?

Piec rakietowy – co to? Wymiary, schemat 

Piec rakietowy znany jest z efektywnego wykorzystania zużywanego paliwa. Jego schemat jest prosty, a konstrukcja ekologiczna, funkcjonalna i praktyczna. Ten rodzaj pieca nie jest mniej wydajnym źródłem ciepła, jest wręcz odwrotnie. Może stanowić alternatywę do ogrzania garażu, który rzadko jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania. W tym pomieszczeniu sprawdzi się gotowy piec rakietowy na trociny lub pellet.

Jego palenisko jest połączone z tzw. podnośnikiem – pionową komorą spalania. Najważniejsze, o czym powinieneś pamiętać, jest odpowiednia izolacja tych części. To wpływa na utrzymanie wysokiej temperatury, co jest głównym czynnikiem w efektywnym spalaniu gazów. Temperatura wewnątrz pieca może wynosić ponad 1000 stopni Celsjusza.

W ogólnej opinii budowa pieca krok po kroku jest bardzo prosta. Piec rakietowy składa się z trzech elementów konstrukcyjnych:

  • paleniska
  • poziomej komory spalania, która łączy palenisko z podnośnikiem
  • pionowej komory spalania (podnośnik)

Piec rakietowy ma podwójną komorę spalania. W pierwszej spala się paliwo właściwe, w drugiej gazy drzewne, np. z pelletu, ale jest to również piec na trociny. Podczas przechodzenia z paleniska do pionowej komory spalania, gazy drzewne ulegają zawirowaniu – usprawniają mieszanie się gazów z ciepłym powietrzem. W innych rodzajach pieców te gazy ulatują kominem. W tym piecu są ponownie spalane, co wpływa na jego dużą sprawność. Opinie użytkowników pieca rakietowego wskazują, że jego efektywność spalania wynosi 90%. To przekłada się na 80-90% oszczędności w paliwie, którym się spala. Najczęściej jest to drewno, ale piec nadaje się także na trociny. Na poniższym schemacie widać dokładnie odzwierciedlenie tego, o czym mowa. 

Zobacz: Dlaczego piec jest mokry w środku? Przyczyny

Źródło: moleo.pl

Piec rakietowy budowa krok po kroku 

Zanim zakaszemy rękawy i rozpoczniemy budowę krok po kroku, najpierw należy go zaprojektować zgodnie ze schematem i indywidualnymi wymiarami pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Każdy piec rakietowy składa się z trzech elementów, o czym wspomnieliśmy wyżej. 

Schemat pieca rakietowego powinien uwzględniać układ odprowadzający spaliny. Nawet jeśli większość spalin w piecu rakietowym to para wodna – muszą zostać odprowadzone z pieca. Powinieneś podłączyć go do komina, jeżeli jest jedynym ogrzewaniem w danym pomieszczeniu.

Zobacz: Czy temperatura na piecu 48 s jest dobra na ekogroszek? Pytamy eksperta

Przejdźmy do budowy, krok po kroku. Jedną z opcji, jak zrobić piec rakietowy, jest zbudowanie go z cegieł. Dzięki temu będzie duży i solidny oraz wybudowany na stałe. Piec z cegieł będzie miał duże wymiary i wagę nawet do 1 tony. Innym wariantem budowy pieca rakietowego jest wykorzystanie elementów metalowych. Kolejny pomysł na to, jak zrobić piec rakietowy, to wykorzystanie beczki. Stare metalowe beczki po oleju można wykorzystać, aby na podstawie schematu zbudować pionową komorę spalania. Elementami łączącymi poszczególne części pieca mogą być rury i kolanka ze starych pieców. W miejsce paleniska ze schematu można wykorzystać metalowe obudowy zepsutych urządzeń.

Najważniejszym elementem schematu budowy pieca jest izolacja. Do tego można użyć mieszanki gliny, piasku i wody. Piecem o mniejszych wymiarach jest piec rakietowy ogrodowy. Jest wykonany tylko z elementów metalowych, które następnie się spawa. Jego plusem jest mobilność, bo w przeciwieństwie do wymiarów i ciężaru pieca z cegły – można zmieniać jego położenie. Na minus za to jest brak izolacji, co obniża jego sprawność.

Piece rakietowe cieszą się pozytywnymi opiniami wśród swoich użytkowników. Wiesz już, jak go zrobić i jakie surowce są ci do tego potrzebne. 

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze