Strona głównaOgrzewanieSmoła w piecu - dlaczego się robi, jak ją usunąć?

Smoła w piecu – dlaczego się robi, jak ją usunąć?

Jak to zachęcają w gazetach „jesienią leć do Portugalii”. Albo, jak ja mówię, „zimą tej jesieni dowiedz się, jak wyczyścić piec ze smoły”. Oczywiście żartuję, wcale tak nie mówię, ale może powinnam. Patrząc na to, jak wielu ludzi nadal nie wie, dlaczego w piecu robi się smoła. Nie wszystkim wiedza to się przyda, ale przecież sporo Polaków nadal pali w piecach – o tej porze roku to już tym bardziej – a jednak nie zdają sobie sprawy z tego, jak wyczyścić piec co ze smoły. 

Sprawdź: Jak przerobić piec na ekogroszek na drewno? Palenie drewnem w piecu na ekogroszek

Jeśli ten temat Cię nie interesuję, to naprawdę nie wiem, co tu robisz, skoro dokładnie to widnieje w tytule, ale może tak, jak czasem ja, ludzi dowiedzieć się dziwnych, z pozoru niepotrzebnych informacji. Przecież to, że sam/a nie masz piec, jeszcze nie znaczy, że nie możesz zabłysnąć wiedzą o tym, dlaczego w piecu robi się smoła. Z pewnością ktoś z rodziny, kto walczy ze smołą na ściankach pieca, doceni Twój wkład w polepszenie ich życia. Albo uzna, że nie masz prawa głosu, jeśli sam/a nie masz tego problemu, ale to już będzie ich sprawa. Ty nadal będziesz bogatszy/a o nową wiedzę.

Smoła w piecu – dlaczego w piecu robi się smoła?

Podczas korzystania z usługi ogrzewania w domu za pomocą swoich rąk, opału i pieca, możesz natknąć się na coś takiego, jak smoła w piecu. Może się ona pojawić, szczególnie gdy dopiero zaczynasz swoją podróż w ognisty świat. Pieców jest na rynku sporo i każdy zachowuje się inaczej. Co więcej, każdy opał potrzebuje innych ustawień, które trzeba misternie dopasowywać i upewniać się, że pasują jak ulał. W przeciwnym przypadku dowiesz się, czym jest smoła na ściankach pieca. Jeśli nie chcesz zostawać ekspertem w tym, jak wyczyścić piec co ze smoły, musisz dowiedzieć się, co robić, a czego nie, czyli dlaczego w piecu robi się smoła. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

  • zły sposób palenia – szczególnie częsty błąd nowicjuszy w tym temacie. Polega na tym, że rozpalasz piec, załadowujesz kocioł pod sufit opałem i zapominasz o jego istnieniu na kolejny tydzień. Niestety, to nie jest takie proste.
  • praca kotła przy zbyt małej ilości powietrza – Być może wydaje Ci się, że w ten sposób można dobrze oszczędzić, ale jedynie wyrządzasz krzywdę swojemu piecowi. Może też okazać się, że nie masz odpowiedniego dopływu powietrza z zewnątrz w kotłowni 
  • przewymiarowany piec – Twój piec może mieć za dużą moc nominalną w porównaniu do zapotrzebowania w Twoim domu. Nie ma on wtedy możliwości na pracę na najwyższych obrotach, przez co spalanie odbywa się w niskich temperaturach.
  • dmuchawa – jeśli za bardzo puścić wodze dmuchawy, na dodatek złego sposobu palenia, z punktu pierwszego, wytworzy Ci się dym, którego nadmiar spowoduje powstawanie smoły i sadzy.
  • niedosuszony opał (szczególnie drewno iglaste) – jest to najczęstszy problem szczególnie w sezonie grzewczym, kiedy to kupiony materiał nie ma czasu przeschnąć.

Jak wyczyścić piec co ze smoły?

Wiesz już, skąd bierze się smoła na ściankach pieca i co robić, by uniknąć tego problemu. Przejdźmy teraz do tego, jak wyczyścić piec co ze smoły. W Internecie nagminnie zdarzają się „śmieszki”, którzy myślą, że zabawne jest na pytanie „jak wyczyścić piec ze smoły?” rzucić „nie doprowadzać do wytworzenia się jej”. Bardzo zabawne. Oczywiście prewencja jest jak najbardziej słuszna i wszyscy powinni wiedzieć, dlaczego w piecu robi się smoła, żeby móc uniknąć tego losu. Co jednak w przypadku, kiedy stało się i smoła w piecu już jest? Nic się nie martw. Poniżej dokładnie to wyjaśniam.

Sprawdź: Środek do usuwania smoły – Hans, forum, opinie, co robić

Usuwanie smoły z pieca to nie lada wyzwanie, na które nie ma prostego sposobu. Jeśli wiesz, dlaczego w piecu robi się smoła i zmieniłeś/aś swoje działania, by nie wytwarzało się jej coraz więcej, możesz przeczekać kilka miesięcy, aż wyschnie i sama odpadnie. O ile oczywiście stan Twojego pieca na to pozwoli. Co jednak nie zdarza się często. Nie można użyć metody przeczekania, kiedy masz zaklejony cały komin. 

Zastanawiając się, jak wyczyścić piec co ze smoły, być może przez Twoje myśli przemknęła alternatywa w postaci środków chemicznych oferowanych na rynku. Oczywiście jest to opcja i – według opinii na różnych forach – ma być ona niezwykle skuteczna. Specjaliści spierają się w tym aspekcie, ale jest to faktycznie warte spróbowania rozwiązanie. O ile nie nastawiasz się na zupełny sukces w tym, jak wyczyścić piec ze smoły, to jest to na pewno dobra alternatywa.

Można też zdrapywać smołę, ale w tym przypadku trzeba to zrobić na gorąco, przy jednocześnie wygaszonym piecu. Opinie na forum sugerują, by wymontować kocioł z instalacji i wydrapywać smołę na dworze, podgrzewając wnętrze jakimś palnikiem.

Jak widzisz, smoła na ściankach pieca jest poważnym problemem, który może mieć wiele przyczyn. Można wręcz powiedzieć, że doprowadzenie do takiego stanu jest niemal zbyt proste. Teraz niby wiesz, jak wyczyścić piec ze smoły, ale z pewnością lepiej tego unikać za wszelką cenę, jeśli jest taka możliwość. Najważniejsza jest więc prewencja i uświadamianie innych o tym, czego nie powinni robić. Zwłaszcza teraz, kiedy dostępność niektórych opałów jest tak drastycznie niska, wiele osób może zacząć „oszczędzać” w podobny sposób. W efekcie ani nie oszczędzą, a jeszcze sprawią sobie dodatkowe problemy z piecem. Nie warto.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze