Wkrótce nadejdzie zima. Inflacja szaleje, a do uszu zewsząd docierają hasła ,,kryzys energetyczny’’ i jeszcze gorsze – ,,katastrofa klimatyczna’’. Coś o tym wiemy, my też jesteśmy tym zmęczeni. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba działać i zdecydować się na rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze. Zastanawiasz się, czy istnieje paliwo grzewcze, która łączy niska cena, przyjazność środowisku i sprawdzony producent? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość.
W tym artykule prezentujemy pellet najczęściej wymieniany w topce biodegradowalnych źródeł energii. Pellet Lava, występujący często w duecie z Olimpem, to wytwór marki Stelmet. Producent ten cieszy się niesłabnącą popularnością na rynku paliw grzewczych. Lava charakteryzuje się przede wszystkim największą kalorycznością na rynku pelletów. Jest przy tym produktem ekologicznym. Emisja dwutlenku węgla powstałego ze spalania pelletu Lava równa się ilości dwutlenku węgla, które pochłania drzewo w trakcie wzrostu. To znaczy, że do atmosfery nie jest wydzielana większa ilość CO2! Jakie opinie mają o nim kupujący?
Sprawdź: Cena ekogroszku i węgla w Niemczech – tyle kosztuje tona
Pellet Lava – opinie
Wśród pozytywnych komentarzy, a takie zajmują 98% przestrzeni forów internetowych, najczęściej wymieniane zalety to: długość palenia, duża ilość ciepła i wydajność. To z kolei wpływa na idącą za tym oszczędność. Parametry produktu świadczą o najwyższej jakości. Osoby użytkujące pellet Lava wychwalają również znikomą ilość popiołu, jaka zostaje w piecu po spaleniu. Jeden z komentarzy wskazuje na 2,5 kilograma popiołu po spaleniu tony pelletu. Co więcej, otrzymany w ten sposób popiół dobrze sprawdza się jako naturalny nawóz, który odkwasza ziemię.
Inną zaletą jest wygoda w przenoszeniu. Worki, w których znajduje się produkt, są poręczne, szczelne i mocne. Opinie wskazują na jego wydajność – wystarczy 5 ton pelletu Lava na sezon grzewczy.
Producent zwraca szczególną uwagę na kontrolowanie procesu produkcji. Pellet Lava powstaje wyłącznie z trocin drzew iglastych, głównie sosny i świerku. Są one produktem, który pozostaje po produkcji mebli oraz architektury ogrodowej.
Na stronie producenta znajdziemy również informację o tym, że pellet Lava posiada certyfikat FSC. To znaczy, że drewno, które jest wykorzystywane do produkcji, pochodzi ze źródeł kontrolowanych i nadzorowanych.
Pellet Lava – cena detaliczna i cena hurtowa
Jeśli już jesteś zdecydowany/a na zakupy, polecamy wybrać do tego strony:
- dobrywegiel.pl
- epellety.pl
Pewnie zastanawiasz się, czy cena hurtowa różni się w znacznym stopniu od ceny detalicznej. Prześledźmy to.
Kupując pellet Lava online za pośrednictwem strony epellety.pl, cena hurtowa za paletę 975 kilogramów wynosi 2848,62 złote brutto. Taka paleta mieści 65 worków po 15 kilogramów. Dostawa trwa maksymalnie 7 dni roboczych. Natomiast na stronie dobrywegiel.pl cena hurtowa dla takiej samej palety wynosi już 3055 złotych. W ofercie znajduje się nie tylko hurt, ale i sprzedaż detaliczna. Worek 15 kilogramów pelletu Lava kosztuje 47 złotych.
Na stronach typu Ceneo cena detaliczna za 15 kilogramów wynosi nawet 35 złotych. Jednak jak w przypadku takich stron bywa – nie mamy pewności co do pochodzenia produktu i zgodności z oryginałem. Do tego polecamy sprawdzone, bezpieczne strony producenta.
Pellet Lava – parametry, kaloryczność
Czas przejść do konkretów. Poniżej przedstawiamy główne parametry pelletu Lava:
- Średnica: 6/8 milimetrów
- Świetna kaloryczność: 19 MJ na kilogram
- Bardzo niska zawartość popiołu: do 0.7%
- Bardzo dobre walory opałowe (minimum 5,0 kWh/kilogram w stanie suchym)
- Minimalna emisja dwutlenku węgla oraz siarki
- Wilgotność: poniżej 10%
- Certyfikat FSC
Oferta firmy Stelmet składa się z pelletu Lava i Olimp. Każdy z nich produkowany jest w dwóch średnicach: 6 i 8 milimetrów. Produkt jest pakowany próżniowo. Każdą paletę zabezpiecza hermetyczna folia, więc nie ma ryzyka utraty właściwości opałowych. Pellet Lava to czyste i bezpieczne paliwo o przyjemnym, naturalnym zapachu drzewa.
Produkcja bazuje na suszarni taśmowej. Jej temperatura suszenia wynosi 100 stopni Celsjusza, dzięki czemu unikamy nadpalenia materiału czy zanieczyszczeń w postaci spalin lub sadzy. Do tego wykorzystuje się tylko trociny z drzew iglastych, a te cechują się świetną spoistością.
Zobacz też: