Strona głównaOgrzewanieCzy brzoza nadaje się do kominka? Cena i opinie

Czy brzoza nadaje się do kominka? Cena i opinie

Wyglądasz za okno i widzisz lasy lub łąki, gdzie czasem pojawiają się drzewa. Patrząc na swój nowy kominek, zastanawiasz się, na które z owych drzew rzucić się z siekierą. Być może wiesz, a być może nie, że są pewne rodzaje drzew, które będą idealne do tej roli, ale nie jesteś pewien, które to. Niezbyt dobrze, by było wykarczować pół lasu tylko po to, by przekonać się, że akurat to drewno pali się nieszczególnie ciekawie. 

Wszystko to oczywiście żarty i mam nadzieję, że nie masz zamiaru uszczuplić szkółek leśnych, by zapewnić sobie opał. Tak jak ze wszystkim i w tym wypadku czeka Cię odpowiednia cena do zapłacenia. Na szczęście drewno jest najtańszym opałem, ale nadal dobrze by było wybrać takie, które dobrze się sprawdzi.

Żeby mieć pewność, że myślisz o odpowiednim gatunku drzewa, dzisiaj pod lupę weźmy brzozę. Czy się nadaje jako drewno do kominka? Co na to opinie, no i oczywiście jaka jest cena brzozy? Przeanalizujemy zaraz wszystkie te czynniki i sprawdzimy, jak wygląda sytuacja. 

Sprawdź też: Czy akacja nadaje się do kominka?

Czy brzoza nadaje się do kominka?

Jakie właściwości ma brzoza i czy się nadaje do kominka? Już na początku muszę zaznaczyć, że jako drzewo liściaste, jest zdecydowanie lepszym wyborem niż iglaki. Odnosi się to do wszystkich innych drzew liściastych, więc na pytanie, czy się nadaje, odpowiedź jest twierdząca. Możesz jej używać w swoim kominku bez obaw, że coś się „nie uda”. 

Jednak wśród innych drzew liściastych również jest podział na te, które mają lepsze właściwości i spalają się szybciej bądź dłużej. O ile można spalać brzozę w kominku, warto zadać sobie pytanie, czy warto i czy nie lepiej byłoby użyć innego gatunku? 

Brzoza jest ciekawym przypadkiem, bo zapala się szybko, nawet jeśli jest mokra. W dodatku jej wysoki i równy płomień bardzo szybko i łatwo ogrzewa wnętrze. Ze względu na swoje zalety brzoza jest świetna do rozpalania, gdyż łapie ogień zaskakująco szybko. Co jednak sprawia, że brzoza nie jest najlepszym wyborem jako główny opał do naszego kominka, to to, że szybko się spala. Oznacza to, że trzeba zdecydowanie częściej dorzucać drewna do paleniska, niż w przypadku innych drzew.

Brzoza do kominka – cena i opinie

Opinie na Internecie na temat drewna brzozy są zgodne. Jest ona naprawdę niezastąpiona jako rozpałka. Szczególnie dobra jest jej kora, ale to drzewa ma taką specyfikę. Ludzie doceniają szczególnie to, że pali się szybko, nawet jeśli jest mokra, co sprawia, że nadaje się idealnie w połączeniu z drewnem, które pali się dłużej. Sama może, a nawet na pewno będzie, mało efektywna z racji swojego szybkiego spalania. Opinie często zauważają, że ma wyjątkowo mało substancji smolistych, co jest naprawdę ogromnym plusem.

Tym, co najbardziej ucieszy oczy, jest bez wątpienia cena. Zwłaszcza jeśli popatrzymy na to, ile innych wynosi tona pelletu, czy trudno dostępnego ekogroszku. Cena tych obu oscyluje pomiędzy 2700 – 4000 zł. Przerażeni wstrzymujemy oddech, czując, jak serce szamocze się w naszej klatce piersiowej i pragnie uciec od tych koszmarnych wiadomości. Weźmy więc głęboki wdech i zobaczmy, jak wygląda cena za tonę drewna brzozy. 1300 zł. Tak, to brzmi już lepiej. Możemy odetchnąć z ulgą i uspokoić biedne serce. Choć oczywiście w panujących okolicznościach gospodarczych, ceny poszybowały ponad chmury, drewno nadal plasuje się na stosunkowo niskim poziomie.

Jak widzisz brzoza i jej drewno jest całkiem przydatne i naprawdę może Ci się przydać. Musisz tylko pamiętać o tym, w jaki sposób spala się brzoza i że robi to w dość szybki sposób. Jeśli jednak nie przeszkadza Ci częste dokładanie albo poszukujesz dobrej rozpałki, to ten gatunek drewna będzie dla Ciebie idealnie.

Wiesz już, czy się nadaje i czy sprawdzi się dla Ciebie. Patrząc po tym, jakie ma opinie na Internecie, to drewno brzozy jest warte uwagi. Nie wspominając już o tym, jak atrakcyjna jest cena tego opału. Zwłaszcza w porównaniu do innych opałów. Można śmiało nazwać się szczęśliwcem, patrząc na ceny pelletów, które też przecież są z drewna albo nieszczęsnego ekogroszku, który nie tylko kosztuje fortunę, ale również jest niesamowicie słabo dostępny. 

Zobacz: Czy sosna do kominka to dobry pomysł?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze