Piece kaflowe, to niegdyś bardzo popularna, prosta i efektowna forma ogrzewania pomieszczeń. Dzięki ich urokowi ludzi, którzy chcieliby taki w domu, zawsze się znajdzie. Mimo wszystko jest to dość niszowa praktyka, co powoduje, że wiele osób ma problem z z wyceną, sprzedażą czy kupnem. W poniższym artykule zajmiemy się najważniejszymi kwestiami w tym temacie. Gdzie sprzedać piec kaflowy? Co oznacza kupno pieca do rozbiórki? Czy istnieją skupy pieców kaflowych? Odpowiemy na wszystkie te pytania
Zobacz: Dlaczego piec jest mokry w środku? Przyczyny
Gdzie sprzedać piec kaflowy?
Na to, gdzie i jak sprzedać piec kaflowy jest naprawdę wiele sposobów. Oczywiście najłatwiej będzie będzie nam, gdy natrafimy na kogoś, kto handlem pieców zajmuje się profesjonalnie. W tym przypadku martwić musimy się już tylko uczciwością jego wyceny, o ile sami nie znamy ceny pieca. Jednak takie sytuacje zdarzają bardzo rzadko – takich osób niestety nie znajdziemy w internecie. Być może w naszej okolicy znajduję się nawet skup pieców kaflowych – warto się za tym rozejrzeć.
Oczywiście nasz piec kaflowy możemy sprzedać za pomocą sklepów online, jak allegro, Olx itd. W tym przypadku musimy jednak dowiedzieć się kilku rzeczy o naszym piecu i nie mówimy tu tylko o cenie. Kraj pochodzenia, czyjego jest autorstwa (zakład/fabryka), z którego jest roku, w jakim stylu go wykonano – można by tak wymieniać niemal w nieskończoność. Im więcej informacji na temat danego pieca, tym wiarygodniejsza będzie cena, którą żądamy za piec.
Szczęścia możemy szukać również w najbliższej okolicy, próbując klasycznej metody rozwieszania ogłoszeń. W tym przypadku nieco trudniej znaleźć kupca, jednak ma to też swoje pozytywne strony – tani transport, co z perspektywy kupującego jest bardzo atrakcyjne (nie da się ukryć, że piece te potrafią ważyć całkiem sporo.
Wiemy już gdzie i jak możemy sprzedać nasz piec kaflowy, jednak w jaki sposób go wycenić? Nie chcemy ukrywać, że jest to bardzo trudne zadanie. Czynników, które wpływają na cenę jest całe mnóstwo. Z pewnością można by napisać o tym książkę. Problem polega głównie na tym, że piec możemy sprzedać za 100 tys. złotych, jak i oddać go za samą rozbiórkę (do tego tematu jeszcze przejdziemy). Szacunkowo jednak piece kosztują średnio 3-6 tys. – nie jest to tania inwestycja.
Zobacz: Jak i czym palić w piecu kaflowym?
Prostą wskazówką może być miejsce, w którym znajduje się piec. Czy jest to stara chałupa, może poniemiecki dom,kamienica, pałac lub szlachecki dworek? W czym będzie to pomocne? Można się domyślić jaki był status majątkowy poprzedniego właściciela, co z kolei definiuje to na jaki piec mógł sobie pozwolić.
Kolejną rzeczą jest jego wygląd, chociaż dla laika może być to zgubna wskazówka. Fikuśne wzornictwo i ozdobny styl czasem może sugerować nam, iż piec kaflowy może być wart znacznie więcej niż 3 do 6 tys. Gdy znamy się trochę na sztuce, być może wiemy do jakiego stylu przynależą nasze “kafelki”. Jest to bardzo pomocne, gdy chcemy określić wiek pieca. W tym przypadku można ten wątek ogólnie – im starszy piec, tym droższy będzie (oczywiście zachowany w dobrym stanie). Jeżeli mamy podejrzenia, że cena naszego pieca może być większa od przeciętnej, to warto skontaktować się z kimś, kto zajmie się jego wyceną.
Kupię piec kaflowy do rozbiórki – takich ogłoszeń trzeba szukać
Z przykrością stwierdzamy, że w zdecydowanej większości przypadków piece kaflowe będą bezwartościowe – perełek jest naprawdę niewiele i dlatego są takie drogie. Takie piece bardzo trudno będzie nam sprzedać i na tym zarobić. W tym przypadku warto rozglądać się za ogłoszeniami: kupię piec kaflowy do rozbiórki. O co z tym chodzi?
By przenieść jakikolwiek piec, wcześniej musimy go rozebrac. Generuje to czasem spore koszty, które potrafią przekroczyć jego faktyczną cenę. Oczywiście możemy takiej rozbiórki podjąć się sami, o ile mamy pojęcie jak się za to zabrac. Gdy ktoś chce kupić piec kaflowy do rozbiórki, informuje nas, że rozbiórką zajmie się sam, co jest bardzo cenną informacją i ułatwia cały proces sprzedaży.
Oczywiście tego typu ogłoszenia nie dotyczą jedynie tych bardzo tanich piecy. Równie dobrze kupujący może oczekiwać od nas czegoś znacznie droższego. Wszystko zależy od jego preferencji.
Zobacz: Pompy ciepła od Galmet – opinie, ceny
Skup pieców kaflowych – na jakie ceny można liczyć?
O samych cenach trochę już sobie powiedzieliśmy, jednak jak wygląda to w przypadku skupów pieców kaflowych?
Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż pieca w skupie ma swoje plusy i minusy. Dużym plusem jest sama forma sprzedaży. W tym przypadku raczej nie będziemy musieli przejmować się wyceną, zbiórką i transportem – skup powinien wziąć to na siebie.
Jednak co za tym idzie to drastyczny spadek w cenie. Skup nie zrobi niczego co będzie dla niego nieopłacalne i z dużym prawdopodobieństwem będzie zaniżał cenę. Nie dlatego, że chce nas oszukać, a dlatego, że musi na tej transakcji zwyczajnie zarobić. Jeżeli realna cena pieca to 4 tys., to od skupu możemy spodziewać się 3-3,2 tys.
Tak oto prezentują się najważniejsze informacje o sprzedaży i kupnie pieców kaflowych. mamy nadzieję, że teraz cała sprawa będzie dla Was o wiele łatwiejsza.