Strona głównaOgrzewanieJesion do kominka - czy się nadaje? Cena, opinie

Jesion do kominka – czy się nadaje? Cena, opinie

Budzisz się nagle z dziwnym niepokojem. Czy jesion nadaje się do kominka? Cóż za dziwne pytanie. Co musiało Ci się śnić, żeby równie dziwna myśl naszła Cię zaraz po obudzeniu? A może jednak jest w tym trochę obaw, które męczą Cię na jawie i ich ciemne, lepkie macki oplatają nawet Twój nieprzytomny umysł, męcząc nieuzasadnionymi lękami. Czy może jednak uzasadnionymi? Kiedy już rozbudzasz się nieco bardziej i sennym wzrokiem ogarniasz tekst, który wcześniej Twoje palce samodzielnie wpisały w wyszukiwarkę, zaczyna do Ciebie docierać, że musisz coś z tym zrobić. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesion jest dobry do kominka. 

Przyjemny płomień paleniska i ciepło zapewniające komfort chodzenia po domu na boso marzy się niejednemu. Niestety nie każdy rodzaj drewna pozwoli Ci osiągnąć taki efekt. No i wiadomo, jak to bywa rano, kiedy kominek wygasł, bo opał dawno przestał się palić, wszyscy w domu marzną. Poszukujesz więc odpowiedniego gatunku drewna, które pozwoli Ci przespać noc bez żadnych przykrych nieprzyjemności nad ranem. Oczywiście ważna jest też niewygórowana cena. Najlepiej sprawdzą się tutaj opinie na forach internetowych, od ludzi, którzy przepalili w swoim życiu więcej drzew, niż można zliczyć. Sprawdźmy więc, czy jesion jest dobry do kominka.

Sprawdź też:

Jesion do kominka – czy się nadaje?

Poszukując materiałów, którymi wygodnie ogrzejesz swój dom w tę zimę, nie możesz przegapić takiej opcji, jaką jest jesion. Jego drewno jest twarde, co będzie dla Ciebie ogromnym plusem. Zaletą drewna twardego jest długi czas jego spalania i duże oddawanie ciepła do otoczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie konieczne budzenie trzy razy w środku nocy, by dorzucać kolejnych kawałków drewna. Czy jesion nadaje się do kominka?

Tak, będzie on jednym z lepszych i bardziej wydajnych materiałów. Jego cecha drewna trwałego sprawia, że jest on naprawdę dobry i skuteczny. Charakteryzuje się on przede wszystkim wysoką wartością opałową, która wynosi około 2100 kwh/mp. Jest to jedna z najwyższych wartości, jakie może osiągnąć drewno na opał. Czy jesion nadaje się do kominka? Powiem więcej, nadaje się wprost idealnie. Zaraz zobaczymy, co na to opinie innych użytkowników, ale już teraz trzeba przyznać, że jesion jest naprawdę dobrym wyborem. Ciekawe jak się miewa jego cena?

Jesion do kominka – ceny, opinie na forum

Opinie na forum potwierdzają dobre właściwości jesionu. Oddaje on mnóstwo ciepła i pali się bardzo długo, tak, że nie trzeba co chwilę biegać i dokładać opału. To, czy jesion jest dobry do kominka, jest dla wszystkich oczywiste i nikt nie kłóci się z nieocenionymi zaletami, jakie przynosi spalanie tego drewna w domu. Opinie na forum przyznają, że jesion jest łykowaty lub węźlasty, co może wpływać na jego wolniejsze spalanie, co może dawać złudne wrażenie niższej kaloryczności niż na przykład buk. Wiele osób poleca to drewno, jako bardzo dobry opał, który świetnie ogrzeje dom zimą, bez uciążliwych problemów.

Sytuacja z ceną jest ciężka, ponieważ jesion zdaje się mało popularnym drewnem i sprzedawany jest bardzo często jako mix z innymi gatunkami. Jeśli jednak znajdą się aukcję tylko z nim, to cena waha się pomiędzy 200-700 zł za kubik (1mp). Wielu sprzedawców jest indywidualnych i nie precyzuje, za ile drewna jest wystawiona cena, dlatego zawsze warto skontaktować się z nimi wcześniej i dokładnie ustalić, co mieli na myśli. Można jednak podejrzewać, że w większości przypadków, kwota, która pokazuje się przy ogłoszeniu, odnosi się do jednego kubika.  

Wiesz już, czy jesion nadaje się do kominka i możesz teraz spokojnie przesypiać noce, bez zmartwień, że Twój opał wypali się o trzeciej nad ranem, a Ty będziesz musiał biec, rozpalać wszystko od nowa. Opinie na forum potwierdzają, że to drewno dobrze się sprawdza, ale co ciekawe, sprzedaż nie jest tak popularna, jak przy innych, mniej kalorycznych drzewach. Cena może się wahać w granicach kilkuset złotych za jeden stos drewna.

Koszmary senne nie muszą Cię więcej nawiedzać, bo już wiesz, czy jesion nadaje się do kominka. Nie musisz już obawiać się o odpowiedź na to pytanie, bo jest ona jak najbardziej twierdząca. Z tą wiedzą możesz spokojnie przejść się z samego rana boso po domu i zrelaksować się w cieple, jakie utrzymuje się dookoła, zanim nadejdzie ten ciężki moment wyjścia z domu na chłód i przeszywające zimno. Nie zapomnij, że na zewnątrz jest coraz zimniej i chociaż w domu otacza Cię przyjemny niemal letni klimat, to na wyjście lepiej grubo się ubrać.

Zobacz:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze