Strona głównaPoradyCzy sosna do kominka to dobry pomysł?

Czy sosna do kominka to dobry pomysł?

Kominek już od dłuższego czasu zyskuje na coraz to większej popularności i stanowi w naszych mieszkaniach powszechne rozwiązanie. Jest to głównie spowodowane tym, że jest ekonomiczny w użytkowaniu i przede wszystkim pełni ono rolę dekoracyjną, stwarzając w danym pomieszczeniu niezwykłą i romantyczną atmosferę. Kominki coraz częściej stają się funkcjonalne głównie z tego względu, że istnieje nie tylko możliwość ogrzania przestrzeni użytkowej, ale również pojawia się możliwość ogrzania wody. Podczas przygotowywania paleniska w kominku, często pojawiają się pytania, czy palenie sosną w kominku jest dobrym pomysłem, i jakie mogą pojawić się konsekwencje związane z paleniem drewnem iglastym.

Sosna do kominka

Ważnym aspektem w trakcie palenia w kominku, jest odpowiedni dobór drewna. Drzewo to materiał, który różni się przede wszystkim strukturą włókien oraz w niektórych przypadkach właściwościami m.in. chodzi tutaj o gęstość, zapach i kaloryczność spalania. Sosna do kominka to drewno iglaste, które cechuje się wyższą kalorycznością, jednak ze względu na zawierającą w sobie żywicę, szybciej się spala i należy częściej dokładać do ognia. W ten sposób sosna do kominka najczęściej jest traktowana jako zwykła podpałka, czy nawet jako główny składnik mieszanki liściasto-iglastych, który po dodaniu do kominka wydaje przyjemne, trzaskające dźwięki podczas spalania.

Palenie sosną w kominku – czy to dobry pomysł?

W takim razie czy palenie sosną w kominku jest dobrym pomysłem? Jeżeli jesteś w posiadaniu kominka, który jest wyposażony w płaszcz wodny, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jakim drewnem palić w kominku? W pierwszej kolejności zapoznaj się z zaleceniami producenta takiego kominka, i stosuj tylko te paliwa, które są zalecane. Zakazuje się palenia starymi meblami, które są wykonane ze sklejki, czy innych tworzyw sztucznych. Jest to spowodowane tym, że najczęściej takie meble zawierają szkodliwe substancje tj. klej czy farba. Dodatkowo w ten sposób istnieje możliwość, że kominek i wszystkie przewody kominowe mogą ulec uszkodzeniu, a w ostateczności konsekwencją może być otrzymanie mandatu.

Przede wszystkim najlepszym materiałem do palenia w kominku jest drewno liściaste, które charakteryzuje się niską zawartością żywicy. Na samą jakość drewna ma wpływ m.in. gęstość, twardość i właściwości, które uzyskuje się poprzez dobre wysuszenie drewna. W takim razie pojawia się pytanie odnośnie palenia sosną w kominku, czy warto korzystać z takiego rodzaju drewna? Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy palenie sosną w kominku, mimo wyższej kaloryczności niż w przypadku drewna liściastego, szybciej się spala w kominku. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze to, że poprzez zachodzący proces spalania żywicy, która jest zawarta w drewnie iglastym, brudzi szybę i powoduje to, że zanieczyszczają się przewody kominowe. W konsekwencji nadmierna ilość sadzy, która znajduje się w przewodach kominowych, może spowodować zagrożenie pożarowe, dlatego jeżeli palisz systematycznie sosną w kominku, powinieneś regularnie usuwać sadzę. Drewno iglaste charakteryzuje się również tym, że podczas procesu spalania, gazy, które znajdują się wewnątrz drewna, mają problemy z wydostaniem się na zewnątrz. W ten sposób w palenisku powstaje wysokie ciśnienie, które może doprowadzić do mniejszych eksplozji. Rozżarzone odłamki drewna mogą w konsekwencji uszkodzić szybę w kominku i ją porysować.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze