Strona głównaOgrzewanieKlimatyzacja jako rozwiązanie do grzania. Miesięczne koszty ogrzewania klimatyzacją

Klimatyzacja jako rozwiązanie do grzania. Miesięczne koszty ogrzewania klimatyzacją

Jeżeli nasza instalacja cieplna oparta jest na ogrzewaniu gazowym bądź li tylko na elektryczności, koszty związane z odpowiednim nagrzaniem domu z całą pewnością nie należą do najniższych. Dobrym remedium na zaoszczędzenie domowego budżetu jest grzanie klimatyzacją, o czym będzie można przekonać się z dalszej części tekstu.

Sprawdź najbardziej popularne pompy ciepła powietrze-powietrze na: https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-produktow/air-to-air-heat-pumps.html

Grzanie klimatyzacją – coraz popularniejsza alternatywa 

Globalna pandemia covida19 oraz wojna na Ukrainie to dwa czynniki, które w przeciągu ostatniego roku w największym stopniu przełożyły się na ponoszone przez ludzi koszty związane z energią. Nic więc dziwnego, że w przypadku znacznego wzrostu cen, wiele osób zaczęło poszukiwać tańszej alternatywy, aby móc należycie ocieplić swój dom. Z pomocą przychodzi tutaj grzanie klimatyzacją, które na tle bardziej popularnych zamienników, jawi się jako najbardziej korzystne.

Grzanie klimatyzacją ma to do siebie, że absorbuje naturalną, zastaną energię. Urządzenia te są oczywiście podłączone do prądu, ale w przeciwieństwie do chociażby elektrycznych kotłów wodnych, nie zużywają one mocy elektrycznej w dużym stopniu. Wynika to z tego, że klimatyzator pobiera energię z powietrza, po czym przetwarza ją na ciepło i przenosi do mieszkania. Moc elektryczna jest wówczas wykorzystywana wyłącznie jako źródło zasilania, co implikuje znaczne zaoszczędzenie prądu. 

Jednak mniejszy pobór mocy elektrycznej na poczet, czy to ocieplenia domu, czy ogrzania wody użytkowej, wcale nie jest jedynym walorem tego typu rozwiązania. Innym istotnym atrybutem jest przełożenie pracy urządzenia na ochronę środowiska naturalnego. Bardziej rozpowszechnione sposoby, służące do wytwarzania optymalnej domowej temperatury, oparte są na spalaniu paliw kopalnych, co siłą rzeczy emituje do atmosfery zanieczyszczenia. Klimatyzatory często cechują się klasą energetyczną A+++, dzięki czemu zmniejszają one negatywny wpływ na środowisko nawet o 75 procent.

Kolejny atut, jaki niesie za sobą klimatyzacja, jest łatwość z jaką można obsługiwać dane urządzenie. Są one praktycznie całkowicie zautomatyzowane. Wszelkich zmian w ustawieniu parametrów można dokonywać poprzez sterownik lub zdalnie, wykorzystując w tym celu internet oraz odpowiednie aplikacje. Kolejnym plusem wynikającym z grzania klimatyzacją jest brak wymogu budowy komina oraz poświęcania części domowej przestrzeni na składowanie opału. Jeżeli dopiero planujemy wybudować dom, pozwoli to na znacznie mniejsze koszty.

Miesięczne koszty grzania klimatyzacją 

Ogrzewanie domu poprzez energię odnawialną cechuje to, że klimatyzator jest w stanie przekazać do trzech razy więcej ciepła z identycznej ilości mocy elektrycznej, którą zużywa zwykły grzejnik elektryczny. Jest to zatem dużo bardziej oszczędny sposób nie tylko dla naszego portfela, ale i środowiska. 

Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją uzależniony będzie od tego, kto dostarcza nam prąd oraz jaką posiadamy jego taryfę. Najpopularniejszą w Polsce jest taryfa G11, która jest przeznaczona głównie dla gospodarstw domowych. Cechuje się ona stałą opłatą za energię, niezależną od pory dnia. Natomiast jeżeli dobrze przemyślimy to, w jakich godzinach doby najbardziej kalkuluje się nam korzystanie z klimatyzacji, to warto wówczas postawić na taryfę G12, której cennik uzależniony jest właśnie od danego zakresu godzin. Pamiętajmy też, że w Polsce istnieje ponad 450 różnych firm sprzedających prąd, przez co każda z nich będzie miała nieco odmienny taryfikator. 

Koszty zakupu dobrej klimatyzacji i optymalizacji 

Jak już zostało wspomniane miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją uzależniony jest tak naprawdę od wyboru sprzedawcy oraz naszych osobistych preferencji. Teraz warto przyjrzeć się lepiej cenie za dobry sprzęt, który posłuży nam do właściwego ocieplenia domu. 

Koszty grzania klimatyzacją zależą od metrażu ocieplanej powierzchni, izolacji budynku, szczelności okien, częstotliwości i czasu użytkowania, ale przede wszystkim od warunków pogodowych na zewnątrz.

Cena klimatyzatorów zaczyna się ok. 3 tysięcy złotych. Jeżeli jednak zależy nam na urządzeniu od bardziej renomowanych producentów, których sprzęt cechuje się większą energooszczędnością, musimy nastawić się na wydatek rzędu nawet 5-6 tysięcy złotych. Czynnikiem, który wpływa także na ostateczną cenę urządzenia jest jego moc, której wielkość przekłada się na finalny wydatek. Do tego dochodzi montaż, który kosztuje ok. 600-800 zł.

Po dokładnym przeczytaniu artykułu nie powinno się już mieć wątpliwości, czy warto jest uczynić klimatyzatory odpowiedzialnymi za źródło ciepła w naszym domu. Dla nas największą korzyścią będzie to, że miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją nie będzie wysoki, a przy okazji walnie przyczynimy się do ochrony środowiska. 

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze