Gdyby w życiu zawsze sprawdzała się zasada, że cena świadczy o jakości, to obecnie każdy ekogroszek powinien być dosłownie idealny. Oczywiście rzeczywistość jest zgoła inna – problemy z dostępnością opału sprawiły, że kupujemy byle co, byle było czym palić, mimo że kosztuje to krocie. Jako że praktycznie każdy rodzaj ekogroszku kosztuje obecnie bardzo dużo, to warto jest czasem dopłacić sto czy dwieście złotych i nie denerwować się procesem palenia – zakup opału jest wystarczającą dawką nerwów, jak na jeden okres grzewczy. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na dodatkowe dopłacanie do ekogroszku Jeśli chcesz sprawdzić, czy dany opał jest ekonomiczny lub, czy masz dobrze ustawiony piec, to obserwuj popiół. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku – zapraszamy do lektury.
Sprawdź: Ekogroszek Wesoła – opinie, testy, forum, cena luzem, parametry
Prawidłowy popiół z ekogroszku – jak powinien wyglądać?
Prawidłowy popiół z ekogroszku powinien wyglądać jak popiół z papierosa. Czego nie powinno być w popiele z ekogroszku?
Koks
Koks to nic innego jak niedopalony węgiel. Jeśli zauważysz w swojej szufladzie na popiół koks, to znak, że masz źle ustawiony piec. Bardziej kaloryczny ekogroszek potrzebuje więcej powietrza do całkowitego spalenia. Jeśli Twoja dmuchawa pracuje na wysokich obrotach, to możliwe, że musisz pokombinować ze skróceniem czasu podawania lub wydłużeniem czasu przerwy między podawaniami – takie zmiany mogą pomóc Ci uzyskać prawidłowy popiół z ekogroszku.
Spieki
Obecność spieków zdecydowanie nie świadczy o prawidłowym popiele z ekogroszku. Spieki to stopiony popiół – charakteryzuje je kruchość i lekkość. Ich powstawanie doprowadza np. do tego, że w szczelinach między nimi gromadzi się tlen, który powinien brać udział w procesie spalania. Przez to trzeba zwiększać ilość tlenu w ustawieniach.
Spieki są problematyczne, bo nie spadają do szuflady tak łatwo, jak popiół i trzeba je usuwać z kotła ręcznie, bo mogą zablokować palnik. Od czego powstają spieki i jak się ich pozbyć? Ich obecność zależy od rodzaju ekogroszku i oczywiście od ustawień pieca. Paliwa z niską temperaturą topnienia popiołu mają tendencję do tworzenia spieków – niestety producenci przeważnie nie podjął w parametrach, jaka ona jest. Jeśli chodzi o ustawienia, to na spieki ma wpływ przerwa między podawaniami paliwa – może masz ją za długą? Spróbuj ją zmniejszyć, jeśli borykasz się ze spiekami. W pozbyciu się ich może Ci pomóc również zmniejszenie pracy wentylatora.
Już wiesz, jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku – w większość powinien to być pył. Mała ilość spieków nie jest niczym złym, jednak powinniśmy dążyć do tego, żeby było ich jak najmniej.
Sprawdź: Co to jest ekogroszek – jak powstaje, z czego jest?
Czarny popiół z ekogroszku
Czarny popiół z ekogroszku – co to jest? Czarny popiół to najprawdopodobniej sadza sypka. W kotle najczęściej wytwarza się sadza szklista, jednak kiedy odizoluje ona ściany kotła (wtedy kondensacja wilgoci nie będzie już postępować) to wytworzy się sadza sypka, która najprawdopodobniej jest Twoim czarnym popiołem z ekogroszku. Sadza sypka to mieszanka popiołu i węgla.
Ilość popiołu świadczy o jakości ekogroszku. Jeśli Twoja szuflada nie napełnia się nim szybko, to znak, że Twój opał ma jego małą zawartość, co jest bardzo dobrym znakiem. Duża zawartość popiołu w ekogroszku oznacza, że jest w nim sporo substancji niepalnych, które nie są pożądane, bo obniżają wydajność opału. Dobry ekogroszek nie będzie miał zawartości popiołu większej, niż 7%. Ile w praktyce będzie popiołu po spaleniu 1 tony ekogroszku, który ma zawartość popiołu na poziomie 7%? 70 kg – taki wynik jest do przeżycia i nie zmniejsza mocno wydajności naszego paliwa. Oczywiście im mniejsza zawartość popiołu, tym lepiej – jeśli masz możliwość kupić ekogroszek, który ma 4% to super!
Już wiesz, jak powinien wyglądać popiół z ekogroszku – najlepiej żeby był pyłem, bez dużych ilości spieków czy koksu. Czarny popiół z ekogroszku to najprawdopodobniej sadza sypka. Na wygląd popiołu wpływa rodzaj ekogroszku – gorsze ekogroszki po spaleniu dają dużo popiołu, który często przybiera formę spieków. Prawidłowy popiół z ekogroszku uzyskasz nie tylko kupując lepszy ekogroszek – zmiana ustawień również ma ogromne znaczenie. Koniecznie daj znać w komentarzu, czy udało Ci się uzyskać prawidłowy popiół z ekogroszku po zmianie ustawień – jeśli tak, co dokładnie zmieniłeś?
Źródło zdjęcia: Test ekogroszku AŁTAJ PREMIUM, NISKI POPIÓŁ 3.2% (YouTube)