Strona głównaPoradyDom czy mieszkanie w bloku?

Dom czy mieszkanie w bloku?

Dom czy mieszkanie – często pojawia się takie pytania podczas dyskusji z drugą połówką. Jedni powiedzą, że mieszkanie, bo przecież bliżej centrum i bliżej do pracy, a niektórzy myślą bardziej przyszłościowo, że właśnie mieszkanie to te cztery kąty, które dadzą nam schronienie i komfort na lata. Temat bardzo popularny i nawet w szkole często uczniowie piszą na ten temat rozprawkę. Jak wiemy wszystko ma swoje wady i zalety i dzisiaj postaramy się właśnie o tych wadach i zaletach porozmawiać. 

Zalety mieszkania w bloku

Zaletą mieszkania w bloku to przede wszystkim wygoda. Nie musimy palić w piecu, nie musimy grabić liści na jesień, nie musimy martwić się o naprawę dachu. Oczywiście płacimy za to czynsz i robi to ktoś za nas, ale utrzymanie samego budynku nas tak naprawdę nie obchodzi. Dodatkowo zaletą mieszkania w bloku jest fakt, że takie mieszkania zazwyczaj znajdują się w centrum, a więc mamy bliżej do pracy, bliżej na zakupy. Mieszkanie łatwiej wynająć – to jest skorelowane z lokalizacją nieruchomości. 

Wady mieszkania w bloku

Najczęściej wymienianą wadą mieszkania w bloku jest oczywiście “brak prywatności”. Sąsiedzi otaczają nas z każdej strony i ciężko czasami o chwilę spokoju. Z reguły wszystko sprowadza się do tego czy mamy dobrych sąsiadów. Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na papierosa na balkonie czy posłuchać głośnej muzyki, bo sąsiedzi słyszą. Dodatkowo dochodzi fakt, że nie możemy zrobić większych remontów. Chcesz zmienić kolor bloku, dać rolety zewnętrzne? Możesz sobie pomarzyć, tutaj króluje spółdzielnia mieszkaniowa i na wszelkie takie rzeczy mówią stanowcze nie. Na forum znajdziemy również informacje, że często mieszkania są robione przez deweloperów, którzy robią takie mieszkania na szybko i bardzo szybko niszczeją. Mieszkania również są o wiele mniejsze niż domu, więc jeśli myślisz o dzieciach to zdecydowanie dom będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. 

Zalety mieszkania w domu

Dostęp do własnego ogrodu, więcej miejsca to główne zalety mieszkania w domu jednorodzinnym. Dodatkowo dochodzą właśnie rzeczy tj. wolność Tomku w swoim domku. Możemy robić tak naprawdę wszystko co nam się podoba. Jeśli chcemy na balkonie zrobić grilla to mamy taką możliwość. Dochodzą do tego również wszelkie kwestie remontowe, mamy tutaj dowolną dowolność. Cena za metr kwadratowy domu jednorodzinnego jest niższy – z reguły. 

Wady mieszkania w domu jednorodzinnym

Nie jest to inwestycja dla osób leniwych. Pierwszą wadą to jest fakt, że należy tam cyklicznie pracować. Oczywiście mówimy tutaj o osobach, które chcą, aby ten dom i ogród prezentował się dobrze. Częste koszenie trawy, zamiatanie, odmalowywanie elewacji raz na kilka lat itd to tylko niektóre czynności, które Cię czekają po zakupie mieszkania. 

Wszystko koniec końców sprowadza się do lokalizacji. Przyjęło się, że młodsze osoby będą szukać mieszkań bliżej centrum, a domy jednorodzinne są dla osób starszych. Koniec końców i tak wygrywa lokalizacji. Nikt przecież nie chce tracić godziny dziennie na dojazd do pracy, bo to strata nie tylko czasu, ale także pieniędzy. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze