Strona głównaPoradyCzym spawać kwasówkę i nierdzewkę?

Czym spawać kwasówkę i nierdzewkę?

Proces spajania powierzchni, niezwykle odpornych na działanie warunków zewnętrznych za pomocą spoiwa (druta spawalniczego) to spawanie stali nierdzewnej. Stal nierdzewna nazywana jest także kwasówką. Przy jej spawaniu trzeba mieć względne pojęcie o tym materiale, a także dobrać odpowiedni sposób spawania, aby jakość spoiwa była trwała. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda spawanie kwasówki – nierdzewki, czym spawać nierdzewkę / stal nierdzewną, czy spawanie nierdzewki elektrodą to dobry pomysł?

Spawanie kwasówki – jak się przygotować?

W spawaniu kwasówki najważniejsze jest dobranie odpowiedniego druta spawalniczego. Świetnym rozwiązaniem w przypadku kwasówki jest drut do spawania tworzywa sztucznego z polietylenu. Należy zwrócić uwagę na to, aby producent miał dobre opinie i był godny zaufania. To zwiększa szansę na dobrą jakość spoiwa. Podczas spawania kwasówki, należy zadbać o kwestię bezpieczeństwa. Spawacz powinien mieć założoną przyłbicę ochronną najwyższej jakości, a ręce zabezpieczyć rękawicami ochronnymi. Spawanie kwasówki można wykonać elektrodą i tigiem. Jest to bardzo niebezpieczny proces, dlatego każdy, kto zabiera się do wykonywania pracy, powinien zadbać o dobre warunki i zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Czym spawać nierdzewkę?

Często zadawanym pytaniem jest – czym spawać nierdzewkę? Należy zacząć od wyboru odpowiedniego spoiwa. Wybór spoiwa zależy przede wszystkim od stopu materiałów, które chcemy ze sobą połączyć. W celu dobrej jakości zespolenia elementów należy wybrać, jak najlepszej jakości spoiwo. Minimalizuje to także ryzyko odprysków, które pogarszają trwałość zespolenia. Oprócz tego, czym spawać nierdzewkę, ważnym zagadnieniem jest metoda spawania.

Spawanie nierdzewki

Spawanie nierdzewki najlepiej przeprowadzić za pomocą migomatu, który wytwarza energię cieplną przez łuk, wytwarzający się pomiędzy spawanym elementem, a drucianą elektrodą z metalu. Spawanie nierdzewki migomatem jest najbardziej sprawdzonym i wydajnym sposobem, chwalonym przez wielu fachowców. Migomat może działać automatycznie lub półautomatycznie.

Czym spawać stal nierdzewną?

Czym spawać stal nierdzewną? Oprócz spawania elektrodą, można także wykorzystać metodę TIG. Jest ona odpowiednia w przypadku chęci połączenia małych elementów, których wielkość nie przekracza 1 cm. Metoda TIG nazywana jest także spawaniem łukowym. Oparta jest na wykorzystaniu osłony gazu obojętnego i wolframowej osłony nietopliwej. Czym spawać stal nierdzewną? TIG świetnie sprawdzi się w przypadku spawania ręcznego oraz podczas drobnych prac montażowych. Ta metoda doceniana jest dzięki wysokiej estetyce, jaką jest się w stanie zachować podczas pracy, zawężonej strefy topnienia, minimalizacji ryzyka powstawania odprysków i wysokiej jakości spoiw.

Spawanie nierdzewki elektrodą

Spawanie nierdzewki elektrodą to jeden z najpopularniejszych, elementarnych sposobów. Elektroda otulona jest pokryta warstwą topnika, która pod wpływem ciepła wytwarza otulinę gazową, dzięki której możliwe jest zespolenie dwóch elementów ze sobą. Spawanie nierdzewki elektrodą ma niestety wadę. Jest to bardzo powolna metoda. Sprawdza się jedynie w sporadycznych przypadkach, do tzw. domowego użytku. Czy są inne rodzaje elektrod? W metodzie MMA używa się elektrody topliwej. Jak sama nazwa wskazuje, podczas użycia elektrody te regularnie się zużywają. Sprawia to, że efektywność niestety jest bardzo niska, ponieważ dystans pomiędzy metalem a spawarką stopniowo się skraca. Często wybiera się metodę spawania nierdzewki elektrodą kwaśną, kwaśno – rutylową lub zasadową. Te elektrody działają zarówno podczas działania prądu stałego, jak i zmiennego.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze