Strona głównaPoradyPraca na budowie - szukać w Polsce czy wyjechać za granicę?

Praca na budowie – szukać w Polsce czy wyjechać za granicę?

Jeśli chodzi o pracę fizyczną, to pracownik budowlany zawsze będzie jednym z najczęściej poszukiwanych specjalistów w branży. Mimo rozwoju technologicznego nadal potrzebna jest siła ludzkich rąk, aby powstał blok mieszkalny, dom, czy też biurowiec. Dlatego przeglądając ogłoszenia o pracę można natknąć się na sporo ofert dla murarzy, dekarzy, czy też innych specjalistów. Na co zwracać uwagę i gdzie rzeczywiście warto aplikować?

Gdzie szukać ogłoszeń o pracę dla budowlańców?

Dawniej zatrudnienie na budowach można była uzyskać głównie z polecenia. Nadal rekomendacje są ważnym źródłem informacji, jednak sporo firm szuka pracowników umieszczając ogłoszenia w ogólnopolskich portalach. Ich plusem jest przede wszystkim zasięg. Korzystając z nich można znaleźć pracę także poza swoim miejscem zamieszkania. Pracownik budowlany jest często osobą nastawioną na okresowe wyjazdy, zatem taka forma poszukiwania zatrudnienia wydaje się idealna.

Warto również zaglądać na branżowe portale budowlane. Skupiają one fachowców oraz firm, które od lat działają w branży. Zaletą umieszczanych tam ofert jest z pewnością to, że ogłaszają się na nich zazwyczaj przedsiębiorcy proponujący jasne warunki współpracy. Wynika to w dużej mierze z ich doświadczenia.

Kolejny sposób to udzielanie się na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, LinkedIn czy GoldenLine, które są poświęcone rekrutacji i ofertom pracy w branży budowlanej. Podobnie jak inni pracodawcy tak i pracodawcy trudniący się tą profesją coraz częściej doceniają siłę nowych mediów w pozyskiwaniu wartościowych pracowników.

Gdzie w Polsce pracownicy budowlani są aktualnie najbardziej poszukiwani?

Popularne jest przekonanie, że budowlaniec znajdzie zatrudnienie wszędzie. Jednak nie jest to do końca prawda. Najciekawsze oferty pracy pojawiają się tam, gdzie rynek prężnie się rozwija i powstają nowe budynki. Są to miejsca, które budzą zainteresowanie inwestorów, często zlokalizowane w dużych aglomeracjach.

Z tego powodu nawet pomocnik budowlany w Katowicach ma szansę dostać pracę szybciej i zarobić więcej niż ktoś, kto szuka pracy w mniejszej miejscowości. Niezmiennie w ilości atrakcyjnych ofert przoduje Warszawa. Sytuacja ta wiąże się z intensywnym rozwojem infrastruktury miejskiej, w tym budową metra oraz inwestycjami w budynki biurowe, mieszkalne i handlowe.

Na topie jest też Wrocław z powodu licznych inwestycji budowlanych, w tym w budynki mieszkalne i biurowe, parki przemysłowe i centra handlowe. Atrakcyjne jest też Trójmiasto ze względu na duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych przy inwestycjach portowych, rozbudowie lotniska, budowie obwodnicy, a także przy budowie licznych inwestycji mieszkalnych i biurowych.

Czy warto szukać zatrudnienia jako budowlaniec poza granicami kraju?

Decyzja o podjęciu pracy jako budowlaniec za granicą zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to preferencje i oczekiwania dotyczące pracy, a także warunków życia. Nie bez znaczenia są też zarobki, które są zazwyczaj dużo wyższe od tych oferowanych w Polsce. Z tego powodu wiele osób rozważa to, czy warto wyjeżdżać do Holandii lub innego europejskiego kraju.

Praca za granicą może otworzyć na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia, co może przyczynić się do rozwoju zawodowego. Pobyt za granicą może być także szansą na poznanie nowej kultury, języka, a także nowych ludzi i sposobów pracy.

Należy jednak pamiętać, że praca za granicą niesie ze sobą także pewne wyzwania i ryzyko, takie jak trudności z dostosowaniem się do nowych warunków życia i pracy, barierę językową, brak wsparcia rodziny i przyjaciół. Część osób obawia się tego, że nie będę w stanie odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości.

Dlatego przed podjęciem decyzji o pracy za granicą warto dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania i możliwości, a także skonsultować się z osobami, które podjęły już ten krok. Zachowując środki ostrożności może okazać się, że praca za granicą jako budowlaniec będzie strzałem w dziesiątkę.

Artykuł napisany przy współpracy z Aplikuj.pl

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze