HomeRemontJakie płytki pod prysznic wybrać?

Jakie płytki pod prysznic wybrać?

Klasyczny brodzik, czy wanna nie są jedynymi możliwościami wyposażenia łazienki. Coraz częściej montowane są prysznice walk – in, czyli prysznice bez brodzika. Nie posiadają on progów, dlatego uważane są za bezpieczne. Dzięki instalacji takiego modelu zyskuje się więcej przestrzeni w łazience. Oprócz tego, taki prysznic jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż klasyczny. Podłogę w prysznicu wykonuje się z płytek, dlatego też w poniższej treści znajdziesz wiele przydatnych informacji, m.in. jakie płytki pod prysznic bez brodzika będą najlepsze? Czy płytki do kabiny muszą spełniać jakieś wymagania?

Jakie płytki pod prysznic bez brodzika?

Jakie płytki pod prysznic bez brodzika? To bardzo często zadawane pytanie przez wielu użytkowników forów budowlanych. Zacznijmy jednak od podstaw.

W celu umożliwienia montażu prysznica bez brodzika musisz spełnić kilka warunków. Najlepiej jest, kiedy prysznic bez brodzika stałby bezpośrednio na gruncie. Trzeba wziąć pod uwagę to, że warstwa betonu i ocieplenia musi być tak gruba, aby możliwe było umieszczenie instalacji kanalizacyjnej. Jeśli chcesz zamontować prysznic między kondygnacjami, może okazać się, że strop będzie zbyt cienki i konieczne będzie jego dobudowanie. Ważnym aspektem jest także wykonanie odpływu w podłodze i odpowiednich spadków z trzech lub ze wszystkich stron.

Jakie płytki pod prysznic bez brodzika? Pierwszy parametr, na który powinno się zwrócić uwagę to nasiąkliwość. Nie może ona być wyższa niż 3%. Płytki do kabiny prysznicowej są narażone na ciągły kontakt z wodą, dlatego ten czynnik jest kluczowy, aby zapobiec ich uszkodzeniem. Kolejny ważny parametr to antypoślizgowość. Ryzyko poślizgnięcia się minimalizuje matowa i chropowata powierzchnia płytek do kabiny prysznicowej. Płytki powinny posiadać symbol od R9 do R13. Dobrze jest, kiedy cała łazienka posiada płytki spełniające ten parametr, ponieważ zapewnia to bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko upadku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, odpowiadając na pytanie – jakie płytki pod prysznic bez brodzika? Aspekt wizualny jest oczywiście ważny, jednak dobrze jest, kiedy płytki pod prysznic bez brodzika wyróżniają się łatwością w czyszczeniu. W tym celu wybiera się płytki o dużych wymiarach, które tworzą gładką nawierzchnię, w tym przypadku warto wybrać płytki rektyfikowane. Mniejsza ilość fug zaoszczędzi czas w ich doczyszczaniu z kamienia.

Jakie płytki do kabiny prysznicowej wybrać, aby dopasować je do stylistyki pomieszczenia i jego całej aranżacji? Najczęściej płytki do kabiny prysznicowej wybiera się w tym samym lub zbliżonym kolorze co płytki na ścianie, lub podłodze łazienki. Najpopularniejsze stały się w ostatnim czasie płytki pod prysznic bez brodzika o imitacji drewna lub betonu. Wprowadzają one nowoczesny powiew. Świetnie wpasowują się skandynawski, loftowy klimat.

Jakie płytki w kabinie prysznicowej?

Dalej nie wiesz, jakie płytki w kabinie prysznicowej będą najlepsze? Pamiętaj, że kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza. Tuż po niej znajduje się estetyka. Możesz pokusić się o wybranie jednej z dwóch naszych propozycji: taki sam wzór płytek do kabiny prysznicowej, jak w całej łazience, lub wyodrębnienie prysznica innym kolorem, lub fakturą.

Połączenie bezpieczeństwa z estetyką jest jak najbardziej możliwe. Rynek budowlany oferuje szeroką gamę płytek do kabiny prysznicowej, dlatego też nie powinieneś mieć większego problemu ze znalezieniem swoich wymarzonych płytek.

Kiedy odpowiedziałeś sobie na pytanie – jakie płytki w kabinie prysznicowej sprawdzą się najlepiej, warto jest pomyśleć o technicznych aspektach samej budowy kabiny prysznicowej. Zapewnienie wodoszczelności to jeden z tych aspektów, o których nie możesz zapomnieć. Inaczej po każdej kąpieli, woda będzie znajdowała się na posadzce łazienki. Kolejnym aspektem, który nie może nas zawodzić jest odpływ do kabiny prysznicowej. Istnieją trzy rodzaje odpływów: punktowy, liniowy oraz boczny, inaczej zwany ściennym. Przy wyborze odpływu najlepiej jest poradzić się fachowca, który rzetelnie sprawdzi, który w naszej sytuacji sprawdzi się najlepiej.

Oprócz posiłkowania się specjalistycznymi artykułami, odpowiadającymi na pytanie – jakie płytki w kabinie prysznicowej sprawdzą się najlepiej, warto jest poradzić się specjalisty w sklepie budowlanym.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze