Fotowoltaika to coraz bardziej popularne źródło energii dla firm i domów. Chcąc jednak dobrać ją najlepiej do konkretnego dachu i potrzeb inwestora, niezbędny będzie program do projektowania fotowoltaiki. Dzięki niemu można zrobić to samodzielnie. Zapraszamy na przegląd wybranych możliwości.
Darmowy program do fotowoltaiki
Jeżeli instalacjami fotowoltaicznymi masz zamiaru zajmować się tylko dodatkowo albo dopiero zaczynasz, zdecydowanie wystarczy ci darmowy program do fotowoltaiki. Właśnie takim jest SolarEdge Designer. To idealne wyjście dla każdego, kto chce nieco zaoszczędzić. Dzięki niemu można zaprojektować i zweryfikować swoje plany względem instalacji systemu marki SolarEdge. Nie wymaga on wykupowania żadnej licencji, a więc to także ogromna wygoda. Zaprojektowany układ w prosty sposób można wyeksportować do Platformy Monitoringu. Jednocześnie swój projekt łatwo jest komuś przesłać, aby go na przykład skonsultować. Profesjonaliści mogą dzięki niemu wykonać symulacje dla klienta. Całość, pomimo że jest to darmowy program do fotowoltaiki, wygląda nadspodziewanie profesjonalnie. Z pewnością zrobi wrażenie na twoich klientach.
Czy ma on jakieś dodatkowe funkcje? Z pewnością dobrym dodatkiem jest możliwość wykonania wizualizacji 3D lokalizacji paneli na dachu. Dzięki temu łatwiej zobrazować sobie wygląd instalacji i przekonać do jej realizacji. Ten program do projektowania fotowoltaiki pozwala także na wykonanie gotowej oferty oraz wprowadzenie sprawnych poprawek zgodnie z bieżącymi sugestiami. Co istotne, SolarEdge Designer działa zarówno na systemie Windows, jak i na macOS.
Płatny program do projektowania instalacji fotowoltaicznych
Czy płatny faktycznie oznacza lepszy w kontekście programu do projektowania fotowoltaiki? Cóż, nie zawsze tak jest. Wśród modeli, za które trzeba zapłacić, jest PV*Sol. To propozycja dostępna w języku polskim, co już wpływa na łatwość obsługi programu. Faktycznie, użytkowanie jest bardzo intuicyjne i oszczędza sporo czasu, którego brakuje profesjonalistom. Wśród jego funkcji jest na przykład projektowanie całego schematu systemu, razem z wieloma szczegółami, a także przeliczane nachylenia i spadków. To profesjonalne i popularne narzędzie. Ten program do projektowania instalacji fotowoltaicznych pozwala także na obliczanie zużycia prądu i wyliczanie, ile go będzie można zmagazynować, co z pewnością przekona sceptyków ekologicznych rozwiązań. W wersji premium stworzyć można wizualizacje 3D. Niewątpliwie ułatwia projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Program jest czytelny, a więc wszystko usprawnia. Dlaczego warto za niego zapłacić? Ponieważ daje narzędzia pomagające w układaniu modułów, kabli, połączeń z siecią. W jego bazie znajdziesz szeroki wybór produktów napędzanych “zielonym prądem”, na przykład stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Ten program do projektowania instalacji fotowoltaicznych umożliwia również dokonanie wyliczeń finansowych. Dzięki niemu powstanie pełna dokumentacja projektowa. Jest to więc propozycja w pełni profesjonalna, nieodzowna dla osób, które zawodowo chcą zająć się projektowanie instalacji.
EasySolar to kolejny program do projektowania instalacji fotowoltaicznych. Wyróżnia się tym, że jest dostępny zarówno w wersji desktop, jak i na smartfona. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej dokonywać projektu w terenie, na przykład u klienta. Jakie są jego inne zalety? To przede wszystkim łatwość kreowania i dostosowywania wymiarów odpowiednich modułów wchodzących w skład systemu. Wśród jego dobrych funkcji znaleźć można również badanie nasłonecznienia, czy obliczanie uzyskanej energii. Wprowadzone informacje sprawią, że możliwe jest zbieranie pomiarów zacienienia. To więc bardzo wszechstronny i przydatny sposób na projektowanie instalacji fotowoltaicznych. Program pozwala na wykorzystanie wielu różnych informacji, w tym zdjęć, map Google, a nawet szkiców. Dostosuje się więc do każdej osoby, niezależnie od stylu jej pracy. Praktyczne narzędzia, takie jak pomiar kąta nachylenia dachu, przyśpieszają pracę.