Strona głównaPoradyBrzydki zapach z pralki — domowe sposoby na pozbycie się smrodu

Brzydki zapach z pralki — domowe sposoby na pozbycie się smrodu

Brzydki zapach z pralki może skutecznie zepsuć każde pranie. Czy można z nim walczyć domowymi sposobami? Na szczęście sposobów, jak się pozbyć smrodu z pralki, jest całkiem sporo. Nie trzeba od razu decydować się na zakup specjalistycznych środków. Spróbuj najpierw skorzystać ze środków, które z pewnością masz w domu. Jakie są najlepsze domowe metody na pozbycie się przykrego zapachu z pralki?

Czym wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała?

O pralkę należy dbać na co dzień, tak samo, jak o inne sprzęty AGD w domu. Producenci zalecają, żeby pralkę wyczyścić porządnie co najmniej raz w miesiącu. Po każdym praniu warto przetrzeć znajdujące się w środku gumy, w których gromadzić się mogą resztki wody, detergentów, włosy lub inne zanieczyszczenia. Również jak najczęściej należy wyciągnąć filtr i także przepłukać go pod bieżącą wodą ze wszystkich osadów. W nim zbierają się różne zanieczyszczenia, które mogą potem wpłynąć na pracę pralki, a także spowodować brzydki zapach z pralki. Zazwyczaj za powstawanie nieprzyjemnych aromatów odpowiada wilgoć. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Z tego powodu po każdym praniu należy zostawić uchylone drzwi, aby nadmiar wody mógł odparować. Ciepło i wilgoć, które panują w bębnie, to idealne warunki do rozwoju pleśni. Nie tylko powoduje ona brzydki zapach z pralki, ale także jest bardzo szkodliwa i może osadzać się na ubraniach. Wbrew powszechnej opinii nie wystarczy wówczas wykonanie prania bez wsadu. 

Kolejny powodem brzydkiego zapachu z pralki może być zbyt duża ilość detergentu. Zawsze powinno się go używać tyle, ile zaleca producent. Nie jest to kwestia tylko proszku do prania, ale także płynów do płukania. Jeżeli nie zostaną one dobrze spłukane w trakcie cyklu prania, stają się źródłem problemu. Jak się pozbyć smrodu z pralki wynikającego z tego powodu? Głównym sposobem jest włączanie pralki na długie cykle, jeżeli chce się użyć osobno proszku i osobno płynu do płukania. Ten problem często dotyczy kapsułek do prania, które w krótkim cyklu mogą się nie rozpuścić do końca. Czym wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Rozwiązaniem jest sięgnięcie po któryś z domowych sposobów wymienianych niżej. 

Inny powód przykrego zapachu i jednocześnie szybki sposób, jak pozbyć się przykrego zapachu z pralki, to sprawdzenie podłączenia odpływu. Zdarzyć się może, że tam powstanie jakaś nieszczelność, która może doprowadzić do poważnych problemów. Zapach smrodu z kanalizacji świadczy o braku dobrego zabezpieczenia odpływu. 

Najlepsze domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu z pralki

Jak w wielu przypadkach, do pozbycia się brzydkiego zapachu z pralki świetnie sprawdzi się soda oczyszczona. Sposobem na nią jest nasypanie ¾ szklanki do pojemnika na proszek i włączenie cyklu prania o temperaturze 90 stopni Celsjusza. Efektem będzie odświeżona pralka. Tego sposobu na brzydki zapach z pralki można używać także profilaktycznie. 

Ocet skutecznie usuwa kamień. Dlatego jednym z podstawowych sposobów, jak pozbyć się przykrego zapachu z pralki, jest użycie go w cyklu prania. Kamień w pralce lubi zbierać się na dnie bębna. W celu jego skutecznego pozbycia się, należy do pojemnika na proszek wlać około ¾ szklanki octu. Następnie nastaw pełen cykl prania z temperaturą 90 stopni (bez prania wstępnego). 

Jak pozbyć się przykrego zapachu z pralki? Kolejnym sprawdzonym sposobem jest kwasek cytrynowy. To szczególnie opcja dla osób, które nie tolerują zapachu octu. Wystarczy jedna trzecia szklanki i postępowanie takie same, jak w przypadku octu i sody. Efektem jest nieskazitelnie czysty bęben o delikatnie cytrynowym zapachu. 

Czasami przyczyny smrodu z pralki są bardzo prozaiczne. Może to być wina samych ubrań. Czym wówczas wyczyścić pralkę, żeby nie śmierdziała? Trzeba przeciwdziałać temu zjawisku i przed wrzuceniem do bębna bardzo brudnych ubrań, zabrudzonych na przykład benzyną, należy je przez kilka godzin namaczać w misce. Dzięki temu aromaty nie przejdą do wnętrza pralki, skąd jest je zdecydowanie trudniej usunąć. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze