Nowoczesne budownictwo obecnie oparte jest głównie o projekty niepodpiwniczone. Brak piwnicy w domu ma swoje zalety i nierzadko znacznie obniża koszty budowy obiektu mieszkalnego, jednak po pewnym czasie właścicielom takich mieszkań, często brakuje miejsca do przechowywania. W takiej sytuacji część inwestorów decyduje się zbudować sobie piwniczkę ogrodową. Na jaką konstrukcję wówczas warto postawić, aby była ona funkcjonalna? Podpowiadamy.
Modułowa piwniczka ogrodowa
Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż modułowej piwniczki ogrodowej wykonanej z laminatu. Takie rozwiązania można znaleźć na przykład na stronie https://nawidesign.eu/. Budowa takiego obiektu trwa znacznie krócej niż piwnicy betonowej, a dodatkowo odbywa się bez dewastacji ogrodu, a także bez potrzeby formowania kopca. Nowoczesne piwniczki ogrodowe wykonywane są z laminatu, a więc materiału trwałego i wytrzymałego, który w odróżnieniu od betonu zapewnia doskonałą szczelność.
Jak przebiega budowa modułowej piwniczki ogrodowej?
Piwniczki ogrodowe z laminatu wykonywane są na indywidualne zamówienie. Dlatego mogą być wyposażone nie tylko w miejsce do przechowywania żywności czy alkoholu, ale także strefę rekreacyjną czy zabawy dla dzieci. Dzięki temu obiekt taki może stać się nie tylko spiżarnią, ale także miejscem spotkań z rodziną czy znajomymi.
Po wyborze konkretnego projektu jest on wykonywany w zakładzie produkcyjnym. Następnie na działce przygotowuje się wykop i płytę fundamentową, osadza piwniczkę w wykopie i kotwi ją w podłożu. W kolejnym etapie moduł schodowy jest podmurowywany, a cała konstrukcja obsypywana suchym betonem. Po podłączeniu wentylacji wykonywane są już wyłącznie prace wykończeniowe.
Modułowa piwniczka ogrodowa wyposażona jest w nowoczesne urządzenia elektroniczne. Zaizolowana jest pianą PUR. Dodatkowo może być wyposażona w ogrzewane moduły towarzyskie, dzięki czemu można z niej korzystać o każdej porze roku, a jej montaż zajmuje tylko jeden dzień.
Budowa piwnicy betonowej w ogrodzie
Budowę piwnicy betonowej w ogrodzie, należy rozpocząć od otrzymania koniecznego pozwolenia. Następnie wykonuje się wykop. Na jego dnie należy umieścić warstwę tzw. chudego betonu. Po związaniu trzeba rozpocząć deskowanie ścian, a następnie wypełnić je betonem. Ich grubość powinna wynosić co najmniej 10 cm.
Na tym etapie dobrze jest umieścić również warstwę izolacyjną ściany i stropu i pamiętać o otworach wentylacyjnych i słupkach narożnych. Następnie należy wykonać izolację zewnętrzną ściany, a także stropu. Do wcześniej pozostawionych otworów wentylacyjnych należy wprowadzić rurę i przykryć ją daszkiem, aby zapobiegał on przedostawaniu się wody z wnętrza. Piwnicę na koniec można dowolnie wyposażyć.
Artykuł sponsorowany