Strona głównaInneDysperbit - co to?

Dysperbit – co to?

W najprostszych słowach dysperbit to hydroizolacja o brunatnej barwie, która ma powszechne zastosowanie w branży budowlanej. Malowanie dysperbitem ma za zadanie chronić powierzchnię przed nadmiernym nasiąkaniem wodą. Jeśli jest to prawdą, to jakie ma dysperbit opinie i jak w ogóle należy posługiwać się dysperbitem?

Fachowcy zgodnie przyznają, że jeśli do wykonania jest jakakolwiek izolacja, dysperbit nadaje się do tego celu doskonale. Szykując się do stawiania własnego domu warto bliżej przyjrzeć się środkowi, jakim jest dysperbit – jak stosować oraz w jakich miejscach i sytuacjach sprawdzi się najlepiej, ile czasu potrzebuje na wyschnięcie czy jaka jest jego średnia cena rynkowa.

Dysperbit – zastosowanie

Fachowcy często wspominają, że dysperbit zastosowanie powszechne ma właśnie na placu budowy. Malowanie dysperbitem ma zagwarantować skuteczne zabezpieczenie nie tylko przed naturalnie występującą wilgocią w otoczeniu, ale również – a może przede wszystkim – przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dysperbit to substancja o bardzo gęstej konsystencji i ciemnym, brunatnym kolorze. Powstaje z dyspersji ponaftowych bitumów z dodatkami w postaci syntetycznych kauczuków. Dysperbitem można nazwać więc masę asfaltowo-kauczukową, co brzmi nieco jaśniej, niż jej oficjalne tłumaczenie. Jeśli chodzi o dysperbit, zastosowanie tej masy jest powszechne w przypadku fundamentów oraz dachów. Masę wykorzystuje się do tworzenia bezspoinowych łączeń na dachach. Jednocześnie fachowcy dysperbitem odnawiają stare, bitumiczne pokrycia dachów.

Izolacja dysperbit – nie tylko dachy i ławy fundamentowe

Na budowach powszechnie robiona jest izolacja ław fundamentowych dysperbitem właśnie ze względu na jego znakomite właściwości. Jeśli w grę wchodzi izolacja fundamentów, dysperbitem wykonuje się nie tylko pionową, ale i poziomą izolację. Obok izolacji fundamentów, dysperbit służy jako środek izolacyjny dla ścian budynku. Świetnie sprawdza się też izolacja dysperbit w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak łazienka. Podczas budowania domu izolacja ław fundamentowych dysperbitem to jedno, druga rzecz w odniesieniu do dysperbitu – jak stosować go w roli materiału gruntującego podłoże. Po zastosowaniu do izolacji ław fundamentowych dysperbitu i zagruntowaniu dysperbitem podłoża mamy pewność, że dom nie będzie chłonąć niepotrzebnej wilgoci. Na taki rodzaj izolacja fundamentów dysperbitem decydują się często osoby budujące się na terenach zlokalizowanych wśród jezior.

Dysperbit – jak stosować?

Malowanie dysperbitem możemy wykonać zarówno manualnie, jak i przy pomocy urządzeń do tego przeznaczonych. Trzeba wiedzieć w przypadku izolacji dysperbitem, jak stosować go, aby mógł w pełni zadziałać. Dopuszczalne jest stosowanie dysperbitu na mokre bloczki, ponieważ powierzchnia przeznaczona do izolowania może być sucha lub lekko wilgotna. Trzeba pamiętać, aby dysperbit na mokrych bloczkach nie był stosowany od razu po deszczu. Aby mógł swoje zadanie spełnić dysperbit na mokrych bloczkach, trzeba niestety poczekać, aż nieco obeschną. Ważne, aby dysperbit nakładać podczas bezdeszczowej pogody, gdy wilgotność powietrza jest w normie. Już na etapie rozprowadzania na materiale dysperbit opinie wśród fachowców zyskuje bardzo przychylne. Gruntowanie powinno odbywać się na oczyszczonej powierzchni, preparatem rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:1. Jeśli chodzi o gruntowanie i nakładanie materiału, jakim jest dysperbit, zużycie jego związane jest też z prawidłową grubością masy, jaka powinna być położona.

Grubość warstwy nie może przekraczać 1 mm. Kolejne warstwy nakłada się po wyschnięciu poprzednich. Jeśli chodzi o dysperbit, czas schnięcia można określić nie tyle po etykiecie producenta, co naocznie. Bywa, że dysperbit czas schnięcia może mieć różny w różnych warunkach i przy różnej pogodzie. Przyjmuje się jednak, że dysperbit, czas schnięcia całkowitego osiąga wtedy, gdy zmienia barwę na czarną. Wtedy powierzchnia gotowa jest do pokrycia ją kolejną warstwą preparatu. Należy nałożyć dwie warstwy preparatu.

Dysperbit – zużycie masy i cena

Chcąc oszacować przy wyborze dysperbitu zużycie masy na metr kwadratowy, trzeba liczyć około jednego kilograma. Zakładamy w takim wypadku nakładanie warstwy nie grubszej niż wspomniany wcześniej 1 mm. Również w tym wypadku dysperbit opinie ma bardzo dobre – zużycie jest niewielkie. Jeśli zainteresowani jesteśmy kupnem dysperbitu, cena zależy głównie od producenta. Średnio jednak przyjmuje się, jeśli idzie o dysperbit, cenę ok. 50 złotych za opakowanie 20 kg masy. W sklepach stacjonarnych dysperbit cenowo wypada zwykle nieco drożej niż w hurtowniach  i sklepach online.

Izohan dysperbit – opinie

Jednym z popularniejszych produktów tego typu jest Izohan dysperbit. Opinii na jego temat można znaleźć naprawdę sporo. Jeśli chodzi konkretnie o Izohan dysperbit, opinie wskazują na jego wysoką jakość i przystępną cenę. Jednocześnie klienci często stają przed wyborem: abizol czy dysperbit? Większość fachowców w zestawieniu abizol czy dysperbit opowiada się za drugim z materiałów. W sporze o to, co wybrać: abizol czy dysperbit, druga masa zyskuje zwolenników neutralnym zapachem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze