Strona głównaCennik budowlanyTaras — ile to kosztuje i jakie są ceny robocizny?

Taras — ile to kosztuje i jakie są ceny robocizny?

Taras jest niewątpliwie jedną z wizytówek domu. Pomysłów na jego wykonanie może być bardzo dużo. Ważne, żeby jego styl pasował do całej elewacji budynku. Każdy inwestor zastanawia się jednak, jaki jest koszt budowy tarasu? Jak to wygląda na przykład w przypadku tarasu kompozytowego? Cena za m2 może cię zaskoczyć.

Taras wentylowany cena robocizny  

W przypadku tarasu wentylowanego cena za m2 jest niewysoka, z uwagi przede wszystkim na szybkość i łatwość jego montażu. Taras wentylowany nie określa rodzaju użytego materiału, a sposób jego montażu, niezależnie, czy będą to drewniane deski, czy też inny rodzaj pokrycia. Dlatego w przypadku tarasu wentylowanego koszty materiałów budowlanych mogą być naprawdę zróżnicowane. Okładzina zewnętrzna jest montowana na specjalnych, solidnych wspornikach. Nie jest ona związana na stałe z podłożem, dlatego w przypadku chęci przearanżowania przestrzeni, jest to łatwe. Wszystko możesz do siebie dopasować, dzięki zakupowi odpowiednich wsporników pasujących do wysokości domu. 

Większość inwestorów zadaje sobie jednak pytanie, ile kosztuje taras wentylowany. Cena robocizny wynosi  około 40 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście różnić się może w zależności od wybranego materiału okładzinowego. Co ważne, w przypadku tarasu wentylowanego cena za m2 nie zawiera już żadnych dodatkowych elementów. Praca jest czysta, nie wymaga na przykład kleju i zaprawy. Trochę inaczej będzie wyglądała sytuacja, jeżeli konieczne jest duże poziomowanie tarasu wentylowanego. Koszty wówczas mogą nieco wzrosnąć. 

Taras z deski kompozytowej cena    

Dużą popularnością cieszy się  montaż tarasu z desek kompozytowych. Cena w tym przypadku będzie nieco wyższa, ale nadal jest ona atrakcyjna. Zalety deski kompozytowej to przede wszystkim jej odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki temu nie będzie się starzała i nie wymaga takich zabiegów pielęgnacyjnych jak naturalne drewno. Z drugiej strony atrakcyjne jest podobieństwo do drewna tarasu z desek kompozytowych. Cena jest jednocześnie sporo niższa. 

W przypadku tarasu kompozytowego, cena za m2 wynosić może mniej więcej od 260 do 600 złotych. Duże różnice wynikają przede wszystkim ze sporego zróżnicowania rodzaju samego materiału oraz podłoża.  Do tego doliczyć należy oczywiście także montaż tarasu z desek kompozytowych. Cena za robociznę to od 100 do 160 złotych za metr kwadratowy. Jak zawsze zależy to od zakresu prac. W przypadku dużego skomplikowania budowy tarasu z deski kompozytowej, cena może znacznie wzrastać, bo wymaga wiele przycinania i dopasowywania do siebie elementów. 

Wykonanie tarasu betonowego cena

Taras betonowy jest jednym z najtańszych, chociaż z pewnością nie najprostszych do zrobienia. Trzeba znaleźć dobrego fachowca, który podejmie się wykonania tarasu betonowego. Cena więc wcale nie musi być bardzo niska. Wiele zależy od tego, jak bardzo równać trzeba podłoże, na którym znaleźć się ma taras. Brać pod uwagę trzeba również bałagan, o który nietrudno w przypadku wykonywania tarasu betonowego. Cena będzie wyższa z uwagi na konieczność przygotowania gruntu (usunięcie około 30 centymetrów ziemi), a także konieczności wykonania zabezpieczenia przeciw wilgoci, na przykład poprzez wykorzystanie folii. Najlepiej jest także wykonać zbrojenie przeciwprężne. Sumaryczny koszt wykonania tarasu z betonu o powierzchni 25 m2 wynieść może nawet 1800 złotych.

Taras z drewna cena  

Niewątpliwie najbardziej naturalny i klasyczny będzie taras z drewna. Cena tego materiału jest jednak również najmniej korzystna. Szczególnie jeżeli wybierzesz trwałe drewno egzotyczne zamiast rodzimego. W przygotowaniu tarasu z drewna, cena składa się w dużej mierze z podłoża. Zrobienie fundamentów, budowa konstrukcji i ułożenie samych drewnianych desek kosztować może nawet 250-350 złotych za m2.  Tak więc w przypadku tarasu z drewna cena robocizny również będzie najwyższa.

Obecnie największą popularnością cieszą się tarasy z desek kompozytowych. Cena w tym przypadku jest najbardziej współmierna do jakości, także cena robocizny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze