Strona głównaCennik budowlanyMembrany dachowe - ceny, opinie, ranking

Membrany dachowe – ceny, opinie, ranking

Z artykułu dowiesz się między innymi: 

  • Opinie na temat membran
  • Ranking najlepszych membran dachowych
  • membrana czy papa?
  • Jaka cena za m2

Membrany dachowe są szeroko rozpowszechnionym materiałem, który można spotkać na wielu budynkach. Szczególnie ma to znaczenie w budynkach o płaskich dachach, jak na przykład wielkie markety, czy bloki osiedlowe. Membrana dachowa ma za zadanie izolację, podobnie jak papa dachowa, budynków. Pomimo jej wszechstronności, wielu inwestorów pozostaje przy tradycyjnej papie. Z czego stworzona jest membrana dachowa? Membrana dachowa jest wykonana z materiałów poliestrowych lub często z włókna szklanego i stanowi pewnego rodzaju zbrojenie dachu. Dodatkowo, oprócz głównego surowca, z obu stron posiada warstwę PCV. Tak samo, jak w przypadku papy dachowej, membrana dachowa jest odporna na wilgoć, ogień oraz działanie promieni słonecznych. Jeżeli zastanawiamy się, czy lepsza membrana dachowa czy papa, to ta druga posiada kilka wad, przez które może w mniejszym stopniu spełniać swoje zadanie. Między innymi papa dachowa nie jest tak odporna na promienie słoneczne, ponieważ z racji swojego czarnego koloru szybko się nagrzewa, w wyniku czego może zacząć pękać. Oprócz tego, użycie papy dachowej, jako materiału izolacyjnego, polega na łączeniu ze sobą pojedynczych pasów papy, przez co nie jesteśmy w stanie utworzyć jednolitej powierzchni. W porównaniu do papy, membrana dachowa tworzy szczelną powłokę, jest bardziej odporniejsza i dłużej zachowuje swoje właściwości. Jeżeli chodzi o ciężar membrany dachowej, to nie powinien on być stosunkowo lekki. Cieńszy materiał, o mniejszym ciężarze może powodować, że podczas montażu membrany dachowej dochodzić może do jej przedziurawienia, co w konsekwencji doprowadzi do przeciekania dachu. Membrany o większym ciężarze, na przykład takie, które mają co najmniej 140 gram na metr kwadratowy, a nawet osiągające powyżej 200 gram, są bardziej pewniejsze i wytrzymalsze. Niestety, ciężar membrany dachowej wiąże się też z jej ceną. Cięższe membrany są droższe. 

Płynne membrany dachowe – czy warto?

Czym są płynne membrany dachowe? Płynne membrany dachowe wykonywane są z żywic poliuretanowych. Jest to jedna z nowocześniejszych technik produkcji membran dachowych, a co za tym idzie, są również bardziej odporniejsze i dzięki nim możliwe jest stworzenie jednolitej powierzchni. Płynne membrany dachowe można zastosować na prawie każdej powierzchni, bez ryzyka, że nie spełni ona swojej funkcji. Jak wygląda montaż płynnej membrany dachowej? Aplikacja polega na nakładaniu jej wałkiem na daną powierzchnię. Bardziej specjalistyczny sprzęt pozwala na montaż za pomocą natryskiwania jej na powierzchnię. 

Jeżeli zastanawiamy się nadal czy membrana dachowa czy papa, to niezależnie, jaka membrana dachowa zostanie użyta, membrana jest zdecydowanie lepszym i pewniejszym rozwiązaniem. Jaka najlepsza membrana dachowa? Najlepsza membrana według rankingu to membrana dachowa Ventmax 125, która posiada dłuższą trwałość przy niskiej gramaturze oraz do produkcji której użyto włókna zabezpieczającego film funkcyjny. Kolejną membraną spośró najlepszych membran w rankingu jest Folda – plus PAROFOL pro 130g/m2 – dodatkowo wzmocniona, o 3 warstwach i wysokiej przepuszczalności, wytrzymałości mechanicznej. Trzecim wyborem w rankingu membran dachowych jest membrana dachowa Turbo + 3000, która znalazła zastosowanie na dachach stromych i deskowanych, z wysoką, paroprzepuszczalnością. 

Membrana dachowa – cena

Ile kosztuje membrana dachowa, jaka jest cena membrany dachowej? Cena zależy głównie od gramatury membrany dachowej. Tak, jak wcześniej wspomniano, grubsze i cięższe membrany dachowe cenę mają wyższą. Jednak według opinii ma to ogromne znaczenie, ponieważ te droższe są bardziej wytrzymalsze i odporniejsze. Średnia cena membrany to około 16 złotych za metr kwadratowy. Porównując do papy, cena jest zdecydowanie wyższa. Jeśli chodzi o montaż membrany dachowej PCV cena za m2 montażu wynosi średnio 50 zł. Cena za m2 montażu membrany dachowej PCV różnić się będzie od specyfiki dachu, jego powierzchni, a także grubości użytej membrany.

Montaż membrany dachowej – jaką wybrać?

Jednym z ważniejszy pytań dotyczących montażu membrany dachowej, to to, które dotyczy, którą stroną membranę dachową kłaść. Jaka jest właściwa strona membrany, która powinna przylegać do powierzchni, a która jest stroną zewnętrzną. Montaż płynnej membrany dachowej nie jest trudny, ponieważ rozprowadza się ją za pomocą wałka lub pędzla. Montaż membrany PCV utrudnia nam strona. Jednak z pomocą przychodzą napisy. Zapisana strona membrany jest stroną wierzchnią, zewnętrzną membrany. Dlaczego tak? Ponieważ zapisana strona posiada grubszą warstwę, która odpowiada za właściwości membrany. Ta strona została odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami szkodliwymi i uszkodzeniami mechanicznymi.  

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze