Nalewki i syropy sosnowe to lekarstwa stosowane na wiele dolegliwości, gdyż młode pędy sosny to skarbnica składników odżywczych. Przetwory z pędów sosny będą skutecznym wsparciem w leczeniu różnego rodzaju chorób, przy czym trzeba wiedzieć, kiedy i jak je zbierać.
Czy można zbierać pędy sosny w lesie?
Skuteczność syropu sosnowego własnej roboty będzie zależeć od jakości pędów, dlatego tak istotne jest to, aby zebrać je w odpowiednim czasie. Pędy sosny kiedy zbierać? Zbiory należy rozpocząć wiosną, najlepiej pod koniec kwietnia lub na początku maja, kiedy na drzewach zaczynają pojawiać się przyrosty. To właśnie przyrosty posłużą do przyrządzenia smacznych nalewek oraz prozdrowotnych syropów.
Warto wybierać sosny rosnące na dobrze nasłonecznionych terenach, pędy przycinamy za pomocą sekatora lub noża. Pod żadnym pozorem nie należy ich łamać. Najlepsze będą jasnozielone pędy z łupinką, najwięcej soku będą miały takie powyżej 10 centymetrów, jednak nie większe niż 12 cm. Czy można zbierać pędy sosny w lesie? Oczywiście, że tak, ale warto poszukać także drzew zlokalizowanych na polach, one bez wątpienia będą miały większy dostęp do światła słonecznego, co wpłynie dobrze na ich wzrost.
Sprawdź: Klejonka sosnowa – czym jest, jaka cena?
Do kiedy można zbierać pędy sosny?
Pędy sosny na syropy i nalewki nie mogą być zbyt małe, ale też za długie. To dlatego tak ważny jest czas zbiorów. Muszą być lepkie, wtedy można mieć pewność co do tego, że mają bardzo dużo soku. Interesujące nas części rośliny pojawiają się wiosną, dlatego jest to zdecydowanie najlepszy czas na to, aby je zebrać. Przerośnięte będą bowiem bezużyteczne, tak samo, jak zbyt małe. Do kiedy można zbierać pędy sosny? Sezon na zbiór pędów trwa od końca kwietnia do końca maja. W tym czasie pędy zawierają najwięcej dobroczynnych składników. Warto pamiętać o tym, że zbierane pędy nie mogą mieć igieł w kolorze brązowo-żółtym. Oczywiście nie można zerwać wszystkich pędów z drzewa, nie należy go zniszczyć, ma rosnąć dalej.
Sprawdź: Czy sosna do kominka to dobry pomysł?
Nalewka z pędów sosny, kiedy zbierać?
Nalewka z pędów sosny kiedy zbierać? Chcąc zrobić domową nalewkę z pędów sosny, najważniejszy jest czas zbiorów. Pędy nie mogą być bowiem przerośnięte, wybierajmy takie, które mają zielone, lepkie igły, wówczas możemy mieć pewność co do tego, że jest w nich dużo interesującego nas soku. Młode pędy sosny przeznaczone do przyrządzenia nalewki powinny mieć pomiędzy 10-12 cm długości, takie najlepiej będą nadawać się do przetworów. Czego jeszcze potrzebujemy do wykonania nalewki? Oprócz pędów niezbędny będzie cukier oraz spirytus 96%.
Kolejna sprawa jest taka, że nie możemy zebrać wszystkich pędów z drzewa, ponieważ w ten sposób mu szkodzimy. Jeżeli już ingerujemy w roślinę, ważne jest to, aby robić to w umiejętny sposób, gdyż inaczej może dojść do jej obumarcia. Gdy nie mamy pewności co do tego, skąd pozyskać pędy na nalewki i syropy, wówczas warto zapytać o zdanie leśniczego, który bez wątpienia podpowie nam, gdzie najlepiej wybrać się na takie zbiory.
Sprawdź: Teleporada – czy zawsze można z niej skorzystać?
Kiedy zrywać pędy sosny na syrop?
Zastanawiasz się, kiedy zrywać pędy sosny na syrop? W tym wypadku także trzeba wybrać się na zbiory wczesną wiosną. Oczywiście dużo zależy od tego, jak szybko rozwijają się pędy na poszczególnych drzewach. Z pewnością na bardziej nasłonecznionych terenach sosny wypuszczają więcej pędów i cały proces następuje szybciej. Warto wybrać się na spacer po lesie oraz po okolicznych polach i obserwować, kiedy zaczną się pojawiać. Nie należy ich zrywać, gdy są zbyt małe, gdyż nie będą miały wystarczającej ilości soku. Nie można też czekać zbyt długo, przerośnięte również nie spełnią naszych oczekiwań. Najlepsze pędy dadzą nam sosny rosnące na piaszczystych terenach. Trzeba pamiętać, że pędów nie można łamać, ponieważ je uszkodzimy, co więcej otrzymamy z nich zdecydowanie mniej soku.
Syropy i nalewki z młodych pędów sosny cieszą się bardzo dużą popularnością i trudno się temu dziwić, gdyż są smaczne i mogą pomóc na wiele dolegliwości. Takie przetwory będą świetnym lekiem na choroby górnych dróg oddechowych. Syrop z pędów sosny sprawdzi się w przypadku kaszlu, przeziębienia, chrypki, bólu gardła, osłabienia organizmu. Ma właściwości wykrztuśne, bakteriobójcze, odkażające, dlatego jest uważany za naturalny antybiotyk. Zawiera bardzo duże ilości witaminy C, flawonoidów oraz soli mineralnych.
Sprawdź: Fotel do masażu – opinie lekarzy, przeciwwskazania, czy są zdrowe?
Przepis na syrop z młodych pędów sosny
Przyrządzenie syropu z młodych pędów sosny jest proste i potrzebne są tylko 3 składniki, a mianowicie pędy sosny, cukier oraz odrobina wody. Pędy myjemy pod bieżącą wodą, następnie kroimy je na małe kawałki lub rozgniatamy drewnianym tłuczkiem. Przekładamy je do słoika, tworząc warstwy z kawałków sosny i cukru. Na koniec dodajemy odrobinę wody, zakręcamy słoiki i kładziemy je na dobrze nasłonecznionym miejscu na 1-3 tygodnie. Jeżeli pogoda nie dopisuje, można je zostawić na słońcu na dłużej. Gdy syrop będzie gotowy, przelewamy go do czystego, wyparzonego słoika i naturalny antybiotyk jest gotowy do spożycia.