Strona głównaInneJak układać kostkę brukową?

Jak układać kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej to jeden z najpopularniejszych sposobów zagospodarowania powierzchni płaskich. Chodniki z kostki brukowej zapewniają komfort użytkownikom, a inwestorom prosty sposób na efektywne zaplanowanie tereny. Układanie kostki brukowej to zatem ważny element każdego placu budowy.

Samorządy dużych miast, deweloperzy i prywatni inwestorzy – wszyscy korzystają z możliwości, jaką dają ścieżki z kostki brukowej. Dlatego profesjonaliści, zajmujący się ułożeniem kostki mają pełne ręce pracy. Jak ułożyć kostkę brukową?

Nawierzchnie z kostki brukowej

Kostka brukowa to popularny sposób na wykończenie nawierzchni. Usługi brukarskie cieszą się rekordowym zainteresowaniem klientów. Mogłoby się wydawać, że proces układania kostki brukowej nie jest skomplikowany, a dzięki wsparciu zautomatyzowanej technologii także stosunkowo szybki. Warto jednak zauważyć, że kostkę trzeba układać na wyrównanym podłożu, co nierzadko oznacza konieczność dodatkowych prac, jak na przykład stabilizacji gruntu. Etapy układania rozbijają się w takim przypadku na kilka elementów. Nowych klientów nierzadko takie zadania dziwią, ale należy pamiętać, że kładzenie nawierzchni z kostki to niekiedy zaawansowane prace ziemne. Różne będzie również układanie kostki brukowej w przypadku niewielkiego tarasu w przydomowym ogródku niż w przypadku podłoża, po którym jeździć będą samochody osobowe.

Jak przebiega układanie kostki brukowej?

Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od przeznaczenia nawierzchni. Inaczej przebiegać będzie także montaż płyt trawnikowych w porównaniu do tradycyjnego chodnika. Niemniej w większości przypadków przebieg prac jest zbliżony i rozpoczyna się od wytyczenia nawierzchni, jaka ma zostać pokryta kostką. Następny krok, jaki należy zrealizować to profilowanie terenu. Większość kostek brukowych wymaga, aby nawierzchnia była maksymalnie równa. Następny krok to podbudowa. Tworząc podbudowę bardzo często używa się żwiru, tłucznia, grysu, żużla lub mieszaniny piasku ze żwirem.

Potem stawia się obrzegowania. Krawężnik to niezwykle ważny element całego procesu. Dobre ułożenie obrzeży przekłada się na komfort układania kostki. Następny krok to podsypka pod kostkę brukową. Podsypkę wykonuje się suchym piaskiem. Podsypka piaskowa zapewnia odpowiednią możliwość ułożenia się kostki. Niektórzy specjaliści na tym etapie używają także chudego betonu. Potem nadchodzi czas na właściwe układanie kostki oraz m.in. montaż siatki ogrodzeniowej jeśli jest elementem ułożonej nawierzchni. Następnie następuje spoinowanie, a na koniec zagęszczenie kostki – najlepiej przy pomocy zagęszczarki, która zapewnia odpowiednią trwałość.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze