Strona głównaRemontRemont bez zgłoszenia - jaka kara grozi?

Remont bez zgłoszenia – jaka kara grozi?

Wydawać by się mogło, że po wybudowaniu budynku zgodnie z prawem budowlanym i wszelkimi pozwoleniami kończy się też nasz obowiązek zgłaszania innych prac. W niektórych przypadkach wciąż będziemy potrzebowali pozwolenie na remont domu.

Nie chodzi tu o zwykły remont pokoju czy łazienki, ale o wprowadzenie do budynku znaczących zmian, zwykle konstrukcyjnych. Taki remont bez zgłoszenia karany jest przez urząd, jeśli budynek zostanie poddany kontroli. W przypadku kluczowych zmian trzeba znać przepisy prawa budowlanego i wiedzieć na przykład, ile można podnieść dach bez pozwolenia.

Remont dachu bez zgłoszenia

Warto wyjść od samej definicji remontu, powszechnie mylonej z przebudową. Remont nie ingeruje w konstrukcję budynku, nie zmienia też parametrów technicznych ani nie zmienia oddziaływania na sąsiedztwo. Remont dachu bez zgłoszenia można więc wykonać, o ile chodzi o samo pokrycie dachowe, a dom jest wolnostojący i nie znajduje się w granicach działki. Tylko w takich przypadkach remont dachu bez zgłoszenia jest możliwy. Zgodnie z prawem budowlanym nie podlega wymiana pokrycia dachowego bez zgłoszenia karze, jeśli sama konstrukcja dachu i więźba pozostaje bez zmian. Jednak przy wymianie pokrycia dachowego bez zgłoszenia karą mogą być objęte takie działania, jak dodanie okna dachowego czy podniesienie dachu na całej wysokości. Inaczej rzecz ma się w przypadku budynków zabytkowych czy bliźniaków oraz budynków posadowionych w granicach działki.

Wymiana pokrycia dachowego bez zgłoszenia – kara

Jeśli właściciel nieruchomości pokusi się o zmianę dachu bez pozwolenia, jaka kara urzędowa będzie go obowiązywać? Osoby posiadające czy zamieszkujące w zabytkowych obiektach, ale też w domach-bliźniakach lub budynkach posadowionych bezpośrednio w granicach działki, zgodnie z prawem zobowiązany jest każdorazowo do uzyskania urzędowego pozwolenie na remont domu.

Nie chodzi tu jedynie o remont elewacji bez zgłoszenia, ale i jakąkolwiek przebudowę bez pozwolenia – kara jest w takim wypadku nieunikniona. Często nawet niepozorna w naszym mniemaniu przebudowa bez pozwolenia karana jest grzywną w wysokości sięgającej nawet milionów złotych. To jednak nie wszystko. Jeśli chodzi o remont bez zgłoszenia, kara finansowa to nie wszystko. Urząd  może nakazać również powrót do poprzedniego wyglądu. Tyczy się to głównie starych, zabytkowych budowli, których właściciele zdecydowanie najczęściej decydują się na niezgłoszoną urzędowi samowolę budowlaną.

Przebudowa bez pozwolenia – kara nas nie ominie

Wśród wszystkich prawnych przewinień budowlanych to właśnie przebudowa bez pozwolenia karana jest najdotkliwiej. Jeśli inwestor dopuści się zmiany dachu bez pozwolenia, jaka kara go czeka? Według niektórych niezorientowanych w prawie inwestorów remonty, w tym także podniesienie dachu, jest zwykłym remontem. W świetle prawa to jednak ingerująca w strukturę i konstrukcję budynku przebudowa. W związku z tym pojawia się dość często pytanie, ile można podnieść dach bez pozwolenia? Według prawa budowlanego nie ma żadnej dozwolonej wysokości, o ile można podnieść dach bez pozwolenia – każda taka ingerencja wymaga nie tylko pozwolenia budowlanego, ale również projektu budowlanego, zatwierdzonego przez właściwy urząd.

Procedura jest dokładnie taka sama, jak w przypadku starania się o pozwolenie na budowę całego domu. Jeśli chodzi o sankcje prawne, remont elewacji bez zgłoszenia czy remont bez zgłoszenia karany jest jak każda inna samowola budowlana. Karę finansową za brak pozwolenia na remont domu inspekcja budowlana ustala indywidualnie, na podstawie oględzin stanu nieruchomości. Remont elewacji bez zgłoszenia, zwłaszcza w przypadku zabytkowych budynków, może być potraktowany tak samo dotkliwie dla inwestora, jak zmiana dachu bez pozwolenia. Jaka kara za to będzie przysługiwać, osoba dopuszczająca się samowoli budowlanej dowie się dopiero po przeprowadzonej kontroli.

Jakub Borowiec
Jakub Borowiec
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze