Strona głównaOZEJaka pompa ciepła do domu 150 m2?

Jaka pompa ciepła do domu 150 m2?

Wśród najczęściej wybieranych dzisiaj projektów budowlanych można wymienić średniej wielkości domy jednorodzinne, których powierzchnia nie przekracza 150 m². Nie tylko powierzchnia takiej nieruchomości wydaje się być optymalna dla trzy- i czteroosobowej rodziny, ale również koszt samej inwestycji nie jest jeszcze horrendalnie wysoki. Rozsądni przyszli właściciele takich domów już wcześniej planują ograniczenie kosztów eksploatacji takich budynków za pomocą pompy ciepła do domu 150 m² – cena za to urządzenie, chociaż mocno zróżnicowana, zwraca się w dość krótkim czasie.

Pompy ciepła wybierane są zwykle jako dodatkowe źródło ogrzewania, spełniające dodatkowe funkcje, na przykład wentylację podczas upalnego lata. W połączeniu z wentylacją mechaniczną stanowią znakomity system grzewczo-wentylacyjny. Jeśli to rozwiązanie posiada tyle zalet, jaka pompa ciepła do domu 150 m² będzie dobrym wyborem?

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m²?

Nie da się powiedzieć wprost, ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m². Kwestia ta zależy od bardzo wielu czynników, nie tylko od samego metrażu nieruchomości i ilości przestrzeni do ogrzania. Aby ustalić ostateczną za pompę ciepła do domu 150 m² cenę, trzeba rozpatrzeć kilka różnych, ale prawdopodobnych scenariuszy.

Po pierwsze i chyba najważniejsze, jaką pompę ciepła do domu 150 m² wybierzesz. Chodzi tu oczywiście o rodzaj. Zważywszy na aktualne przepisy oraz możliwości sprzętowe, najchętniej wybierane są pompy powietrzne oraz pompy gruntowe. Montowane są zwykle w zestawie z wentylacją mechaniczną, nierzadko z funkcją odzysku ciepła i z ogrzewaniem podłogowym. To najbardziej ekonomiczny „pakiet”, na jaki się można obecnie zdecydować. Czy ten jeden wybór jest nam w stanie powiedzieć, ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m²? Niestety, nie. Do rozpatrzenia pozostaje jeszcze kilka innych, równie ważnych spraw.

Czy wiesz, jaką pompę ciepła do domu 150 m² powinieneś wybrać?

Zawsze pompa ciepła do domu 150 m² cenowo będzie uzależniona od kilku kwestii. W pierwszej kolejności zwykle bierze się pod uwagę moc urządzenia – im większa jest moc, tym proporcjonalnie rośnie też cena zakupu. Warto jeszcze przed rozpoczęciem przeglądania ofert przeliczyć, jakie dokładnie urządzenie będzie wystarczające dla planowanego metrażu. Przyjmuje się, że na ogrzanie m² potrzeba 50 W. W przypadku nowoczesnych świetnie izolowanych domów energooszczędnych wartość ta zmniejsza się aż do 30 W/m². Jeśli właśnie w taką nieruchomość inwestujesz, wystarczy, że Twoja pompa ciepła będzie miała moc około 4,5 kW.

Ustalenie mocy urządzenia nadal nie rozwiązuje kwestii zakupu do końca ani tego, ile kosztuje pompa ciepła do domu 150 m². Ustalić należy jeszcze, jakiego producenta pompy ciepła chcesz zapytać o ofertę jako pierwszego – cena bowiem zawsze uzależniona jest od konkretnej marki produktu. Na ostateczną cenę wpływ ma również ilość funkcji, jakie pompa będzie spełniać. Niektóre modele urządzeń przeznaczone są jedynie do podgrzewania ciepłej wody dla domowników. Inne będą jednocześnie dbać o ciepłą wodę użytkową, zimą ogrzewać mieszkanie, a latem je chłodzić. Oczywiście im więcej opcji, tym droższe będzie urządzenie.

Ostatecznie, za pompę ciepła do domu 150 m² cena powinna zmieścić się w widełkach między 25 000 a 50 000 złotych netto. Do ceny zawsze należy doliczyć koszt instalacji – to także skomplikowany proces, wymagający fachowej wiedzy, odpowiedniego sprzętu i oczywiście osób, które to zadanie dla nas wykonają. Wybierając ofertę zwróć uwagę także na detale, które chcąc nie chcąc wpływają na końcową cenę produktu. Mowa tu, chociażby o kosztach transportu pompy na miejsce, podłączenia instalacji czy sprawdzenia ich szczelności i poprawności działania.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze