Chleb, chyba nie znam nikogo, kto by choć raz w życiu go nie skosztował. Świeży, własnoręcznie pieczony chleb to przysmak wielu ludzi. Spora moda jest teraz na żywność BIO oraz na żywność własnej roboty. Ludzie zwalniają, budzą się w tego owczego pędu. Powstaje coraz więcej pytać typu jak zbudować ogrodowy piec chlebowy, jak wygląd budowa pieca chlebowego. Ludzie szukają pomysłów na siebie, na wystrój swojego ogrodu czy mieszkania. Jednym z takich pomysłów jest właśnie piec ogrodowy do chleba.
Jako że wiosna właśnie zawitała w nasze okna to warto wiedzieć jak wygląda budowa takiego pieca chlebowego, sprawdzić projekt i przemyśleć czy nie zbudować go w swoim ogrodzie.
Budowa pieca chlebowego – podstawy
Warto w pierwszej kolejności uświadomić sobie parę podstaw, aby lepiej zaplanować budowę naszego ogrodowego pieca chlebowego. Pierwszą podstawą, która powinna być przemyślana przez Ciebie to miejsce. Najlepiej wybrać miejsce na końcu ogrodu, w kącie. Dlaczego? Przede wszystkim żeby nie zajmował nam miejsca, a po drugie, żeby nie wkurzał nam wydobywający się dym. Niby podstawy, ale warto te podstawy wdrożyć podczas budowy pieca ogrodowego. Nie jest to koniecznością, ale warto, aby nasz piec był osłonięty przed wiatrem.
Budowa powinna rozpocząć się od delikatnych fundamentów. Mówimy o delikatnych fundamentach, bo wystarczy dosłownie 10-20 centymetrów. Budowa pieca chlebowego w ogrodzie nie powinna odbywać się bez cegły klinkierowej. Nie jest ona najtańsza, ale daje najlepsze rezultaty wizualne.
Budować komin czy nie budować komina? To zależy od naszego budżetu. Komin wygląda wizualnie lepiej, ale nie jest to koniecznością. Apropos ceny – możemy zmieścić się w 1000 złotych, oczywiście jeśli wszystko robimy sami i szukamy promocji. Producenci takich piecy życzą sobie często nawet 5 tysięcy złotych.
Wymiary tak naprawdę to czynnik, który jest uzależniony od nas samych. Możemy zrobić mały piec chlebowy w ogrodzie, a możemy zrobić kompleks, czyli grill, wędzarnia, piec chlebowy w jednym.
Grill wędzarnia piec chlebowy w jednym
Warto pomyśleć nieco szerzej i wykorzystać fakt, że piec chlebowym w naszym ogrodzie może pełnić także funkcję grilla, wędzarni w jednym.
Stary piec chlebowy w ogrodzie dodaje dodatkowego uroku. Piec chlebowy można połączyć z grillem oraz wędzarnią co pozwoli nam na zwiększenie zakresu produktów, które możemy przygotować. Jest sporo produktów do samodzielnego montażu. Warto poszukać gotowych ofert, jeśli nie mamy czasu i chęci na budowanie ogrodowego pieca chlebowego. Schemat i budowa nie jest ciężka, więc rekomendujemy pracę na własną rękę. Możecie także pokombinować i wykonać piec chlebowy z gliny.
Piec opalany drewnem powinien nam służyć przez lata. Jeśli jesteś fanem żywności home-made to z całą pewnością będziesz zadowolony ze swojego projektu.
Ostatnio hobbystycznie zajmuje się pieczeniem chleba, ale o czymś takim jak ogrodowy piec chlebowy nigdy nie słyszałem. Czym właściwie różni się zwykłego pieca, tylko otoczeniem, widocznym kominem? Posiada jakieś inne zastosowania?