Strona głównaOgródFilodendron - rozmnażanie, odmiany, cena, uprawa, choroby

Filodendron – rozmnażanie, odmiany, cena, uprawa, choroby

Filodendron jest mało wymagającą i łatwą w uprawie rośliną. Bardzo szybko rośnie. Jego liście są połyskujące, o sercowatym kształcie. Jego maksymalna wysokość to nawet 3 m w warunkach domowych. Roczny przyrost długości filodendrona to kilkadziesiąt centymetrów. Dobrze jest dać roślinie oparcie w postaci palika, bądź drabinki, ale nie jest to koniecznością, jeśli chcemy np. aby ozdabiała nasze meble, czy parapety. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat rozmnażania, uprawy, odmian, ceny filodendrona, jak wygląda pielęgnacja filodendrona atom, gdzie kupić, jak powinien przebiegać proces rozmnażania filodendrona monstera oraz jakie choroby atakują tę roślinę.

Filodendron – rozmnażanie

Najlepszą porą do rozmnażania filodendrona jest wczesna wiosna. Ucina się pęd rośliny, który posiada korzenie przybyszowe. Ważne jest, aby sadzonka miała 2-3 liście. Następnie, należy ukorzeniać szczepkę w wodzie. Można umieścić ją również w mieszaninie torfu z piaskiem, jednak temperatura to wytworzenia korzeni w takim podłożu musi mieć 22-35 stopni Celsjusza, co oznacza, że ta metoda będzie wymagała dogrzewania. Proces rozmnażania filodendrona, jakim jest ukorzenianie trwa zazwyczaj kilka tygodni. Jeśli korzenie będą dobrze rozwinięte, sadzonki można przesadzić do odpowiedniej gleby dla filodendronów. W czasie wzrostu dobrze jest zapewnić młodym pnączom podpórki, ponieważ w naturalnym warunkach oplatają drzewa. Pędy mogą również swobodnie opadać w dół. Jak widzicie rozmnażanie nie jest trudne i dzięki jednej roślinie możemy poszerzyć swoją kolekcję o następne.

Filodendron – odmiany

Filodendron posiada wiele odmian. Jedną z popularniejszych jest filodendron podwójnie pierzasty. Młoda roślina ma sercowate liście, jednak wraz z wiekiem stają się rozłożyste i pierzaste. Liście mogą mieć długość nawet 60 cm, a sama roślina 2 m. Kolejną ciekawą odmianą jest filodendron pnący, którego pędy osiągają do 2 m. Trochę mniejszą odmianą jest filodendron brasil, który posiada żółty paseczek na głównym nerwie liścia. Odmiana o charakterystycznych buraczkowych liściach to filodendron czerwieniejący. Niektóre z nich zakwitają po wielu latach uprawy.

Filodendron – cena

Ceny za filodendrony są naprawdę zróżnicowane. Zależne jest to oczywiście od odmiany, jak i wielkości sadzonki. Cena za filodendrona pnącego to 26 zł na popularnym serwisie aukcyjnym Wysokość tej roślinki to 10 cm, a średnica doniczki ma 6 cm. Z kolei za filodendrona birkin zapłacimy tę samą cenę, jednak sadzonka będzie mniejsza aż o 4 cm. Filodendron White Measure jest w cenie 17 zł za ok. 15 cm roślinę. Filodendron green Wonder jest w cenie 45 zł. O tym, gdzie jeszcze możesz kupić filodendrona, dowiesz się w dalszej części artykułu.

duży filodendron

Filodendron atom – pielęgnacja

Pielęgnacja filodendrona atom nie jest specjalnie wymagająca, jednak warto kierować się poniższymi wskazówkami. Idealne stanowisko dla filodendrona jest lekko cieniste. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia liści. W pielęgnacji filodendrona atom, trzeba pamiętać, że podłoże musi mieć odpowiedni drenaż. Lubi on ciepło i umiarkowane podlewanie. Nie można dopuścić do przelewania, ponieważ zalegająca woda doprowadza do gnicia korzeni i obumarcia rośliny. Raz na jakiś czas można zraszać liście, jednak ze zraszaniem nie można przesadzać, ponieważ może to doprowadzić do chorób grzybiczych.

Filodendron uprawa

Uprawa filodendronów nie jest trudna, jednak dobrze jest zapewnić mu stanowisko od strony wschodniej lub zachodniej. Kiedy roślina ma niedobór światła, pędy stają się dłuższe, ale liście nie są mocno wybarwione. W uprawie filodendrona ważna jest wysoka wilgotność powietrza. Filodendron najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których panuje temperatura od 18 do 25 stopni Celsjusza. Filodendron nie przetrwa przymrozków. W czasie, kiedy roślina intensywnie wzrasta, należy karmić ją odpowiednim nawozem i podlewać trochę więcej niż zwykle. Kolejnym ważnym aspektem pielęgnacyjnym jest przesadzona. Powinno się go dokonywać do 2-3 lata. Gleba powinna być próchnicza i przepuszczalna o pH 5,7 do 6,8.

Filodendron – gdzie kupić?

Zastanawiasz się, gdzie kupić filodendrona? Najszybciej dostaniesz go w centrach ogrodniczych, a także w sklepach ogrodniczo – budowlanych. Może się zdarzyć, że trafisz na tę roślinę w supermarkecie. Popularnym źródłem nabywania roślin stał się również Internet.

Filodendron, a monstera – rozmnażanie

Monstera podobnie, jak filodendron, należy do pnączy. Ma duże, ciemnozielone liście i dużo korzeni powietrznych. Generalnie monstera jest czasami mylona z niektórymi odmianami filodendrona. Jak wygląda rozmnażanie monstery? Nie jest trudne. Należy obciąć część łodygi w miejscu pod węzłem, czy tam, skąd kiedyś wyrastał liść. Łodyga powinna mieć minimum dwa liście i widoczny korzeń powietrzny. Monsterę można rozmnażać również poprzez odkłady powietrzne. Nacina się kilkuletni pęd i w tym miejscu umieszcza się mech wymieszany z ziemią. To miejsce należy okryć folią. Po jakimś czasie powinny pojawić się tam korzenie. Wtedy można odciąć łodygę wraz z nowymi korzeniami i od razu wsadzić do nowej doniczki.

Filodendron – choroby

Najczęstszą chorobą pojawiającą się na liściach filodendrona jest plamistość liści, wywołana przez grzyby. Ta choroba może być spowodowana zbyt małą lub zbyt dużą ilością wody. Może być to spowodowane również przeniesieniem się choroby z innych roślin posiadanych w domu. W przypadku grzybicy należy zastosować oprysk chemiczny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze