Skrzydłokwiat to pochodząca z Ameryki Południowej roślina doniczkowa, posiadająca zdolność oczyszczania powietrza z toksyn. Charakteryzuje się gęstymi kępami długich, ciemnozielonych liści i białymi kwiatami przypominającymi skrzydła. Jest bardzo cenioną rośliną ozdobną, ponieważ jest odporna na choroby i szkodniki. Przy odpowiedniej pielęgnacji, oraz zaspokojeniu wymagań skrzydłokwiatu, roślina ta może stanowić doskonałą ozdobę przez wiele lat.
Skrzydłokwiat – odmiany
Niektóre odmiany skrzydłokwiatu są bardziej popularne od innych. Jest to spowodowane przede wszystkim wyglądem poszczególnych gatunków, różnicami w ich wielkości i sposobie uprawy. Odmian skrzydłokwiatu jest około 50, różnią się one od siebie głównie rozmiarem.
Skrzydłokwiaty olbrzymie mogą osiągać nawet 70 cm wysokości. Ich kwiaty są białego koloru, zdarza się jednak, że bywają zielonkawe. Okres kwitnienia tej odmiany skrzydłokwiatu trwa zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy.
Skrzydłokwiat Wallisa, który został tak nazwany na dla uczczenia pamięci niemieckiego botanika Gustava Wallisa, w zależności od odmian może osiągać nawet 1,8 m wielkości.
Skrzydłokwiat kwiecisty rośnie zazwyczaj do 60 cm wysokości.
Skrzydłokwiat – uprawa
Uprawa skrzydłokwiatu nie wymaga od hodowcy zbyt wiele. Skrzydłokwiat najlepiej czuje się w wilgotnym powietrzu, oraz w temperaturze około 20 st. C. Preferuje jasne, ale zacienione pomieszczenia. Podłoże do uprawy skrzydłokwiatu powinno być stale lekko wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie.
Podlewanie
Podlewanie skrzydłokwiatu powinno następować 2-3 razy w tygodniu. Skrzydłokwiat podlewamy wodą o temperaturze pokojowej i warto zastosować nawadnianie kropelkowe. W okresie wzrostu zaleca się nawożenie rośliny raz w tygodniu, najlepiej płynnym nawozem do kwitnących roślin doniczkowych. Roślina nie powinna być wystawiana na przeciąg i zbyt wysoką temperaturę.
Pielęgnacja
Pielęgnacja skrzydłokwiatu to przede wszystkim dbanie o odpowiednie nawilżenie podłoża i powietrza. Najlepszym pomieszczeniem do trzymania skrzydłokwiatu może okazać się łazienka, w której roślina nie będzie wystawiona na długą ekspozycję światła. Jeśli powietrze wokół niej będzie suche, pielęgnować skrzydłokwiat możemy poprzez delikatne zraszanie liści wodą. Ważne jest również oczyszczanie rośliny z kurzu, który przeszkadza jej w oczyszczaniu powietrza z toksyn.
Skrzydłokwiat – przesadzanie
Przesadzanie skrzydłokwiatu powinno odbywać się wczesną wiosną. Młode okazy powinno się przesadzać raz do roku, starsze okazy natomiast co 2-3 lata. Roślina szybko się rozrasta, należy więc przesadzać ją do dużo większej doniczki, pozbywając się jak największej ilości poprzedniego podłoża. Usuwamy wszystkie uszkodzone korzenie, a miejsca po cięciach posypujemy ukorzeniaczem, by nie dopuścić do infekcji. Skrzydłokwiat wkładamy do nowej doniczki i zasypujemy korzenie ziemią.
Skrzydłokwiat – jaka ziemia?
Przy przesadzaniu skrzydłokwiatu warto pamiętać o warstwie drenażowej na dnie doniczki. Rolę tę mogą spełniać żwir czy drobne kamyczki. Następną warstwę powinna stanowić żyzna i próchnicza ziemia. Odpowiednia dla skrzydłokwiatu ziemia musi być stale lekko wilgotna, ale nie może być mokra.
Skrzydłokwiat – choroby
Najczęstszą przyczyną problemów z hodowlą skrzydłokwiatu jest nieodpowiednia pielęgnacja. Brązowe zmiany na liściach często spowodowane są przesuszeniem, czarne z kolei są efektem zalania korzeni rośliny. Choroby skrzydłokwiatu mogą rozwijać się tylko i wyłącznie jeśli roślina jest osłabiona niewłaściwą uprawą. Choroby grzybowe atakują najczęściej gdy temperatura jest dla rośliny zbyt niska, wilgoć utrzymuje się wtedy na liściach zbyt długo i sprzyja powstawaniu chorób takich szara pleśń.
Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Brak kwitnienia skrzydłokwiatu zazwyczaj spowodowany jest niewielką wilgotnością powietrza. Zdarza się, że powodem, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, jest zbyt szeroka doniczka. Roślina ta skupia się przede wszystkim na rozwoju korzeni, dlatego też lepiej sadzić ją w wysokich, ale dosyć wąskich doniczkach. Nadmierna pielęgnacja również bywa przyczyną, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie.
Wymagania
Wymagania skrzydłokwiatu zmieniają wraz ze zmianą otoczenia. Im cieplejsze pomieszczenie, tym częściej powinno się zraszać roślinę, z kolei jeśli temperatury są zbyt niskie, nadmierna wilgoć sprzyja rozwijaniu się chorób.
Czy skrzydłokwiat jest trujący?
Największym problemem z hodowaniem tej rośliny, jest fakt, że skrzydłokwiat jest trujący. Jego liście zawierają szczawian wapnia, który jest trujący zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Powoduje on podrażnienia jamy ustnej i przełyku, a także bóle brzucha. Ze względu na to, że skrzydłokwiat jest trujący, powinien być trzymany poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.
Skrzydłokwiat – cena
W zależności od odmiany i wielkości rośliny, cena skrzydłokwiatu waha się w granicach od kilkunastu złotych, do nawet kilku tysięcy. Najczęściej cena skrzydłokwiatu nie wynosi więcej niż kilkadziesiąt złotych, jednak niektóre, olbrzymie gatunki mogą kosztować nawet do 1500 zł. Typowe, domowe gatunki nie kosztują więcej niż kilkaset złotych.