Strona głównaZakupJak i gdzie znaleźć mieszkanie do wynajęcia? Praktyczny poradnik.

Jak i gdzie znaleźć mieszkanie do wynajęcia? Praktyczny poradnik.

Dziennie na rynku pojawiają się tysiące mieszkań gotowych do wynajęcia. Konkurencja jest na tyle duża, że wiele osób poszukuje wymarzonej nieruchomości tygodniami lub nawet miesiącami. Na szczęście, istnieje kilka prostych zasad, które mogą przybliżyć do sukcesu. O czym dokładnie mowa? Jak i gdzie znaleźć mieszkanie na wynajem? Podpowiadamy!

Znalezienie idealnego mieszkania do wynajęcia nie jest łatwym zadaniem, tym bardziej, że ogromną rolę odgrywa tutaj czas. Większość najlepszych nieruchomości znajduje najemców w ciągu kilku godzin, maksymalnie dni. Kluczowy jest więc tutaj refleks, cierpliwość oraz szczęście, któremu można jednak pomóc. 

Jak wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce?

Z całą pewnością można stwierdzić, że w Polsce wciąż brakuje mieszkań. To dlatego od wielu już lat nieruchomości sprzedają się i są wynajmowane w ekspresowym tempie. Miliony lokali mieszkalnych w naszym kraju są własnością dużych prywatnych inwestorów, którzy czerpią zysk z ich najmu. Tymczasem, wysokie ceny mieszkań i rat kredytów hipotecznych skutkują tym, że nasi rodacy coraz częściej decydują się nie na zakup, lecz właśnie wynajęcie mieszkania. Idą więc w tej materii z duchem czasu i zachodnimi wzorcami. W Niemczech czy we Francji bowiem wynajem jest główną formą korzystania z nieruchomości. Eksperci szacują, że nie inaczej będzie w ciągu kilku lat także w Polsce.

Gdzie szukać mieszkania na wynajem?

Znalezienie prawdziwej “perełki” jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie i w jaki sposób szukać. Możliwości jest oczywiście wiele, w tym coraz popularniejsze grupy tematyczne w mediach społecznościowych, ale najlepszym wyjściem będzie skorzystanie ze specjalistycznych portali ogłoszeniowych. Ich przewaga polega między innymi na tym, że oferty posiadają szczegółowe informacje, które są niezbędne w całym procesie poszukiwania lokalu. Potencjalny najemca chce bowiem dowiedzieć się z ogłoszenia jak najwięcej, aby nie marnować później czasu i energii. Na uwagę zasługuje tutaj strona Rentola.pl, dzięki której mieszkanie znalazło już wiele tysięcy zadowolonych osób. Warto śledzić ten portal na bieżąco i sprawdzać najnowsze oferty. Okazje zdarzają się często, ale decydujący jest tutaj czas reakcji, ponieważ konkurencja na mieszkanie nie śpi. 

Wynajem mieszkania – co warto wiedzieć

Podjęcie decyzji co do wynajmu mieszkania nie jest łatwe, a jeszcze bardziej skomplikowany jest wybór lokalu oraz realizacja wszystkich koniecznych formalności. Do całej procedury warto więc się należycie przygotować, a także nabyć podstawową wiedzę na temat rynku. Niezbędne będzie również przeanalizowanie własnej sytuacji finansowych i nie tylko, a także określenie oczekiwań i możliwości. Warto przygotować sobie maksymalny budżet, zastanowić się nad dokładną lokalizacją, a także potrzebami co do metrażu oraz wyposażenia mieszkania. Świadomość tego, czego się chce, pozwoli później wyselekcjonować najlepszy nieruchomości jeszcze na etapie przeglądania ich na portalu ogłoszeniowym. Chcąc umówić się na wizytę, trzeba zwrócić uwagę na to, czy ofertę wystawił sam właściciel czy też biuro nieruchomości. W drugim przypadku trzeba przygotować się na poniesienie dodatkowej opłaty dla agenta. 

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania?

Najlepszym wyjściem będzie umówienie się na obejrzenie kilku mieszkań, co zwiększa szansę na wynajem. Etap oglądania nieruchomości nie jest oczywiście wiążący, a ostateczna decyzja co do wynajmu danej osobie zawsze należy do właściciela. Jeśli zależy nam jednak na szybkim wynajmie, warto pójść na wizytę z określoną ofertą, a nawet wziąć ze sobą pieniądze. Jeśli rozmowa przebiegnie dobrze i obie strony dojdą do porozumienia, będzie można od razu podpisać umowę. Będąc w mieszkaniu należy zwrócić uwagę na jak największą liczbę detali. Kluczowe będzie ocenienie na żywo standardu lokalu, rozkładu pomieszczeń, metrażu, wyposażenia itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań, warto je od razu zadawać i wyjaśniać sprawę. Można zapytać choćby o typ ogrzewania (prąd, CO, gaz itp), jego szacunkowe koszty w sezonie grzewczym, planowane remonty w budynku czy dostępność miejsc postojowych w okolicy. Pamiętajmy, że cenę ofertową można zawsze negocjować, tym bardziej jeśli dopatrzymy się jakichś mankamentów, które nie były widoczne w ogłoszeniu.    

Umowa najmu – jakie elementy musi zawierać

Polski ustawodawca nie narzuca stronom ani formy, ani treści umowy najmu. Specjaliści przyznają jednak, że najlepsza będzie umowa w formie pisemnej, ponieważ w taki sposób, obie strony mają dowód tego, jakie warunki ustaliły. W dokumencie tym powinny się znaleźć wszystkie kluczowe dla realizacji zobowiązania informacje. Chodzi tutaj przede wszystkim o oznaczeniu stron umowy, jej przedmiotu, daty zawarcia, okresu trwania oraz wszelkich szczegółowych uregulowaniach. Konieczne jest ponadto wskazanie wysokości kaucji, czynszu oraz opłat dodatkowych, możliwości i terminu wypowiedzenia umowy, a także jej automatycznego przedłużenia. Jeśli chodzi o kwestie formalne, dobrą praktyką jest również dołączenie do umowy najmu nieruchomości, spisu pozostawionych przez właściciela elementów wyposażenia, w tym mebli czy urządzeń. 

Zakup czy wynajem – co się bardziej opłaca?

Zakup mieszkania w obecnych czasach jest dość ryzykownym rozwiązaniem. Zmieniające się warunki gospodarcze, niestabilność na rynku pracy, a także dość niska zdolność kredytowa wielu Polaków – wszystko to sprawia, że o wiele bezpieczniejszym wyjściem z sytuacji jest właśnie wynajem mieszkania. Oczywiście, wiele zależy od indywidualnego przypadku, ale zawsze przed podjęciem tak trudnej decyzji trzeba wyważyć wszystkie plusy oraz minusy. Niezbędne będzie więc uczciwe przeanalizowanie swojej sytuacji i na tej podstawie wyciągnięcie wniosków. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze