Strona głównaZakupIle kleju na m2 płytek? Na ile starczy worek kleju?

Ile kleju na m2 płytek? Na ile starczy worek kleju?

Przymierzając się do budowy domu bądź remontu mieszkania może się zdarzyć, że będziemy musieli położyć nowe lub wymienić stare płytki. Właściwe ich ułożenie może początkowo przyprawić każdego laika o ból głowy. Głównym dylematem, przed jakim staje ktoś taki, jest kwestia tego, ile kleju na m2 płytek trzeba wykorzystać, by końcowy efekt był trwały i miły dla oka. 

W tekście podpowiemy, jakie powinno być zużycie kleju do płytek na m2 oraz jaka jest minimalna grubość kleju pod płytki podłogowe. Zapraszamy do lektury.

Zobacz: Jak położyć płytki klinkierowe na zewnątrz

Od czego zależy ilość potrzebnego kleju?

Ile kleju na m2 płytek powinno się wykorzystać? Od czego zależy jego potrzebna ilość? Istotnych jest tutaj kilka elementów. Jednym z nich jest wielkość płytek. Im są większe, tym więcej worku kleju na m2 trzeba zużyć.

Innym czynnikiem, który wpływa na odpowiednie zużycie kleju do płytek na 1 m2, jest chłonność materiałów. Jeżeli mamy do czynienia albo z płytkami, które są niezbyt przyczepne, albo z wymagającym podłożem, to trzeba smarować klejem zarówno kafelki, jak i powierzchnię. Pamiętajmy tylko, że wówczas ilość kleju do płytek na m2 znacząco wzrośnie.

Kolejnym elementem, jaki wpływa na zużycie kleju do płytek na 1 m2 są nierówności podłoża. Im bardziej gładkie, tym zużycie kleju do płytek na m2 będzie mniejsze. Każdą napotkaną nierówność należy wypełnić spoiwem, jednak musimy pamiętać, by nie było jej za dużo. Jeżeli mamy do czynienia z zagłębieniami ponad 5 milimetrowymi, to warto uzupełnić je masą wyrównującą. Minimalna grubość kleju pod płytki podłogowe nie może być za duża, ponieważ przy grubszej warstwie produkt traci swoje właściwości.

Oczywiście, na zużycie kleju do płytek na 1 m2 wpływają też temperatura otoczenia oraz umiejętności osoby, która zajmuje się układaniem kafelków. Warto więc wybrać fachowca z dużym doświadczeniem i pewną ręką.

Źródło: castorama.pl

Zobacz: Płytki w kolorze drewna – skuteczna imitacja?

Ile kleju na m2 płytek?

Ile kleju do płytek na m2 należy zużyć, by finalny efekt był udany? Wszystko zależy od metrażu obrabianej powierzchni. Im jej więcej, tym będzie nam potrzebna większa ilość kleju. W dalszej części artykułu lepiej rozwiniemy tę kwestię.

Worek kleju ile na m2?

Każdy producent kleju podaje zawsze w specyfikacji swojego produktu, na ile m2 wystarcza jedno opakowanie. Przy większości prac budowlanych, najczęściej kupuje się 25 kilogramowe worki. Przyjmuje się, że zużycie kleju wynosi wówczas około 1,5 kg na 1 m2 na każdy 1 mm grubości warstwy warstwy zaprawy. W praktyce zużycie zawsze zależne jest poziomu nierówności danego podłoża oraz wybranego rodzaju kafelków.

A ile kosztuje taki klej do płytek? Przede wszystkim nie patrzmy się na cenę opakowania, ponieważ może być ona zdradliwa – mniejsza cena nie równa się optymalnej jakości. O wiele ważniejsza jest wydajność samego spoiwa, które musi być określone na worku. Dobrze jest też mieć na uwadze, że większe opakowania są przeważnie tańsze. Tak więc jeśli wiemy, ile kleju potrzebujemy, to zawsze dobrze jest kupić jeden duży worek bądź wiadro, aniżeli jeden mniejszy. Fachowcy podpowiadają też, by zawsze policzyć zużycie z 10 procentową rezerwą.

Minimalna grubość kleju pod płytki podłogowe

Minimalna grubość kleju pod płytki podłogowe zależy od wielkości kafelków oraz podłoża, do jakiego chcemy je przykleić. Przyjmuje się, że względem kafelków o maksymalnym formacie (10 x 10 cm) warstwa kleju powinna mieć mniej więcej 4 mm. Większe płytki o wymiarach 20 x 30 cm należy mocować do powierzchni na 6-8 mm, a największe (więcej niż 30 cm) 10 -12 mm.

Proces kładzenia płytek

Jak obliczyć zużycie kleju?

Jeżeli chcemy dowiedzieć się, ile kleju na m2 płytek nam potrzeba, to najprościej jest po prostu obliczyć najpierw powierzchnię, na której będziemy działać. W tym celu mnożymy ze sobą jej długość i szerokość. Wynik uzyskamy w m2. Następnie szacujemy stan nawierzchni (czy jest równa) i na tej podstawie określamy, ile kleju do płytek na m2 zastosujemy. Jeżeli mamy kłopoty z liczeniem, ile worka kleju na m2 powinniśmy wykorzystać, to w internecie znajdziemy mnóstwo kalkulatorów, które szybko i profesjonalnie policzą nam to.

Tekst miał za zadanie unaocznić czytelnikom, jakie powinno być zużycie kleju do płytek na m2. Jaka jest minimalna grubość kleju pod płytki podłowego oraz na ile m2 wystarcza worek kleju.

Zobacz: Naklejki na płytki łazienkowe – czy warto w to inwestować? Opinie

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze