Najczęściej w ogrodach, które graniczą z lasami bądź parkami, można w porze wiosennej spotkać wieczorem dość duże, oskrzydlone chrabąszcze majowe. Najczęściej pojawiają się one na drzewach owocowych, liściastych i na uprawach truskawek. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że owady te są inwazyjnymi i groźnymi szkodnikami. Jest to spowodowane tym, że dorosłe chrabąszcze oraz larwy stanowią dla naszego ogrodu zagrożenie, dlatego że są żarłoczne i potrafią w błyskawicznym czasie wyrządzić duże szkody w uprawach roślin. W dalszej części wpisu opiszemy szczegółowo, jak wygląda chrabąszcz majowy i jego larwa, czy gryzie i to, jak powinno wyglądać zwalczanie tych szkodników.
Chrabąszcz majowy – a co to jest?
Chrabąszcz majowy to owad, który wchodzi w skład rodziny żukowatych, najczęściej osiąga on długość do 3 cm długości. Charakterystyczną cechą chrabąszczy majowych jest to, że jego ciało najczęściej jest całe czarne, z kolei odnóża i skrzydła są koloru brązowego. Czułki kształtują się w charakterystyczne wachlarze. Chrabąszcza majowego można rozpoznać również po tym, że ma na bokach białe plamy, które układają się w równe linie.
Chrabąszcz majowy najczęściej jest spotykany w ogrodach na drzewach owocowych i krzewach, z kolei w parkach i lasach powszechnie występuje na dębach, albo wierzbie. Ze względu na stale powiększający się apetyt, chrabąszcze powodują duże szkody na liściach, kwiatostanach czy nawet na korze młodych drzew. W ten sposób szkodniki te przyczyniają się do tego, że drzewa oraz krzewy w ostateczności mają mało owoców, dodatkowo są bardziej podatne na niską temperaturę. Larwy chrabąszcza majowego pośrednio po wylęgnięciu się zaczynają żerować od delikatnych korzeni trawników. Na forum Internetowym pojawia się wiele zapytań o to, jaki ma wpływ chrabąszcz majowy na człowieka i czy gryzie? W dalszej części wpisu znajdziesz odpowiedź.
Tam, gdzie występuje chrabąszcz majowy, najczęściej spotkać można również chrabąszcza kasztanowca, który w zbliżony sposób wyrządza szkody. W tym przypadku zarówno jeden jak i drugi chrabąszcz są bardzo podobne do siebie, dlatego ciężko je rozróżnić gołym okiem.
Chrabąszcz majowy to owad, którego cykl rozwojowy wynosi około pięciu lat. Ciekawostką jest to, że larwa chrabąszcza przez ponad cztery lata zajmuje się żerowaniem pod powierzchnią ziemi. Z kolei po czwartym roku larwa przepoczwarza się, a następnie wydostaje się na powierzchnię jako chrabąszcz, najczęściej ma to miejsce w Maju, w momencie, gdy temperatura osiąga około 20 stopni.
Chrabąszcz majowy – czy gryzie?
Chrabąszcz majowy to szkodnik i stanowi zagrożenie w naszym ogrodzie, jednak pojawia się pytanie, czy gryzie człowieka? Chrabąszcz majowy to owad, który nie stanowi zagrożenia dla człowieka i nie gryzie. Mimo to jest on uciążliwym szkodnikiem, w niektórych sytuacjach wplątuje się we włosy i wydaje uciążliwe dźwięki, zwłaszcza w nocy.
Chrabąszcz majowy – jak wygląda larwa?
W takim razie jak wygląda larwa chrabąszcza majowego? Przede wszystkim larwa tych chrząszczy to dużej wielkości pędraki, najczęściej występują one w kolorze kremowym, z kolei ich głowa jest pokryta charakterystyczną żółtą plamą. Larwy chrabąszczy majowych osiągają nawet 6 centymetrów, na forum Internetowym znaleźć można zdjęcia larw, które osiągają nawet wielkość około 8 centymetrów. Pędraki występują przeważnie na głębokości około 35 centymetrów.
Chrabąszcz majowy zwalczanie – forum
W takim razie jak wygląda zwalczanie chrabąszcza majowego? Na forum ogrodniczym można znaleźć wiele sposób na zwalczanie tych owadów. W walce z pędrakami można skorzystać z przekopania gleby, oczywiście sprawdzi się to tylko w sytuacjach, w których istnieje taka możliwość. Po przekopaniu działki najlepiej wykorzystać w tym przypadku glebogryzarkę, w ten sposób pędraki będą narażone na ptaki, gady oraz na słońce. Głównym sprzymierzeńcem w zwalczaniu pędraków jest kret.
Inne metody polegają na użyciu preparatów chemicznych, w tym przypadku na forum wielu użytkowników poleca stosowanie preparatów o nazwie Dursban, Nemasys G i P-Drakol.
Klasyczną metodą na usunięcie chrabąszczy majowych z drzew owocowych i krzewów to rozłożenie w pierwszej kolejności płachty pod takim drzewem, a następnie otrząśniecie. Tę czynność powinno wykonywać się najlepiej z samego rana, wtedy kiedy owady są odrętwiałe.