Strona głównaOgródDatura - jak wygląda uprawa i pielęgnacja tej wymagającej rośliny?

Datura – jak wygląda uprawa i pielęgnacja tej wymagającej rośliny?

Datura jest rośliną, która naturalnie występuje na terenach Ameryki Południowej. W Polsce funkcjonuje pod nazwą bieluń. Hoduje się ją albo jako bylinę, albo jako roślinę roczną, uprawia się ją zarówno w ogrodach jak i na tarasach czy balkonach. Datura dorasta czasem do rozmiaru małych drzewek, lub większych krzewów. Kwiaty datury są pojedyncze, występują w kolorach żółtym, pomarańczowym oraz różowym, oraz pachną bardzo słodko i przyjemnie, ale też niezwykle intensywnie. Liście rośliny są ciemnozielone, są też sporych rozmiarów.

Datura – jak wygląda uprawa?

Uprawa datury może przysporzyć nam nieco trudności. Roślina uwielbia słońce, dlatego też kiedy do kraju przychodzą ciepłe prądy powietrza, datura powinna być wystawiona na działanie promieni słonecznych. Roślina uwielbia ziemię o dużej ilości składników odżywczych, więc gleba, w której powinniśmy ją sadzić, musi być żyzna i próchnicza, najlepiej w odczynie neutralnym. Nawożenie rośliny, nie jest sprawą opcjonalną, ponieważ powinniśmy to robić obficie oraz często, zwłaszcza w przypadku starszych okazów. Datura potrzebuje wody, zwłaszcza w okresie gdy temperatury są bardzo wysokie. Roślina może pochłaniać nawet do 15 l wody dziennie, dlatego konieczne jest jej ciągłe podlewanie, ale nie możemy dopuścić, gdy roślina została zalana. Zbyt rzadko podlewana Datura może zwiędnąć w szybkim tempie.

Rozmnażanie – co warto wiedzieć? 

Najlepszym sposobem na rozmnażanie datury, jest robienie tego poprzez wycinanie sadzonek pędowych. Młody odcinek pędu powinniśmy ciąć na kilka krótszych fragmentów, po czym należy zamoczyć je w ukorzeniaczu, oraz wetknąć je odpowiednio przygotowane podłoże. W ten sposób przygotowane sadzonki przykrywamy folię, oraz przechowujemy je w temperaturze od 20°C do 22 °C. Proces ten powinien trwać około miesiąca, a kiedy ukorzenią się, należy je rozdzielić i posadzić w osobnych pojemnikach. Kolejnym ze sposobów na rozmnażanie, jest umieszczenie pędów o długości około 20 cm w słoikach z wodą. Wodę wymieniamy co kilka dni, po czym po okresie około miesiąca, gdy zobaczymy pierwsze korzenie, rośliny przesadza się do doniczek.

Jak wykonać przycinanie? 

Przycinanie datury powinno następować niedługo po przekwitnięciu rośliny. Przycinanie jej jest jednym z koniecznych zabiegów, by przygotować roślinę do zimy. Gdy datura zaczyna w powolnym tempie zrzucać liście, wykonujemy cięcie, pozbywając się pędów, które znajdują się w strefie wzrostowej okazu. Nie powinno się przycinać zbyt niskich roślin.

Zimowanie – jak się przygotować?

Datura nie lubi zimna, dlatego też jej zimowanie powinno być przeprowadzone pomieszczeniach o odpowiedniej temperaturze, tak aby temperatura minusowa nie docierała do rośliny. Zimowanie roślinę powinno się rozpocząć jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Podczas trwania zimy, daturę powinno się podlewać co najmniej kilka razy, dzięki czemu roślina nie wyschnie. Roślinę możemy powoli przystosowywać warunków zewnętrznych, gdy nadejdą pierwsze wiosenne temperatury. W takim przypadku roślinę przenosimy najpierw do chłodnego, ale dobrze oświetlonego pomieszczenia, po czym gdy mamy już, że zimowy okres się skończył, możemy wystawiać daturę na zewnątrz.

Datura – kiedy kwitnie?

Datura preferuje dużą ilość światła, dlatego kwitnie zazwyczaj w okresie od późnej wiosny do jesieni, jej kwiaty mogą przetrwać aż do późnej jesieni. Datura kwitnie też bardzo obficie, a jej kwiaty pachną niezwykle intensywnie, tak więc nie poleca się trzymania tej rośliny w domu. To kiedy datura kwitnie, może też zależeć od odpowiedniej pielęgnacji rośliny. Jeśli roślina nie jest uprawiana właściwie, może kwitnąć nieco później.

Datura – po zimie

Okres po zimie, może okazać się dla datury niezwykle kluczowy. Roślinę przystosowujemy do warunków panujących na zewnątrz bardzo powoli, najpierw umieszczając ją w chłodnym pomieszczeniu, po czym w odpowiednim czasie przenosimy ją na świeże powietrze. Powinno się to odbywać w dzień, kiedy pogoda jest bardzo słoneczna i bezwietrzna. Po okresie zimowym datura może być szczególnie narażona na negatywne działanie czynników zewnętrznych, powinna więc być odpowiednio osłaniana.

Datura – sadzonki, czy można zrobić samodzielnie?

Sadzonki datury możemy tworzyć samodzielnie, rozmnażając roślinę. Taki proces może nam się wydać czasochłonny, dlatego też preferowaną opcją jest zakupienie sadzonek rośliny. Cena sadzonek datury waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od rodzaju rośliny, oraz gatunku, który planujemy hodować.

Datura – nasiona

Roślina, jaką jest datura, raczej nie występuje w postaci nasion. Rozmnażanie i sadzenie rośliny, możliwy jest dzięki sadzonkom, które można kupić zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Nasiona datury, pozyskuje się dosyć ciężko, ale są sklepy, które oferują ich sprzedaż.

Datura – czy jest trucizną?

Datura jest rośliną niezwykle toksyczną, a wyciąg z niej jest silną trucizną. Jej działanie bywa czasem wykorzystywane jako sposób na narkotyzowanie się. Trucizna zawarta w roślinie ma właściwości uzależniające, oraz czasem powoduje halucynacje. Części rośliny mogą być dla nas śmiertelnie niebezpieczne, zwłaszcza jej nasiona oraz kwiaty. Niektórzy wykorzystują roślinę jako silny narkotyk, które ma właściwości psychoaktywne.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze