Strona głównaPoradyJaki wybrać grzebień do płytek?

Jaki wybrać grzebień do płytek?

Układanie płytek to jedno z bardziej wymagających zadań podczas remontu. Wymaga ogromnej dokładności, precyzji i cierpliwości. O ile położenie paneli wydaje się być proste i duża część osób decyduje się na ich samodzielny montaż, o tyle kładzenie kafelek najczęściej zleca się fachowcom. Jeśli jednak podjąłeś decyzję, że chcesz sam zająć się wykończeniem podłogi, czy ścian to musisz wiedzieć, jakie narzędzia będą Ci potrzebne, aby dobrze wykonać tę pracę. Do nakładania kleju na pacę zębatą przyda Ci się kielnia, gąbka do fugowania, paca do fugowania, obcęgi glazurnicze, maszynka do płytek, otwornica do glazury, krzyżówki do płytek, poziomica, wiadro do kleju, młotek gumowy do glazury, zestaw do prowadzenia płytek, szlifierka kątowa, mieszadło do kleju, ścisk sprężynowy i element, któremu poświęcimy ten artykuł, czyli grzebień do płytek. W poniższej treści dowiesz się, jaki grzebień do płytek 30×60, 60×60, 30×30, 20×25 będzie odpowiedni, jak go dobrać, czym się sugerować, jaka jest jego cena.

Jak dobrać grzebień do płytek?

Jest to jedno z podstawowych narzędzi pracy podczas układania glazury. Grzebień do płytek jest niezbędny do „rozczesywania” kleju. Jak dobrać grzebień do płytek? Jego wielkość zależna jest od rozmiarów płytek, a także od powierzchni, na której będą układane. Istnieje ogólna zasada, która mówi, że im większe montuje się płytki oraz im bardziej jest krzywa powierzchnia, na której będą układane, tym większe powinny być zęby grzebienia. Zaprawę klejącą rozprowadza się gładką stroną pacy, następnie równomiernie rozczesuje się ją stroną z zębami. W dalszej części artykułu dowiesz się, jaki grzebień do płytek wybrać do konkretnych jej wymiarów: 30×60, 60×60, 30×30, 20×25.

Jaki grzebień do płytek 30×60?

Często wybieranymi płytkami są te w kształcie prostokąta, o wymiarach 30×60. Jaki grzebień do płytek 30 x 60 będzie odpowiedni? Czynniki, które musisz wziąć pod uwagę to ściany oraz spód materiału. Do płytek 30×60 zazwyczaj dobrze sprawdza się grzebień o wymiarach 12,5×20 mm. Teoretycznie jest on przeznaczony do płytek o boku długości ok. 50 cm, jednak z opinii fachowców wynika, że to właśnie ten grzebień okazuje się przydatny do układania płytek 30 x 60.

Jaki grzebień do płytek 60×60?

Płytki wielkoformatowe są używane zarówno do wykończenia podłogi, jak i ścian. Jaki grzebień do płytek 60×60 sprawdzi się najlepiej? W celu zapewnienia wysokiego komfortu pracy dobrze jest wybrać grzebień o wymiarach 15×20 mm. Jest to grzebień, którego można stosować także do płytek o długości boku 120 cm. Jeśli ściany są krzywe zaleca się używanie odpowiedniego kleju, dzięki któremu zwiększy się przyczepność płytek. W tym przypadku to nie grzebień będzie grał pierwsze skrzypce, a właśnie elastyczny klej. Wiesz już, jaki grzebień do płytek 60×60 dobrze się sprawdzi, ale jaki grzebień do płytek 30×30 będzie równie świetny?

jaki grzebień do płytek 60×60

Jaki grzebień do płytek 30×30?

Jeśli ściany są równe, to jaki grzebień do płytek 30×30 wybrać? Dobry może okazać się nieduży grzebień o wymiarach 6,5×13 mm. W przypadku krzywych ścian zaleca się używanie grzebienia o zębie 8 – 10 mm.

Jaki grzebień do płytek 30×60

Jaki grzebień do płytek 20×25?

Bardzo często zadawanym pytaniem na forach budowlanych jest pytanie, jaki grzebień do płytek 20×25 wybrać? Optymalny i polecany przez wielu fachowców jest grzebień o wymiarach 6,5×13 mm. Wielkość zęba nie powinna przekraczać 6 mm.

Grzebień do płytek – cena

Zastanawiasz się, jaka jest cena tego podstawowego narzędzia do układania płytek, jakim jest grzebień?

Grzebień do płytek - cena

Cena jest zależna od właściwości packi, jakości produktu, materiału, z którego została wykonana, a także od komfortu pracy z narzędziem. Cena wzrasta wraz z ilością udogodnień. Jeśli planujesz zakup grzebienia do płytek z antypoślizgową rączką, musisz liczyć się faktem, że będzie on dużo droższy od standardowych grzebieni. Mimo tego cena grzebieni do płytek nie jest wygórowana. Najtańsze modele pacek zębatych możesz znaleźć już w cenie ok. 5 zł. Za grzebienie do płytek wyższej jakości i o większych wymiarach będziesz musiał zapłacić ok. 20 zł.

Dobrze jest kupić narzędzia nieco lepszej jakości, aby uniknąć niepowodzenia w czasie pracy, które mogą wynikać właśnie z wyboru nieodpowiednich narzędzi. Jak widzisz, rozmiar grzebieniach do płytek o danych wymiarach także ma znaczenie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze