HomePoradyMalowanie fundamentów - jak, czym i kiedy?

Malowanie fundamentów – jak, czym i kiedy?

Jak każda część naszego domu, również fundamenty narażone są nie różne niekorzystne warunki. Z biegiem lat ich stan pogarsza się, dlatego dobrze jest już na samym początku zadbać o właściwe ich zaizolowanie. Zanim jednak dokonamy odpowiedniego ocieplenia styropianem, to malowanie fundamentów powinno być pierwszą czynnością, jaką wykonamy.

W tekście podpowiemy czym malować fundamenty, czy malowanie fundamentów abizolem jest efektywne oraz czy malowanie fundamentów dysperbitem się sprawdza. Doradzimy jaki środek do malowania fundamentów wybrać, kiedy malować fundamenty oraz czy trzeba malować fundamenty od środka. Zapraszamy do lektury.

Zobacz: Malowanie sklejki – jak się do tego zabrać?

Kiedy malować fundamenty?

Kiedy malować fundamenty? Najlepszym momentem na to będzie zdecydowanie okres, gdy rozpoczynamy stawianie swojego domu. Będziemy mieć wówczas pewność, że malowanie fundamentów przeprowadzone zostanie zgodnie ze sztuką budowlaną. Kiedy wybierzemy już odpowiedni środek do malowania fundamentów i zastosujemy go, to następnym krokiem powinien być wybór dobrego styropianu do zaizolowania murów. Zaleca się przede wszystkim materiał o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie, chociażby EPS 100 bądź 200, gdyż grunt przylegający do fundamentów wywiera na nie duży nacisk. 

Pianka poliuretanowa źródło: bitmat.pl

Bywa, że zamiast styropianu stosowane są też płyty z pianki poliuretanowej. A jeżeli dysponujemy większą kwotą pieniędzy, to znakomitym rozwiązaniem będzie też zastosowanie płyt z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Cechują się one mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła i są bardziej odporne na działanie wilgoci. Tego typu produkt może być wyposażony w specjalne rowki, które pomagają w swobodnym odprowadzaniu wody docierającej do murów. Rowkowane płyty osłania się warstwą geowłókniny, która zabezpiecza rowki przed zatykaniem. 

Do izolacji po uprzednim malowaniu fundamentów nada się też wełna mineralna, jednak tylko w przypadku ścian trójwarstwowych, gdy jest oddzielona od gruntu ścianą osłonową.

Zobacz: Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe?

Czym malować fundamenty?

Czym malować fundamenty? Na rynku najbardziej rozpowszechnione są dwa rodzaje specyfików – dysperbit oraz abizol. Zarówno jeden, jak i drugi środek dobrze radzą sobie z murami naszego domostwa. Główne różnice są takie, że dysperbit lepiej sprawdzi się w chwili, gdy po jego zastosowaniu zamierzamy położyć styropian. Abizol lepiej reaguje z wełną mineralną lub przy wspomnianych płytach z pianki poliuretanowej lub z polistyrenu ekstrudowanego XPS. 

Źródło: tytan.com

Jak malować fundamenty?

Najlepiej jest nie rozcieńczać preparatu, który zdecydowaliśmy się zakupić. Fakt, że nasz specyfik będzie wówczas bardziej wydajny i starczy nam na większe fragmenty murów, jednak jego jakość ulegnie pomniejszeniu. Dlatego dobrze jest nakładać go na fundamenty prosto z pojemnika. Uzyskamy wtenczas pewność, że efekt końcowy będzie taki, jaki zapewnia producent danego wyrobu.

Czym trzeba malować fundamenty od środka?

Czym  malować fundamenty od środka? Sztuka budowlana nie różni się tu niczym od tej, która mówi, jak powinniśmy to robić od zewnątrz. Głównym czynnikiem są tylko czas, chęci i nakłady finansowe, które jesteśmy gotowi poświęcić do pracy. Możemy tu zastosować malowanie dyspertbitem, malowanie malowanie abizolem lub jakimkolwiek innym środkiem do malowania fundamentów. 

Czym malować fundamenty od wewnątrz?

Gdy stawiamy dom stajemy przed dylematem, czy malować fundamenty od wewnątrz. Tutaj zdania są podzielone i tak naprawdę od nas samych zależy, czy zdecydujemy się na tego typu działanie. Jeżeli uznamy, że warto jest to zrobić, to najbardziej opłacalne będzie malowanie fundamentów dysperbitem lub malowanie fundamentów abizolem. Zarówno jeden, jak i drugi specyfik dobrze jest nakładać dość obficie, nie za bardzo rozcieńczając je z wodą. 

Tekst miał za zadanie odpowiedzieć na pytania kiedy malować fundamenty, czy trzeba malować fundamenty od środka i czym w ogóle malować fundamenty. Podpowiedzieliśmy także, czy malowanie fundamentów dysperbitem jest lepsze od malowania fundamentów abizolem. Dziękujemy za lekturę.

Zobacz: Ile schnie grunt/unigrunt? Ile po gruntowaniu można malować?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze