Strona głównaPoradyMleko na mszyce - czy to działa? Sprawdź

Mleko na mszyce – czy to działa? Sprawdź

Mszyce to szkodniki, które najczęściej spotkać można na zbiorach owoców i warzyw w ogrodzie. Przede wszystkim usunięcie mszyc z ogrodu nie należy do łatwych zadań, a niekiedy bywa to czasochłonny proces. Trudność w zwalczaniu tych szkodników polega na tym, że samice mszyc są bardzo płodne, i w trakcie trwania jednego sezonu, występuje kilka pokoleń. Na początku sezonu, czyli w kwietniu, pojawiają się na roślinach i kwiatach pierwsze mszyce. W związku z tym, warto systematycznie doglądać rośliny w poszukiwaniu pierwszych szkodników. Charakterystyczną cechą występowania mszyc na roślinach są poskręcane i klejące liście, pędy rośliny mają mniejszą tendencję w trakcie wzrostu, to oznaka tego, że na danej roślinie znajduje się kolonia tych owadów, które żerują.

Sposób na wytępienie mszyc jest wiele, wymienia się stosowanie środków chemicznych i domowe sposoby. W dzisiejszym wpisie weźmiemy na tapet jeden z takich domowych sposobów zwalczania mszyc, jakim jest oprysk z mleka na mszyce. W dalszej części wpisu sprawdzimy, jak zrobić taki oprysk i czy mleko pomaga na mszyce.

Oprysk z mleka na mszyce – jak wykonać?

Mszyce można poznać po tym, że są oskrzydlone, dlatego w łatwy sposób przenoszą się z jednej rośliny na drugą, w momencie kiedy skończą żerować. Mszyce najczęściej żerują do końca września, po tym okresie dochodzi do zapłodnienia samic. Zapłodnione samice składają czarne jaja, które osiągają wielkość około 0.4mm. Ciekawostką jest fakt, że w ciągu trwania całego sezonu, może nawet rozwinąć się do 20 pokoleń tych szkodników, dlatego jest to niezwykle inwazyjny gatunek owadów, który wyrządza w uprawach duże szkody, dlatego pojawia się coraz to więcej metod tępienie tych szkodników, jednym z nich jest skuteczny oprysk z mleka na mszyce. Oczywiście warto również pamiętać o tym, że mszyce najczęściej w pierwszej kolejności pojawiają się na chwastach, które występują w ogrodzie.  Dodatkowo ogrody, które są nadmiernie zagęszczone również przyczyniają się do pojawiania się tych szkolniaków. W związku z tym warto regularnie wykonywać podstawowe prace w ogrodzie, polegające na oczyszczeniu ogrodu z chwastów i zniwelowaniu zagęszczonych grządków.

Zwalczanie mszyc powinno odbywać się w momencie, kiedy pojawią się pierwsze osobniki. W początkowej fazie zwalczania tych owadów nie powinny pojawić się żadne problemy, jednak należy pamiętać o tym, że czas gra na naszą niekorzyść, bowiem z każdym dniem mszyc będzie przybywało coraz więcej. W związku z tym, aby pozbyć się mszyc z roślin i upraw, warto rozważyć oprysk z mleka.

Przede wszystkim taki oprysk, to jedne z najprostszych metod na zwalczenie tych szkodników. W pierwszej kolejności, przed przygotowaniem takiego oprysku, należy przygotować chude mleko, które powinno się wymieszać z wodą w proporcji jeden do jednego. Taką gotową mieszanką można wykonać oprysk na mszyce. Kolejny domowy sposób na wytępienie mszyc, to zastosowanie wyciągu z czosnku, aby przygotować taką mieszankę, należy  w pierwszej kolejności pokroić około 200 gramów czosnku, a następnie zalać 10 litrami wody i zostawiamy na 48 godzin. Po upływie tego czasu, zalewa jest gotowa do oprysku.

Czy mleko pomaga na mszyce?

Pojawia się w sieci wiele zapytań o to, czy mleko pomaga na mszyce?  Przede wszystkim wiele zależy od jakości mleka. Wiele wpisów dotyczy tego,  że najlepsze mleko do zwalczania mszyc w ogrodzie to te, które pochodzi prosto od krowy i jest świeże. Osoby, które stosowały mleko z kartonu opisywały sytuacje, w których takie mleko nie pomagało w zwalczaniu mszyc i nie przynosiły pożądanych efektów, jednak pojawiały się również sytuacje, w których mleko przyciągnęło do żerowiska  mszyc larwy, które żywią się mszycami i tym samym przyczyniły się do zwalczania tych szkodników.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze