Strona głównaRemontJakie bezpieczniki do domu wybrać?

Jakie bezpieczniki do domu wybrać?

Bezpieczniki są podstawowym elementem wyposażenia każdego domu, ich głównym zadaniem jest zapewnienie ochrony całej instalacji elektrycznej. Istotną kwestią funkcjonowania bezpieczników jest to, że ich wartość musi być równa w stosunku do maksymalnego natężenia prądu elektrycznego w całej instalacji domowej. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że im wyższa wartość natężenia, to pojawia się możliwość na zwiększenie ilości urządzeń, które mogą działać w tym samym momencie. W związku z tym bezpieczniki to element instalacji elektrycznej, które mają za zadanie spełniać podstawową ochronę. Oczywiście w sieci często pojawiają się pytania o to, jakie dobrać bezpieczniki do instalacji domowej, do mieszkania w bloku, który bezpiecznik wybrać, b czy c, i na co zwracać uwagę podczas doboru bezpieczników do mocy i obciążenia? W dalszej części wpisu przygotowaliśmy odpowiedź na te wszystkie pytania.

Jak dobrać bezpieczniki do instalacji domowej?

W takim razie, jak dobrać bezpieczniki do instalacji domowej? W pierwszej kolejność, przed podjęciem decyzji o kupnie bezpieczników do swojego domu, czy mieszkania, warto zapoznać się z głównymi funkcjami tych elementów. Bezpieczniki mają za zadanie wyłączać punkt elektryczny oraz całą instalację elektryczną w momencie, gdy przez ten element przejdzie energia o zbyt wysokim natężeniu. Zbyt wielkie natężenie, które dotarłoby do układu, mogłoby doprowadzić do niebezpiecznego zwarcia, a to z kolei doprowadziłoby do pożaru instalacji domowej, ponieważ wydziela ono przy tym dużą ilość ciepła.

Do instalacji domowej najczęściej stosuje się kilka rodzaj bezpieczników, na co zwracać uwagę, i jak dobrać bezpieczniki, i który wybrać, B czy C? Najpopularniejsze bezpieczniki oznaczane są klasami B, C i D. Bezpiecznik klasy B ma za zadanie chronić instalację elektryczną przed piorunami, bezpiecznik klasy C jest odpowiedzialny za swobodne użytkowanie domowego sprzętu elektrycznego, dodatkowo gwarantuje on odpowiednią redukcję powstającego przepięcie do bezpiecznego poziomu 1,5kV, bezpiecznik klasy D są umieszczane w puszkach oraz w gniazdach.

To, jakie dobrać bezpieczniki instalacji domowej jest zależne od mocy i obciążenia. W związku z tym warto skontaktować się z elektrykiem, który w odpowiedni sposób obliczy wartość i dobierze bezpieczniki do naszej instalacji domowej.

Jakie wybrać bezpieczniki do mieszkania w bloku?

Jakie wybrać bezpieczniki do mieszkania w bloku? W tym przypadku w takich instalacjach, w bloku stosuje się bezpieczniki nadprądowe, które w skuteczny sposób przyczyniają się do zabezpieczenia różnych urządzeń tj. transformatory elektryczne, przewody i pozostałe elementy układu elektrycznego. Pomimo ciągłego rozwoju w zakresie technologii oraz wprowadzania coraz to innowacyjnych rozwiązań, to największą popularnością w mieszkaniach, w bloku cieszą się zabezpieczenia zwarciowe, które charakteryzują się wysoką efektywnością oraz ekonomicznością.

Który bezpiecznik wybrać, B czy C?

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy wymienia się kilka głównych klas bezpieczników, dodatkowo każdy z tych bezpieczników posiada do trzech klas zabezpieczeń, w sieci często pojawiają się pytania, który bezpiecznik wybrać, B czy C, w dalszej części wpisu dokładnie omówimy za co są odpowiedzialne poszczególne klasy bezpieczników.

Który bezpiecznik wybrać, B czy C

Bezpieczniki klasy A są najczęściej umieszczane w instalacjach przesyłowych o niskim napięciu. Bezpieczniki klasy B stanowią pierwszą barierę ochronną całego budynku. Bezpieczniki klasy B najczęściej są umieszczane w instalacjach odgromowych i w instalacjach, które są bezpośrednio podłączone do linii napowietrznych, są one wyposażone w iskierniki, które przerywają łuk prądu. Z kolei bezpieczniki klasy C stanowią drugi stopień ochronny całej instalacji domowej, jest on odpowiedzialny za zabezpieczenie układu przed przepięciami. Najczęściej takie przepięcia przenikają przez bezpieczniki klasy B i mogą doprowadzić do uszkodzenia domowego sprzętu elektrycznego w domu, czy w bloku. Ciekawym rozwiązaniem są ograniczniki przepięć B+C, które przyczyniają się do całkowitego zabezpieczenia domowej instalacji.

Jak dobrać bezpiecznik do obciążenia?

Jak dobrać bezpieczniki do obciążenia? Dobierając bezpieczniki do mocy , dostosowujemy je do powstającego napięcia znamionowego, w tym przypadku powstające napięcie w instalacji nie może być większe niż napięcie bezpiecznika. Warto również brać pod uwagę prąd znamionowy, który określa wartość całej energii elektrycznej, bezpiecznik w ten sposób może przewodzić prąd w sposób jednostajny i bezawaryjny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze