Strona głównaRemontZabudowa tarasu - pozwolenie czy zgłoszenie

Zabudowa tarasu – pozwolenie czy zgłoszenie

Zabudowa tarasu to jeden z najczęściej ostatnio wykonywanych pomysłów. Zabudowa tarasu w domku jednorodzinnym czy też w bloku z pewnością poprawia walory użytkowe, ale również estetyczne. Istnieje wiele pomysłów i sposobów na zabudowanie tarasu, dzięki czemu możemy uzyskać aranżację dostępnej przestrzeni, a nawet zabudować taras na pokój i zyskać dzięki temu nowe pomieszczenie. Zazwyczaj jest to sposób na połączenie budynku z naturalnym otoczeniem, co pozwala na stworzenie idealnego miejsca na pokój. Jest to świetne rozwiązanie, które umożliwi cieszenie się świeżym powietrzem bez względu na pogodę przez cały rok, ale także ochroni meble ogrodowe przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Jak zabudować taras? Jednym z najczęściej wybieranych pomysłów jest oszklony taras. Zapewnia to przesiadywanie na tarasie, w ciepłych warunkach, umożliwiając jednocześnie czerpanie przyjemności z oglądania widoków przez cały rok. Zwłaszcza sprawdzi się on podczas wiosny i lata, kiedy przyroda się budzi do życia i zaczynają kwitnąć kwiaty i drzewa. Zabudowa tarasu w domku jednorodzinnym, szczególnie, gdy zdecydujemy się na oszklenie tarasu, pozwoli na stworzenie zimowego ogródka, a także pozwoli na spędzenia czasu ze znajomymi w zacisznym zakątku. Zabudowanie tarasu można dokonać bez całkowitego zamykania powierzchni, na przykład jedynie zadaszając taras, co zapewni ochronę meblom oraz roślinom, ale nadal możliwe będzie spędzanie tam czasu.

Zabudowa balkonu – pozwolenie czy zgłoszenie

Zabudowa balkonu, zwłaszcza dotyczy to budynków wielorodzinnych, to odwieczny problem. Czy wystarczy do zabudowy balkonu pozwolenie czy też zgłoszenie? Jeżeli aranżacja powierzchni, jaką jest zabudowa balkonu, nie zostanie przeznaczona na cele mieszkalne, to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne oraz przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane, zabudowę balkonu można potraktować jako urządzenie budowlane. Zgodnie z kolejną ustawą prawa budowlanego, wystarczy zgłosić właściwemu organowi wykonywanie robót budowlanych, które polegać będą właśnie na instalowaniu urządzeń. Dotyczy to urządzeń, których wysokość wynosić będzie powyżej trzech metrów. Nie trzeba więc składać wniosku o pozwolenie na zabudowę balkonu, nawet jeżeli konstrukcja będzie mierzyć powyżej 3 metry. W tym celu wystarczy jedynie zgłoszenie przeprowadzenia takiej pracy do odpowiednich organów. Jeżeli przy zabudowaniu tarasu lub balkonu użyte elementy będą niższe niż trzy metry, nie trzeba tego zgłaszać. Ważne jest, by, jak w przypadku zabudowy balkonu na przykład w bloku, uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Jeżeli prace, jakie będziemy prowadzili przy zabudowanie tarasu w bloku będą wpływać na zmianę układu mieszkania, na przykład na jego powiększenie, konieczne będzie ubieganie się o pozwolenie na budowę. Zabudowa tarasu w bloku lekkimi konstrukcjami wymagać będzie jedynie zgłoszenia zamierzenia przeprowadzenia zabudowania.

Zabudowa tarasu – pozwolenie

Kiedy powinniśmy się starać o pozwolenie przy zabudowanie tarasu? Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawie budowlanym pozwolenie na zabudowanie tarasu wymagane jest, gdy powierzchnia zabudowy przekracza 35 m2. W tym wypadku należy wystąpić o zgodę na budowę. W przypadku stawiania ogrodów zimowych, oranżerii, czy oszklenia, jeżeli postawione zostaną one na powierzchni do 35 m2, wymagane jest tylko zgłoszenia wykonywania prac do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Jeżeli montowane będą markizy, nie jest wymagane spełnienia powyższych formalności. W zgłoszeniu należy załączyć rysunek, który przedstawia planowaną pracę z wymiarami, a także oświadczenie, w które poświadcza, że jesteśmy prawnymi właścicielami nieruchomości.

Zabudowa tarasu na pokój

Zabudowa tarasu na pokój, to nic innego, jak rozbudowa obiektu budowlanego, czyli wykonywanie robót, które będa miały na celu zmiany, zazwyczaj powiększenia istniejącego obiektu budowlanego. Patrząc z prawnego punktu widzenia, jeżeli dochodzi do zmiany powierzchni, a zabudowa tarasu na pokój powoduje, że istniejący obiekt zostanie powiększony o powierzchnię zabudowywanego tarasu, to należy się ubiegać o pozwolenie na budowę. Jednak nie jest do końca zdefiniowane, czym tak naprawdę jest zabudowa.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze