Strona głównaPoradyOdnowienie boazerii - malowanie i czyszczenie

Odnowienie boazerii – malowanie i czyszczenie

Boazeria gości w wielu polskich domach. Jest spuścizną po czasach PRL-u i stanowiła element dekoracyjny pomieszczeń. Z czasem, zwłaszcza całe pomieszczenia wyłożone boazerią, zaczęły kojarzyć się z tandetnością. Czym jest boazeria, dla tych, którzy nie spotkali się z tematem? Są to proste systemy desek, które łączone są na pióro i wpust, o różnych szerokościach i grubościach. Bardzo popularne były również kasetony z płycinami lub bez. Jest to rodzaj angielskiej boazerii. Demontowanie boazerii może okazać się pracą żmudną, więc wiele osób decyduje się na jej odnowienie. Odnowienie boazerii – jak to zrobić dobrze? Pomysł wykończenia ścian deskami jest coraz popularniejszy, więc dlaczego nie skorzystać z dostępnych środków, jakim jest boazeria? Starą boazerię można pomalować i nadać jej dzięki temu inny wydźwięk. Innym z pomysłów na to, jak odnowić boazerię, może być jej renowacja. A więc czyszczenie boazerii do osiągnięcia jej pierwotnego stanu i uwydatnienie drewna desek, z którego został zrobione. Pomysłów jest wiele, w zależności od tego, jak chcemy zaprojektować pomieszczenie.

Malowanie boazerii

Przed przystąpieniem do malowania boazerii, należy się zastanowić, czym pomalować boazerię drewnianą. Wszystko zależy od oczekiwanego efektu, jaki chcemy osiągnąć. Do wyboru mamy farby kryjące, nadające innego koloru powierzchni, a także lakierobejce, dzięki czemu uzyskamy delikatne barwienie boazerii oraz eksponowanie rysunku słojów i lakiery, które mogą stworzyć powierzchnie błyszczące, matowe, czy połyskliwe. Przed malowaniem starej boazerii, aby uzyskać lepszy efekt, można podjąć się czyszczenia boazerii. Czyszczenie boazerii nie jest trudne, wystarczy zedrzeć starą warstwę lakieru lub farby. Można pomalować boazerię bez szlifowania. Przed malowaniem nową warstwą farby lub lakieru, gdy malujemy boazerię bez jej szlifowania, warto sprawdzić, jak rozprowadza się lub jaki jest efekt uzyskamy na niewielkim kawałku boazerii. Zdzieranie starych powierzchni może być czasochłonne zwłaszcza na dużych powierzchniach. W takim przypadku możemy zdecydować się na malowanie boazerii bez matowienia. Czym pomalować boazerię drewnianą, aby uniknąć tego efektu? Najlepszym sposobem na malowanie boazerii bez matowienia okazuje się stosowanie farby kredowej, ponieważ nie ma problemu z jej przyczepnością do różnego rodzaju powierzchni. Taką powierzchnię należy wcześniej zabezpieczyć warstwą lakieru lub wosku. Dodatkowo farby kredowe bardzo szybko schną, dzięki czemu po około 20 minutach można kłaść następną warstwę.

Jak unowocześnić boazerię?

Jednym z pomysłów na unowocześnienie boazerii jest malowanie boazerii na biało. Nadaje to efekt świeżości pomieszczeniu. Malowanie boazerii na biało jest jednym ze sposobów odnowienia boazerii, a biała boazeria dopasowuje się do prawie każdego ze stylów. Jasne kolory to dobry sposób na rozjaśnienie pomieszczenia, a także jego optyczne powiększenie.  Biały kolor jest też bardzo często wybierany do boazerii w przedpokoju, który zazwyczaj daje przedsmak tego, w jakim stylu wykonane są wszystkie wnętrza. Zazwyczaj jest to też małe i wąskie pomieszczenie, tak więc użycie jasnego koloru, jak biały, czy szary stworzy efekt większej przestrzeni. Jak jeszcze można unowocześnić boazerię? Popularny staje się kolor szary. W połączeniu z białym dla kontrastu, nadaje wyjątkowości przestrzeni. W Internecie można znaleźć wiele przykładów, jak została pomalowana stara boazeria lub jak została unowocześniona. Można zaczerpnąć inspiracji odnowienia boazerii drewnianej ze zdjęć, na których przedstawione są efekty przed i po wprowadzeniu innowacji. Bardzo często pojawiają się zdjęcia odnawiania boazerii drewnianej metodą DIY, czyli proste sposoby na unowocześnienie boazerii, a także pomieszczeń, w których się znajdują. Renowacja, czyli malowanie boazerii, to jedynie koszty zakupu farb, czy narzędzi. Koszty mogą wzrosnąć w przypadku, gdy jest ona zabezpieczona podkładem. Jednak malowanie starej boazerii jest tańsze, niż zdzieranie całej ze ściany, a czasami daje bardzo korzystny efekt w pomieszczeniu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze