Strona głównaPoradyJakie ciśnienie w Hydroforze 300-200-150l? - ile powietrza uzupełnić?

Jakie ciśnienie w Hydroforze 300-200-150l? – ile powietrza uzupełnić?

Niskie ciśnienie w hydroforze objawia się częstym włączaniem pompy, co w konsekwencji może przełożyć się na jej trwałość. Pompa, która uruchamia się zbyt często może ulec poważnej awarii. Dlatego należy zadbać o odpowiednie ciśnienie w hydroforze. Dzięki temu będzie on działał dużej. Zastanawiasz się ile powietrza w hydroforze jest ora jakie ciśnienie powinno być w hydroforze? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Zobacz: Kolektor słoneczny ciśnieniowy czy bezciśnieniowy – jaki wybrać? Różnice

Ciśnienie w hydroforze

Nieprawidłowa wartość ciśnienia wewnątrz hydroforu sprawia, że pompa w urządzeniu pracuje w sposób nieprawidłowy. Problem można rozwiązać samodzielnie, ale trzeba wiedzieć jakie ciśnienie w hydroforze powinno być do jego prawidłowej pracy.

To ile powietrza w hydroforze powinno być określone jest w jego specyfikacji. Jednak sam proces dobijania powietrza do hydroforu dotyczy każdego urządzenia oprócz urządzeń ze zbiornikami wyposażonymi w membranę. Modele przepompowe wymagają dobijania powietrza raz na pół roku.

Hydrofory z ocynkowanymi zbiornikami wymagają dobijania powietrza znacznie częściej. Taka specyfika tych hydroforów, ale sam proces jest łatwy. Wystarczy tylko wiedzieć jakie powinno być ciśnienie powietrza w hydroforze.

Ile powietrza w hydroforze?

Hydrofor jest już wstępnie napompowany, ale przed jego uruchomieniem warto jest sprawdzić poziom jego ciśnienia. W zależności od wielkości poziom ciśnienia wynosi do 1.5 do 3 bar. Tutaj dużo zależy od pojemności. W przypadku zbiornika do 100 litrów wystarczy 1.5 bara, ale zbiorniki 150l, 200l czy też 300l to nawet 2.5 bara ciśnienia.

Kiedy uzupełnić powietrze w hydroforze?

Ciśnienie w hydroforze należy sprawdzać zarówno w przypadku zbiorników ocynkowanych jak i przeponowych. Te drugie określane są mianem bezobsługowych, ponieważ fabrycznie są napompowane gazem. Jednak nawet w ich wypadku warto kontrolować ciśnienie. W instrukcji znajdziemy informację jakie powinno być ciśnienie powietrza w hydroforze.

W przypadku hydroforów ocynkowanych wiedza jakie ciśnienie w hydroforze jest wymagane z całą pewnością się przyda, ponieważ tego rodzaju zbiorniki wymagają dobijania powietrza nawet co kilka tygodni.

Źródło: sklep-hydros.pl

Zobacz: Dlaczego spada ciśnienie wody w piecu gazowym? Na przykładzie urządzenia Viessmann

Jak uzupełnić powietrze w hydroforze?

Uzupełnienie powietrza w hydroforze nie jest zadaniem trudnym, nawet dla kogoś, kto tego nie robił. Oprócz wiedzy jakie ciśnienie w hydroforze powinno być, przyda się kompresor, ponieważ użycie do tego pompki ręcznej będzie męczące i może się nie udać.

Pierwszym krokiem jest odłączenie hydroforu od sieci i spuszczenie z niego wody. Jeden z kranów w domu zostawiamy odkręcony. Do zbiornika podłączyć należy końcówkę kompresora i rozpocząć pompowanie. W tej samej chwili zacznie lecieć z postawionego odkręconego kranu woda. Kompresor wyłączamy w momencie kiedy woda przestanie lecieć z kranu.

Następnym krokiem jest pozamykanie wszystkich kranów i innych punktów poboru wody, które muszą pozostać zamknięte, aż do zakończenia pompowania zbiornika w hydroforze. Po tej czynności podłączamy pompę do zasilania i czekamy jak hydrofor napełni się wodą.

Ciśnienie w hydroforze może się różnić od wielkości zbiornika. Poniżej kilka przykładowych wartości jakie ciśnienie powinno być w hydroforze dla konkretnych pojemności zbiorników.

Jakie ciśnienie w hydroforze 300l?

Przyjmuje się, że w zbiorniku 300 l ciśnienie powinno wynosić do 2.5 bara.

Jakie ciśnienie w hydroforze 200l?

W zbiorniku o pojemności 200l ciśnienie nie powinno przekraczać 2.5 bara.

Jakie ciśnienie w hydroforze 150l?

Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach, przy 150l  do 2.5 bara. W zbiornikach do 100 litrów jest to do 1.6 do 2.2 bara.

Czasem może się tak zdarzyć, że uzupełnienie braków powietrza w zbiorniku się nie powiedzie. Największe ryzyko jest w przypadku zbiorników przeponowych (mają kolor niebieski). W takiej sytuacji najczęściej przyczyną jest rozwarstwienie się membrany. Teraz już wiecie jakie powinno być ciśnienie w hydroforze.

Zobacz: Jak uszczelnić rurę pod ciśnieniem?

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze