Strona głównaPoradySposoby łączenia drewna

Sposoby łączenia drewna

Metod, za pomocą których można stworzyć połączenia drewniane jest wiele. Najprostszym sposobem łączenia drewna jest przybicie gwoździ, czy skręcenie za pomocą wkrętów lub śrub. Istnieje też możliwość wykorzystania do łączenia drewna złączek metalowych. Można też skorzystać z drewnianych kołków, klinów, a także kleju. Sposoby łączenia drewna zależą od przeznaczenia drewnianych elementów oraz wytrzymałości, jaką powinno posiadać dane łączenie. Połączenia drewniane mogą być rozłączne, które można rozłączyć, unikając zniszczenia elementów oraz nierozłączone, przy których próbie może dojść do naruszenia struktury elementu. Rodzajów połączeń drewna jest wiele. Możemy wyróżnić połączenia drewna na gwoździe, do których potrzebne są nam gwoździe, połączenie na wkręty, w tym wypadku elementy łączymy za pomocą wkrętów, która wkręcane są za pomocą wkrętarki lub śrubokrętu. Kolejnym rodzajem połączeń drewna jest połączenie na łącznik, połączenie klejone, wykonane przy użyciu kleju oraz połączenie kołkowe. 

Sposoby łączenia drewna z drewnem

Do połączeń drewnianych należą kołki, lamelki, połączenia wpustowe w kształcie na jaskółczy ogon, które jest zarówno najładniejsze oraz najtrudniej je wykonać. Jeżeli chodzi o walory estetyczne, kluczową rolę odgrywają połączenia drewniane w postaci wpustów palcowych i jaskółczego ogona. Do wykonania tego typu łączenia drewna ważne jest odpowiednio ostre narzędzie. Sposób łączenia drewna z drewnem za pomocą kołków drewnianych to jeden z najbardziej popularnych połączeń drewnianych stosowanych w meblarstwie. Do tego celu potrzebne jest wykonanie odpowiednich otworów za pomocą wiertarki i gotowe kołki. W zależności od zapotrzebowania odpowiedniej nośności, do wyboru mamy różne grubości oraz wielkości kołków. Warto ten rodzaj połączenia wzmocnić dodatkowo klejem. Za pomocą kołków można wykonać łączenie drewna pod kątem prostym, w kształcie litery T, ale również łącząc deski narożnikowo. Istnieje również sposób czołowego połączenia drewna.  Jeżeli chodzi o lamelki, to nie są one popularnym sposobem łączenia drewna z drewnem. Ma ono wiele zalet, jak i wad. Dzięki nim możliwe jest również łączenie drewna jak w przypadku kołków. Wpustowe połączenia w kształcie jaskółczego ogona lub palcowe są jednym z najbardziej efektownych połączeń. Zazwyczaj wykorzystywane jest do łączenia desek narożnikowo.

Łączenie płyt meblowych 

Sposoby łączenia płyt meblowych są różne. Najbardziej popularne łączenie płyt meblowych to połączenie z użyciem kołków meblowych. Jest to łączenie desek pod kątem prostym, a także jest to łączenie płyt meblowych, które jest niewidoczne, ponieważ kołki znajdują się wewnątrz elementów drewnianych. Jest to najbardziej praktyczny sposób łączenia płyt meblowych, ponieważ wykorzystuje się tylko wiertarkę i odpowiednie wiertło do drewna. Do łączenia płyt drewnianych można wykorzystać kołki drewniane, ale również i wkręty. W łączeniu płyt meblowych można użyć metalowego kątownika lub użyć drewnianą kantówkę, którą umieszcza się w narożniku. Innymi sposobami łączenia płyt meblowych to także połączenia za pomocą lamelek i połączenia wpustowe i na jaskółczy ogon. 

Łączenie drewna pod kątem prostym

Jeżeli chodzi o łączenie drewna pod kątem prostym, to najbardziej popularne jest przy zastosowaniu lamelek, niż kołków. Spowodowane jest to dlatego, że w przypadku lamelek łatwiej jest przesuwać elementy względem siebie. Łączenie drewna pod kątem prostym można dokonywać za pomocą łączenia desek na zakładkę. W tym celu wycina się w obu elementach drewnianych otwory tak, aby je później dopasować i połączyć ze sobą. Dodatkowo, aby wzmocnić to połączenie drewniane, można użyć kleju stolarskiego. Łączenie desek na zakładkę jest prostym sposobem, aby wykonać łączenie drewna.  Jeżeli mamy do czynienia z łączeniem sklejki pod kątem prostym to należy odpowiednio obrobić papierem ściernym, aby usunąć nierówności, nakładamy klej na boki sklejek i za pomocą zacisków, dociskamy części za pomocą zacisków. Łączenie sklejki pod kątem prostym nie różni się od łączenia desek pod kątem prostym z prostej przyczyny. Oprócz tego, że jest to znacznie cieńszy arkusz, to jeżeli chodzi o sposoby łączenia drewna pod kątem drewna, do którego zalicza się sklejka, to konieczne jest również użycie kantówek lub kątownika, który kąt prosty stworzy. 

Jak łączyć ze sobą deski na blat?

Łączenie desek na blat należy rozpocząć od ułożenia ich w kombinacji, która umożliwi ich dopasowanie. Przy krótszych bokach umieszcza się kantówki w celu unieruchomienia całej konstrukcji. Co jest jeszcze ważne, jeżeli zastanawiamy się, jak łączyć ze sobą desek na blat? Należy pamiętać, aby przed skręceniem desek na blat ścisnąć je. Po takim uprzednim przygotowaniu pozostało ścieranie niepotrzebnych warstw, drzazg i zabrudzeń z blatu. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze