Strona głównaOgródDrzewka kolumnowe owocowe - opinie, cena, pielęgnacja, czy warto?

Drzewka kolumnowe owocowe – opinie, cena, pielęgnacja, czy warto?

Sady to przyjemna i praktyczna alternatywa dla sklepowych, sezonowych owoców i warzyw. Samodzielna uprawa drzewek owocowych sprawia, że możemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem ekologicznych owoców. Jednak nie każda działka pozwala na zagospodarowanie w ten sposób sporej części terenu. Rozrastające się drzewka wymagają przestrzeni. W takim razie, jeśli można zasadzić drzewka owocowe kolumnowe, czy warto?

Dzięki odpowiednio zmodyfikowanym gatunkom drzew i krzewów możemy bawić się do woli w ogrodników i sadowników. Jeśli chodzi o drzewka owocowe kolumnowe – opinie na forum są bardzo pozytywne. Sprawdzamy więc, co lepiej mieć: drzewka owocowe karłowe czy kolumnowe oraz czy możliwe jest hodowanie drzewka owocowego kolumnowego w donicach?

Drzewka owocowe kolumnowe – opinie: forum sadownicze zachwycone

Wiele dobrego można znaleźć o drzewkach owocowych kolumnowych w opiniach. Fora internetowe w ostatnich latach niemal pękają w szwach od pochwał na ich temat. Trudno się dziwić, bo jeśli mówimy o drzewkach owocowych kolumnowych, uprawa ich jest możliwa w zasadzie w  każdych warunkach. Ostatecznie na taką uprawę mogą zdecydować się nawet posiadacze jedynie większych tarasów czy balkonów. To z tego względu respondenci pytani o drzewka owocowe kolumnowe, czy warto poświęcić im czas i zaangażować się w proces ich wegetacji, odpowiadają zgodnie, że jak najbardziej.

Dlaczego drzewka owocowe kolumnowe w opinii innych są warte zauważenia?

Bardzo często można przeczytać o drzewkach owocowych kolumnowych – opinii na ich temat nie brakuje w sieci – że są znacznie łatwiejsze w uprawie i pielęgnacji niż tradycyjne drzewka owocowe. Składa się na to kilka czynników, jednak głównie chodzi o ich wielkość i obfitość plonów. Drzewka wyrastają pionowo na wysokość maksymalnie do czterech metrów i zwykle nie są szersze, niż osiemdziesiąt centymetrów. To oznacza, że nie tylko drzewka owocowe kolumnowe pielęgnacyjnym zabiegom poddaje się znacznie łatwiej.

Łatwiej jest również dbać o roślinę, ale i zbierać owoce. Owoce, w sporej ilości, mają odpowiednią dawkę promieni słonecznych do rozwoju. Owoce są duże i w dużej ilości, słodkie i soczyste. I przede wszystkim zupełnie ekologiczne. Czasem w sieci pojawiają się jeszcze jedno pytanie, co jest lepsze do niewielkiego ogrodu: drzewka owocowe karłowe czy kolumnowe? Odpowiedź jest jednak prosta – karłowate rośliny zawsze będą mieć mniejsze plony, owoce również nie będą wyrastać do „standardowych” rozmiarów. Nierzadko są też mniej smaczne niż te „pełnowymiarowe”. Jeśli więc mamy dylemat, co wybrać: drzewka owocowe karłowe czy kolumnowe, a mamy odpowiednią ilość miejsca, powinniśmy zainteresować się bardziej wersjami kolumnowymi.

Drzewka owocowe kolumnowe – uprawa

Tak naprawdę niewiele trzeba, aby mieć własne drzewka kolumnowe owocowe. Uprawa ich jest nieskomplikowana, dlatego rośliny te sprawdzą się również w przypadku mocno zapracowanych osób. Drzewka warto wsadzać do gleby żyznej oraz przepuszczalnej, najlepiej próchniczej i nie nazbyt wilgotnej. Aby rośliny prawidłowo się rozwijały, a owoce były słodkie, potrzebują słonecznego stanowiska. Jeśli chodzi o drzewka owocowe kolumnowe w donicach, podobnie powinno wyglądać przygotowanie im podłoża. Wiele osób mówi, że warto inwestować drzewka owocowe kolumnowe,  pielęgnacja ich jest niekłopotliwa, nawet podczas przygotowania ich do okresu zimowego.

Czy dla drzewek owocowych kolumnowych pielęgnacja jest kluczowa?

Dość często w przypadku drzewek owocowych kolumnowych opinie – nawet doświadczonych sadowników – potwierdzają, że ten rodzaj roślin idealnie nadaje się dla amatorów ogrodnictwa i osób niemających zbyt wiele czasu na swoje hobby. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że drzewka owocowe kolumnowe w donicach nie wymagają regularnego przycinania, jak się to ma w przypadku tradycyjnych odmian drzew owocowych. Idąc dalej tym tropem można stwierdzić, że dla drzewka owocowe kolumnowych pielęgnacja nie jest zbyt potrzebna do wzrostu i owocowania. Jedyną kwestią, o jaką warto zadbać, jest zabezpieczenie roślin przed mrozem na czas zimowych miesięcy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że roślina nie przemarznie i wiosną obudzi się do życia. Drzewa wiosną należy jedynie nieco skracać, aby wzmocnić nowe, wyrastające pędy. Podsumowując, jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości w kwestii drzewek owocowych kolumnowych, czy warto mieć je we własnym ogrodzie czy nawet na niewielkim, miejskim balkonie, odpowiadamy chóralnie: jak najbardziej!

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze