Strona głównaPoradyDlaczego ubywa wody w instalacji CO? Jak sprawdzić ubytki?

Dlaczego ubywa wody w instalacji CO? Jak sprawdzić ubytki?

Instalacja CO jest jedną z najstarszych metod wykorzystywanych do wymuszenia przepływu wody w instalacji. Jest to metoda posiadająca swoje zalety, ale potrafi być prawdziwym utrapieniem w sytuacji, kiedy na rurach pojawiają się ubytki. Jeżeli zauważyłeś, że z twoją instalacją CO dzieje się coś niedobrego, przeczytaj ten artykuł do końca.

W poniższym tekście odpowiadamy na pytania nurtujące właścicieli instalacji CO:

  • dlaczego ubywa wody w instalacji CO? 
  • jak sprawdzić ubytki wody w instalacji CO?
  • ubytek wody w instalacji CO – co z tym zrobić?

Zapraszamy do lektury!

Zobacz: Spieki w piecu na ekogroszek – jak zlikwidować, dlaczego powstają?

Dlaczego ubywa wody w instalacji CO? 

Ubytek wody w instalacji CO może wydarzyć się z kilku przyczyn. Pierwszym pytaniem, jakie powinniście sobie zadać to: czy posiadam instalację otwartą, czy zamkniętą? 

W przypadku instalacji otwartej odpowiedź na pewno was uspokoi. Jak sprawdzić ubytki wody w instalacji CO w jej przypadku? Wystarczy zajrzeć do zbiornika wzbiorczego. Ubytek jest w ich przypadku czymś normalnym. To dlaczego ubywa wody w otwartej instalacji CO, związane jest z procesem podnoszenia się wody w rurach. W ich przypadku należy okresowo uzupełniać wodę w zbiorniku – w szczególności w przypadkach, gdy naczynie wzbiorcze jest małe lub ma duży otwór oddechowy. 

Jest to naturalny proces, zachodzący w instalacjach tego typu i nie powinien on zajmować naszej uwagi. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to regularne uzupełnianie wody w naszym zbiorniku wzbiorczym. 

Źródło: elektroda.pl wardzikowski

Oprócz instalacji CO otwartych na rynku dostępne są również instalacje CO zamknięte. W ich przypadku sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Dlaczego ubywa wody w instalacji zamkniętej CO? Jakie są tego powody? Odpowiedź poniżej. 

Jak sprawdzić ubytki wody w instalacji zamkniętej CO? 

Jak już pisaliśmy, ubytek wody w zamkniętej instalacji CO różni się od ubytków w instalacji otwartej.  W przypadku posiadania przez nas instalacji zamkniętej wyposażonej w pojemnik wzbiorczy wystarczy, że skontrolujemy, jaki znajduje się w nim poziom wody. Jak zatem sprawdzić ubytki wody w instalacji CO zamkniętej?

Jeśli podejrzewamy ubytek wody w zamkniętej instalacji CO, która wyposażona jest w przeponowe naczynie wzbiorcze, to należy sprawdzić jej ciśnienie na manometrze. Jest to przyrząd do pomiaru ciśnienia w instalacji względem ciśnienia otoczenia. Prawidłowa wartość, która powinna pojawić się na manometrze, wynosi 1-1,5 bara. Jeśli przyrząd wskaże wartość niższą niż podana, oznacza to, że nastąpił duży ubytek wody w instalacji. 

Co w przypadku kiedy wykryjemy ubytek wody w instalacji CO? Jak sprawdzić ubytki w rurach wodnych w instalacji CO? W poniższym segmencie znajdziecie sposoby na wykrycie przecieku w instalacji. 

Jak wykryć przeciek w rurach od instalacji CO?

Kiedy już uda wam się potwierdzić ubytek wody w instalacji CO, następnym krokiem jest wykrycie, w którym miejscu nastąpił przeciek. 

Ustalenie miejsca przecieku może sprawić jego posiadaczom nie lada problem. W przypadku niewielkiego wypływu wody z uszkodzonej instalacji może być trudny do wykrycia. Jakkolwiek w przypadku tego typu instalacji nawet malutka nieszczelność może być powodem powolnego spadku ciśnienia.

Rozwiązaniem, często stosowanym w celu ustalenia miejsca ubytku, jest badanie przy pomocy kamery termowizyjnej. Obraz termiczny powierzchni ścian i podłóg wskazuje, w którym miejscu nastąpił przeciek. To rozwiązanie jest popularne, ale posiada jedną wadę. Mianowicie, wyciek musi być na tyle duży, by kamera termowizyjna była w stanie go wychwycić. W przypadku naprawdę małych uszkodzeń rur wykorzystać można metodę z zastosowaniem gazu znacznikowego.

Gaz znacznikowy jest całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem. Niepalny i bezwonny – składa się w 95% z azotu z domieszką wodoru. Jest on wprowadzany pod ciśnieniem do rurociągu, z którego będzie szukał wyjścia. W wyniku tego wydostanie się i wskaże nam pęknięcia i ubytki.

Zobacz: Dlaczego piec jest mokry w środku? Przyczyny

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze