Strona głównaPoradyJak wyczyścić wykładzinę szybko i skutecznie?

Jak wyczyścić wykładzinę szybko i skutecznie?

Wykładzina jest elementem pokoju, który nadaje mu charakteru. Ważne, żeby była czysta i zadbana. To istotne, jeśli nie chcesz, żeby Twoi goście mieli poczucie, że Twój pokój jest zaniedbany i brudny. Jak wyczyścić wykładzinę dywanową? Jest na to kilka sposobów. Wybraliśmy te najbardziej sprawdzone. Przeczytaj i przekonaj się, jak skutecznie wyprać Twoją wykładzinę. 

Zobacz: Jak wyczyścić miedź

Jak wyczyścić wykładzinę domowym sposobem?

Na rynku znajduje się wiele produktów, specjalnie przeznaczonych do czyszczenia wykładzin czy dywanów. Jak jednak wyczyścić wykładzinę domowym sposobem? Popularnym produktem jest soda oczyszczona. Służy ona jako zamiennik proszku czyszczącego i doskonale neutralizuje wszystkie nieprzyjemne zapachy. Jeśli chcesz, aby Twój dywan odzyskał dawny kolor, do sody możesz dodać odrobinę octu. Mieszanką, którą można zrobić samodzielnie, jest też połączenie kilku łyżek płatków mydlanych i dwie szklanki skrobi ziemniaczanej. 

Jak wyczyścić wykładzinę na sucho?

Zastanawiając się nad tym, jak umyć wykładzinę, pewnie zakładasz, że trzeba użyć do tego wody. Istnieją też jednak sposoby na to, jak wyczyścić wykładzinę na sucho. Najważniejsze, żebyś zawsze przed czyszczeniem najpierw dokładnie odkurzył dywan. Jeśli Twój domowy odkurzacz nie ma wystarczającej mocy, możesz zdecydować się na wypożyczenie profesjonalnego sprzętu. Mocny odkurzacz jest ważny szczególnie, jak chcesz wyczyścić wykładzinę na sucho. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z wypożyczalni, warto zaopatrzyć się również w szczotkę walcową. 

Źródło: chemiadoprania.pl

Po wstępnym odkurzeniu przychodzi czas na rozsypanie wcześniej przygotowanego lub zakupionego proszku czyszczącego. Aby cieszyć się lepszym efektem po zastosowaniu proszku na sucho, następnie możesz użyć szczotki walcowej. Następnie musisz odczekać około godziny. Po upływie tego czasu używając odkurzacza, usuń zaaplikowany środek. 

Jak czyścić wykładzinę dywanową?

W odpowiedzi na to, jak wyprać wykładzinę przychodzimy do Ciebie z dwoma propozycjami. Aby dokładnie wyczyścić wykładzinę dywanową, możesz zdecydować się na zakup lub wypożyczenie specjalnego sprzętu. Ogólnodostępne w sprzedaży są też specjalne detergenty,  dzięki którym dokładniej umyjesz wykładzinę. 

Jeśli chcesz jednak wyczyścić dywan bez konieczności wypożyczania czegokolwiek, podpowiadamy Ci, jak wyczyścić wykładzinę domowym sposobem z użyciem wody. Będzie Ci do tego potrzebna soda wymieszana z solą i butelka z aerozolem, w której zmieszasz wodę z odrobiną mydła. 

Jak przy pomocy tych rzeczy wyczyścić wykładzinę dywanową? Wystarczy rozprowadzić przygotowany wcześniej proszek na całej powierzchni dywanu, po czym spryskać go wodą z mydłem. Jak umyć wykładzinę? Zbierz wszystko po odczekaniu kilkunastu minut szczotką. Ważne, żeby zaczesywać dywan w jedną stronę. Pozwoli to uniknąć możliwych do wystąpienia podczas czyszczenia zniszczeń. Po tym, jak wypierzesz wykładzinę, możesz rozłożyć na niej ręczniki, które przyspieszają proces wysychania. 

Zobacz: Gdzie wyrzucić dywan i starą wykładzinę?

Czego nie robić przy czyszczeniu wykładziny?

Kiedy czyścisz wykładzinę domowym sposobem ważne, żebyś zwrócił uwagę na kilka kwestii, które mogą zaszkodzić materiałowi wykładziny. Podczas prania wykładziny na mokro ważne, żebyś nie wylewał na niego wody, tylko używał spryskiwacza. Pomoże to uniknąć zawilgocenia dywanu i nie będzie wymagało długiego suszenia. Przed tym, jak wyczyścisz wykładzinę na sucho, pamiętaj o sprawdzeniu stanu dywanu. Jeśli posiada jakieś wady, to pamiętaj, aby delikatniej czyścić te wybrane miejsca. 

Jak dbać o wykładzinę po praniu?

Ważnym elementem pielęgnacji dywanu czy wykładziny jest jego regularne czyszczenie. Jak czyścić wykładzinę dywanową? Istotne jest częste odkurzanie. Warto też od razu czyścić nowo powstałe plamy. Na tłuste zabrudzenia najlepiej zastosować mąkę ziemniaczaną. Jeśli na wykładzinie pojawi się plama po winie, najlepiej od razu zabrać ją zimną wodą. Można też posypać ją solą i poczekać aż tak wchłonie zabrudzenie. Woda z mydłem jest z kolei sposobem na kawę czy herbatę, które wyleją się na Twój dywan. 

Źródło: swiezadostawa.com.pl

Wykładzina idealnie sprawdza się nie tylko jako element dekoracyjny. Stanowi przyjemną w dotyku alternatywę, która świetnie izoluje zimno. Wymaga ona jednak częstej pielęgnacji. O tym, jak wyczyścić wykładzinę domowym sposobem, można powiedzieć wiele. W zależności od rodzaju plam, sprawdzą się różne sposoby. Najbardziej uniwersalne w odniesieniu do tego, jak umyć wykładzinę na mokro, są takie rzeczy jak: ocet, woda z mydłem, soda oczyszczona. Kiedy chcesz wyczyścić wykładzinę na sucho, możesz sięgnąć po skrobię ziemniaczaną czy sól. Możesz wybrać najwygodniejszy dla siebie sposób i sam zdecydować czy wolisz zastosować domowe sposoby, czy może wypożyczenie lub zakup specjalistycznego sprzętu do czyszczenia takich powierzchni. 

Zobacz: Jak położyć wykładzinę PCV?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze