Strona głównaDIYPlatforma sadownicza - samoróbka

Platforma sadownicza – samoróbka

Jesteś właścicielem sadu i planujesz wprowadzić do niego jakieś nowości wpływające na ilość zbiorów? Z pewnością takim narzędziem jest platforma sadownicza. Samoróbka nie jest droga w wykonaniu i nie jest bardzo trudna, o ile tylko masz podstawowe pojęcie o konstruowaniu maszyn. 

Co to jest platforma sadownicza?

Platforma sadownicza, samoróbka lub sprzęt kupiony po prostu w sklepie z maszynami rolniczymi, pozwala na wygodną regulację wysokości drzewek. Zamiast męczyć się na wysokich drabinach, które trzeba co chwila przestawiać, a nierzadko wymagają obecności dwóch osób, można po prostu wybrać platformę sadowniczą samojezdną. Używana nie będzie wyglądała jak nowiutki model z salonu, ale spełni swoje wszelkie funkcje. Daje ona stabilną podstawę pod nogi i można ją podnosić na dowolną wysokość, aby móc przeprowadzić wszelkie prace pielęgnacyjne przy drzewkach albo zebrać owoce. Od wymiarów platformy zależy, czy przy jej pomocy sięgać można nawet do dwóch drzew owocowych jednocześnie. Oczywiście sprawdzi się także przy innych drzewach, jeżeli chcesz przycinać korony, nadając im przy tym ładny pokrój. Jej samojezdność sprawia, że łatwo jest ją przestawić w dowolne miejsce i zaoszczędzić w ten sposób dużo czasu i energii.

Platforma sadownicza samoróbka — w jaki sposób ją zbudować?

Samodzielne zbudowanie platformy sadowniczej wymusza znajomość jej budowy. Podstawą jest mocne podwozie, które udźwignie całą platformę. Na podwozi musi zostać umiejscowiony silnik wraz z układem napędowym. Zazwyczaj jest to silnik spalinowy, dlatego potrzebny jest również zbiornik paliwa. Tak przygotowane podwozie należy czymś zabudować. Najważniejszym elementem całego urządzenia są podnośniki. Muszą być one dwa, z przodu oraz z tyłu, aby stabilnie podnosiły platformę, na której stoi człowiek.

Niektórzy konstruktorzy decydują się na zastosowanie silnika i innych elementów wyciągniętych z auta dostawczego do budowy platformy sadowniczej samojezdnej. Używane elementy tego rodzaju można pozyskać nawet z własnego samochodu, który nie nadaje się z wielu przyczyn do dalszej eksploatacji. Trzeba jednak wówczas pamiętać, że taki pojazd jest zbyt szybki do pracy w sadzie. W sadownictwie zadowalająca jest minimalna prędkość. Dlatego zastosować trzeba reduktor ze skrzynią biegów. 

Platforma sadownicza samojezdna używana — koszt

Platformy sadownicze używane także nie są bardzo drogie. Jeżeli nie czujesz się pewnie w samodzielnym budowaniu takich urządzeń, możesz zdecydować się na zakup wersji używanej i na przykład dostosować ją do swoich własnych potrzeb i preferencji. Z pewnością interesuje cię, ile kosztuje taka platforma sadownicza? Cena jest uzależniona od wielu zmiennych, ale generalnie oscyluje wokół kilkunastu tysięcy złotych. Tańsze będą z pewnością platformy sadownicze samoróbki, stworzone na przykład w niedużych zakładach ślusarskich. Takie ogłoszenia znaleźć można na portalach.

Wiele osób, które kupuje platformy sadownicze używane, decyduje się na rozwiązanie pośrednie. Tzn. samodzielnie tworzy cały układ jezdny maszyny, na bazie na przykład silnika z ciągnika siodłowego. Z używanej platformy sadowniczej wykorzystują część z podnośnikiem. Taka platforma wraz z siłownikami jest z jednej strony bardziej skomplikowana w stworzeniu i czasochłonna, ale przy tym może być także potencjalnie niebezpieczna. Jest to najtrudniejszy w konstrukcji element platformy sadowniczej samoróbki. Stąd wielu konstruktorów woli oprzeć się na sprawdzonym sprzęcie, chociażby nawet wymagał on znacznej przebudowy.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze