Nie ma nic bardziej doprowadzającego do nerwów niż skrzypiące łóżko. Wyobraź sobie, że po całym ciężko przepracowanym dniu pełnym różnorodnych zajęć, po odhaczeniu całej listy zadań do zrobienia, wreszcie przyszła pora na zasłużony odpoczynek i sen. Niestety, jednak kładąc się do łóżka, nie zaczynasz odczuwać błogiego odprężenia. Jest wręcz jeszcze gorzej. Otóż posiadasz skrzypiące łóżko. Coś strasznego, prawda?
Jak naprawić skrzypiące łóżko?
Jeżeli wcześniej opisana historia jest Ci dobrze znana, warto zastanowić się nad problemem i jaka naprawa pozwoli Ci w nocy spokojnie zasnąć. Na samym początku najlepiej jest poświęcić trochę swojego czasu i przyjrzeć się dokładnie swojemu meblowi, aby dojść do przyczyny. Dzięki temu naprawa skrzypiącego łóżka powinna przejść nam o wiele sprawniej. Trzeba dokładnie obejrzeć trzy elementy:
- rama
- stelaż
- materac
W tych trzech częściach składowych naszego łóżka ukryta jest przyczyna jego skrzypienia.
Najczęściej spotykanymi łóżkami w sklepach są łóżka drewniane i metalowe. Nie ma tutaj stałej zasady, jednak przy zakupie warto jest zwrócić uwagę, że dużo częściej to drewniane łóżko jest skrzypiące . W szczególności problemem może okazać się skrzypiący stelaż łóżka wykonany właśnie z drewna. Jak wiemy drewno jest naturalnym surowcem, który ciągle pracuje. W zależności od pogody może ono nieco spuchnieć. Jego zmiany wpływają na całą konstrukcję łóżka. Śruby użyte do łączeń drewnianych elementów mogą je wtedy zbyt mocno ściskać, co będzie skutkować skrzypieniem. Nieustanna “praca” łóżka może powodować także to między innymi poluzowanie się łączeń różnych elementów. Na szczęście istnieją sposoby jak naprawić taką sytuację. Co zrobić, aby zapobiec skrzypieniu? Wystarczy, przy użyciu klucza, dokręcić wszystkie śruby. Aby naprawić skrzypiące drewniane łóżko raz a porządnie można użyć klejów poliuretanowych, które na stałe unieruchomią przesuwające się elementy. Zmniejszą one dźwięki ocierania się tych elementów.
Jednak co zrobić kiedy mamy skrzypiące łóżko, ale nie jest ono wykonane z drewna? W przypadku metalowych elementów łóżka, nie ma obawy przed spuchnięciem materiału. Metalowe skrzypiące łóżko może dawać o sobie znać, w przypadku niewłaściwego naoliwienia łączeń elementów ramy oraz elementów stelażu. Pamiętajmy, że często używane elementy ruchome występujące w stelażu trzeba co jakiś czas nasmarować w celu uniknięcia skrzypienia.
Skrzypiące łóżko – co zrobić, aby nie doświadczyć?
Może okazać się, że naprawa skrzypiącego łóżka może nas nigdy nie spotkać, a głowienie się jak naprawić je nigdy nie będzie zawracać nam głowy. Istnieją rozwiązania, aby zapobiegać powstawaniu tego uciążliwego zjawiska. Przy skręcaniu łóżka warto używać gumowych lub plastikowych podkładek pod śruby. Części nie będą się o siebie tak ocierać i nie będą powodować powstawania uprzykrzających się dźwięków.
Zaskakującym rozwiązaniem, który sprawdza się jako sposób na skrzypiące łóżko jest użycie świeczki do natarcia wszystkich łączeń łóżka. Wosk świetnie sprawdzi się nie tylko kiedy naprawa skrzypiącego łóżka będzie konieczna, ale także jako smarowanie łączeń elementów w celu uniknięcia skrzypienia.
Nowy materac – sposób na skrzypiące łóżko
Często w swojej batalii wymierzonej na skrzypiące łóżko zapominamy o materacu. Najwięcej problemów sprawiają materace sprężynowe. W tych najprostszych materacach wszystkie sprężyny są ze sobą łączone poprzez zahaczenie ich jedna o drugą. Sprężyny to nic innego jak skręcone druty, dlatego w momencie ocierania się o siebie mogą wydawać mniej lub bardziej głośne dźwięki. Tutaj naprawa skrzypiącego łóżka to wymiana starego materaca na nowy. Dla długotrwałego zadowolenia i przede wszystkim spokoju w nocy warto jest zainwestować w nieco droższe modele, posiadające lepsze materiały oraz systemy rozwiązań warstw w jego konstrukcji. Materace trzeba dobierać indywidualnie w zależności od naszej eksploatacji i preferencji.
Czasem skrzypiące łóżko to nie zużyty lub nieodpowiedni materac, a moment stykania się materaca z ramą. Tutaj sposób na skrzypiące łóżko jest bardzo prosty. Wystarczy w sklepie kupić filc lub inny materiał i podłożyć go pod materac w celu oddzielenia go wszędzie tam, gdzie opiera się na naszej ramie. Z domowych materiałów na skrzypiące łóżko można wykorzystać stare koszulki lub ręczniki.